Nie zawsze należy się odszkodowanie

Maria Sankowska
rozwiń więcej
Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi zostać wywołane przyczyną zewnętrzną. Tylko wtedy poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie.

ORZECZENIE

Autopromocja

Stanisław F. odwołał się od decyzji KRUS, w której odmówiono mu przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej. Sąd I instancji oddalił jego odwołanie.

Wypadek wydarzył się w sierpniu 2004 r., kiedy Stanisław F. pracował wraz z synem w gospodarstwie. Podczas koszenia do bębna młócącego wpadł kamień. Syn zatrzymał maszynę, usunął kamień i poprosił ojca, aby słuchał, czy maszyna sprawnie pracuje.

Stanisław F. stwierdził, że nie słychać żadnych usterek i krzyknął do syna, aby wyłączył kombajn. W tym momencie poczuł się słabo, zachwiał się i aby nie upaść oparł się o maszynę. Jego ręka została wciągnięta we wciąż pracujący pas klinowy.

Sąd stwierdził, że zdarzenie to zostało wywołane przyczyną wewnętrzną tkwiącą w organizmie (zasłabnięcie), a nie przyczyną zewnętrzną, która uzasadniałaby przyjęcie, iż miał miejsce wypadek przy pracy. Sąd II instancji oddalił apelację, uznając, że wykonywanie zwykłych, typowych czynności, może nabrać charakteru przyczyny zewnętrznej tylko wtedy, gdy o nadmierności wysiłku włożonego w ich realizację decyduje stan zdrowia osoby zainteresowanej (wyrok SN z 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96). Stanisław F. nie przedstawił jednak żadnych dowodów na istnienie takiego rodzaju schorzenia. Ubezpieczony zaskarżył ten wyrok kasacją.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że przyczyną zdarzenia był ruch maszyny i jej oddziaływanie na rękę poszkodowanego. Była to przyczyna zewnętrzna. Zasłabnięcie nie było przyczyną wypadku. Przecież to nie na skutek tego zasłabnięcia ubezpieczony doznał dotkliwych zranień. Wynikły one z pracy w gospodarstwie i z niepożądanego zetknięcia ciała poszkodowanego z maszyną będącą w ruchu.

Sąd wskazał też, że w art. 10 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 15 ze zm.) wymienione są sytuacje, kiedy odszkodowanie nie przysługuje. Jest tak, gdy wypadek spowodowany jest umyślnie: wskutek rażącego niedbalstwa lub z powodu pozostawania przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Sygn. akt I UK 205/07

Maria Sankowska

maria.sankowska@infor.pl

Kadry
Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

Kiedy matury 2024? Terminy, przedmioty i praca nauczycieli
04 maja 2024

Około 263 000 zdających, którzy ukończą szkołę ponadpodstawową w roku szkolnym 2023/2024, przystąpi do egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych. Ogółem w 2024 r. przeprowadzonych zostanie ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. Kiedy matury 2024? Poniżej szczegółowe terminy, godziny, przedmioty i praca nauczycieli podczas matur.

pokaż więcej
Proszę czekać...