Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!

Grupa SILVERHAND
International Recruiting Experts
rozwiń więcej
Julita Drąg
rozwiń więcej
Nowa praca. Pamiętaj o szczegółach!/fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Każde kolejne wyzwanie zawodowe powinno podlegać szczegółowej analizie. Zmiana pracodawcy determinuje dalszy ciąg naszej kariery zawodowej i siłą rzeczy ukierunkowuje w stronę danej specjalizacji czy branży. W przypadku nietrafionego wyboru musimy liczyć się z tym, że trafimy do nieodpowiedniego miejsca – zarówno pod względem środowiska pracy, jak i zakresu pełnionych obowiązków. Jak zminimalizować to ryzyko?

Rynek pracy ewoluuję w tę stronę, że coraz częściej to pracobiorcy przebierają w ofertach i to oni dzierżą w swoich dłoniach większość atutów podczas negocjacji z pracodawcami. Istotne jest to, że o ich lojalności nie stanowi dziś tylko wysokość pensji. Przede wszystkim poszukiwane są miejsca inspirujące i wyzwalające moc zaangażowania przy wykonywaniu obowiązków. Ważne jest także poczucie autonomii i dużego zaufania do naszych działań, aby rzeczywiście mieć pełne poczucie, iż nasze kompetencje są cenione i szanowane. Chcemy pracować tam, gdzie przełożony elastycznie reaguje na nasze potrzeby i potrafi dopasować predyspozycje osobowościowe do zajmowanego stanowiska. W dzisiejszych realiach utrzymanie dobrego pracownika jest kluczowe. Tak jak i z perspektywy pracownika wybór najlepszego możliwego pracodawcy urasta do zadania, do którego trzeba się solidnie przygotować.

Autopromocja

Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji są byli oraz obecni pracownicy firmy. To właśnie od nich można dowiedzieć się jakie zwyczaje obowiązują w przedsiębiorstwie, czy często dochodzi w nim do rotacji, jak wygląda współpraca z przełożonymi, a także jaka panuje tam kultura organizacyjna. Zalecamy do wszystkich tych informacji podchodzić jednak z dużą dozą powściągliwości i obiektywizmu – szczególnie, jeśli pytamy o to osobę dla nas obcą. Warto również zainteresować się co na temat firmy znajduje się na dedykowanych forach oraz portalach społecznościowych.

- Z co najmniej dwóch powodów powinieneś postarać się dowiedzieć jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz. Twoja wiedza z całą pewnością zostanie zweryfikowana, więc dobre przygotowanie spowoduje, że już na samym początku złapiesz kilka plusów u pracodawcy. Przede wszystkim jednak pozwoli ci to odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pomogą ci w podjęciu decyzji czy może to być odpowiednie miejsce dla ciebie. Poznaj historię firmy, pozycję na rynku, zakres działalności, dotychczasowe osiągnięcia i stopień profesjonalizacji przy prowadzeniu mediów społecznościowych - wyjaśniła Aneta Konnak, HR Project Manager Silverhand. 

W obecnych realiach benefity pozapłacowe odgrywają niebagatelną rolę w procesie wyboru pracodawcy. Pamiętaj jednak, że w ich przypadku najważniejsza będzie nie ilość, a realne dostosowanie do twoich potrzeb. Zastanów się co może być dla ciebie najbardziej wartościowe. Wśród najpopularniejszych świadczeń dominuje prywatna opieka medyczna, możliwość pracy w domu, karnety sportowe oraz do kina, bony i vouchery pracownicze, a nawet indywidualna opieka trenerów personalnych czy zorganizowane wyjścia i wyjazdy integracyjne zespołu współpracowników. Ważne, aby benefity sprzyjały znalezieniu balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Zachowanie równowagi pomiędzy nimi pozwoli ci odpocząć od  obowiązków zawodowych, sprzyja relaksowi, a także ładuje akumulatory do dalszego mierzenia się ze wszystkimi wyzwaniami.

>>> Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

Atmosfera i szkolenia

- Zwróć również uwagę na to czy pracodawca oferuje ci możliwość doskonalenia umiejętności i przytacza ci jasno określoną ścieżkę rozwoju kariery w firmie. Świadomi i nowocześnie zarządzający przedsiębiorstwem menedżerowie rozumieją wartość korzyści, które niosą za sobą profity w postaci pracownika, który nieustannie wzbogaca swoją wiedzę. Odbywa się to za pomocą dofinansowania do kursów, szkoleń, a także studiów podyplomowych. Coraz większą wagę przywiązuje się również do umiejętności miękkich, więc wśród szkoleń pojawiają się również zajęcia z tworzenia elevator pitch, zarządzania czasem czy kooperacji w zespole – dodała Aneta Konnak.

W pracy spędzamy większość aktywnego czasu w trakcie dnia. Niejednokrotnie jest tak, że współpracowników widujemy częściej, niż naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć się ludźmi, którzy nie będą na nas działać destrukcyjnie, a przebywanie w ich otoczeniu wyzwalało w nas pozytywne, w każdym tego słowa znaczeniu, odczucia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto poruszyć tę kwestię, szczerze przedstawiając swoje predyspozycje charakterologiczne i skalę ważności tego elementu przy możliwej kooperacji. Zapytaj o dress code, kulturę feedbacku i sposób komunikacji z pracobiorcą, relacje na linii przełożony-pracownik, a także jak będziesz wprowadzany do pracy. Zazwyczaj to dość trudne do zweryfikowania w praktyce, ale na pewno warto tutaj zaufać pierwszemu wrażeniu. Zwróć uwagę na sposób odnoszenia się do ciebie w firmie oraz między sobą, kulturę osobistą, owartość relacyjną i wiele innych. Najważniejsze, byś od samego początku czuł się tam dobrze!

Nie zapomnij również o rodzaju proponowanej umowy. Jeśli nawet z jakiś powodów odpowiada ci umowa zlecenie, to warto zapytać o to, czy w przyszłości może zostać ona zmieniona na umowę o pracę. Okres próbny jest naturalnym etapem na początku współpracy z firmą. Sprawdź jednak ile miałby on trwać, a także jaką umowę pracodawca zamierza zawrzeć z tobą po wygaśnięciu pierwszego porozumienia.

Przyzwyczajenie się do reguł panujących w nowej firmie zazwyczaj wymaga czasu. Jest to szczególnie trudne, jeśli poprzedni pracodawca przyzwyczaił nas do czegoś zupełnie innego. Dołączenie do zespołu, który funkcjonuje wspólnie od dawna jest uciążliwe, ponieważ jest więcej niż pewne, że zdążyli wypracować pewien schemat, według którego funkcjonują. Nagle pojawia się nowa osoba, która w jakiś sposób burzy ich harmonię i ład. Nie traktuj tego jednak jako elementu, który winien zniechęcać cię do pracy. Daj temu czas. Poznaj współpracowników i wykaż się inicjatywą w przełamywaniu pierwszych oporów. To co na samym początku może wydawać trudne, za jakiś czas na pewno ma szansę ewoluować na twoją korzyść!

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...