Zasiłek chorobowy

Pracownik był niezdolny do pracy od 18 marca do 25 maja 2007 r. W okresie od 18 marca do 19 kwietnia 2007 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Od 20 kwietnia do 25 maja 2007 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, do którego doszło na terenie zakładu pracy. Nie można było jednoznacznie określić, czy był to wypadek przy pracy, dlatego powołaliśmy zespół ekspertów. Na podstawie uzgodnień w protokole powypadkowym stwierdziliśmy, że niezdolność do pracy od 18 marca 2007 r. była wynikiem wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik. Czy należy wyrównać wysokość wypłaconych świadczeń? Czy wystarczy, że mamy protokół powypadkowy?

RADA
Po ustaleniu w protokole powypadkowym, że zdarzenie z 18 marca 2007 r. było wypadkiem przy pracy, należy wyrównać wypłacone świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru. Ponieważ wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacili Państwo na podstawie zwolnienia lekarskiego, które dostarczył pracownik, do wypłacenia zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego wystarczy protokół powypadkowy.

UZASADNIENIE

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA oraz w przypadku pracownika protokół powypadkowy, który stwierdza, że zdarzenie było wypadkiem w pracy. Protokół powinien być prawidłowo sporządzony i podpisany przez pracodawcę i pracownika, który uległ wypadkowi.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Może być jednak wypłacony w tej wysokości tylko na podstawie dokumentów potwierdzających, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy. Do wypłacenia wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego wystarczy udokumentowanie niezdolności do pracy zwolnieniem lekarskim na formularzu ZUS ZLA.

O kwalifikacji rodzaju niezdolności do pracy decyduje protokół powypadkowy. Protokół powinien być sporządzony przez zespół powołany do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku oraz podpisany przez pracodawcę i pracownika. Dopiero gdy zostanie ustalone, czy jest to wypadek przy pracy, można wyrównać wysokość wypłaconego wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za okres zwolnienia.

Postąpili Państwo słusznie wypłacając pracownikowi za cały okres niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Po ustaleniu, że zdarzenie, w wyniku którego pracownik otrzymał zwolnienie od pracy, nastąpiło w związku z wypadkiem przy pracy, należy skorygować wysokość wypłaconych świadczeń i środki, z których je sfinansowano, ponieważ za cały okres choroby pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z funduszu wypadkowego.

Powinni Państwo dopłacić pracownikowi świadczenia do wysokości 100% podstawy wymiaru za cały okres niezdolności od 18 marca 2007 r. do 25 maja 2007 r.

Podstawa wymiaru zasiłku nie ulega zmianie i nie ma obowiązku obliczania jej na nowo tylko dlatego, że nastąpiła zmiana ubezpieczenia, z którego należało wypłacić zasiłek chorobowy, tj. ubezpieczenia chorobowego na wypadkowe, chyba że z wewnętrznych przepisów obowiązujących w Państwa zakładzie pracy wynika, że inne składniki wynagrodzenia są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a inne do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

Należy również złożyć korygujące dokumenty rozliczeniowe przesłane do ZUS za okres choroby pracownika.


Podstawa prawna:- art. 234 Kodeksu pracy,
- art. 3 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),
- art. 53 ust. 1, art. 55 ust. 1, art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...