Transport ręczny - normy bhp

Koalicja Bezpieczni w Pracy
rozwiń więcej
Adam Mikoś
Adam Mikoś, Kierownik Działu BHP, DHL Parcel, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy
rozwiń więcej
Transport ręczny - normy bhp / Shutterstock
Transport ręczny - jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty? Co mówią przepisy BHP? Jakie są normy dźwigania czyli ile maksymalnie kg można podnosić w pracy?

Podnoszenie ciężarów powodem chorób kręgosłupa

Często zwolnienia lekarskie pracowników związane są z chorobami kręgosłupa. Główne przyczyny schorzeń i urazów w tym zakresie to brak aktywności fizycznej, przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy, nadwaga, ale również nieprawidłowe podnoszenie i przenoszenie ciężarów.

Autopromocja

Transport ręczny - przepisy BHP

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. określa, że pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania ręcznych prac transportowych na stanowiskach pracy. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, transport ręczny powinien być jak najmniej uciążliwy dla zdrowia pracowników, których pracodawca ma zapewnić sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej, zgodnie z wykonaną oceną ryzyka zawodowego.

Ponadto, zadaniem pracodawcy jest przeszkolenie pracowników odnośnie prawidłowych sposobów dźwigania ciężarów podczas ręcznego transportowania ładunków. Kluczem dla bezpiecznego podnoszeniu ciężarów jest odpowiednia pozycja oraz technika wykonywania tej czynności. Jak to zrobić?

Jak prawidłowo podnosić ciężary? - instrukcja bhp

  1. Podejdź możliwie najbliżej przedmiotu, znajdź stabilną pozycję
  2. Ugnij nogi w kolanach
  3. Chwyć przedmiot za uchwyty lub za podstawę
  4. Podnieś go jednocześnie prostując nogi w kolanach, biodrach oraz utrzymując wyprostowany grzbiet.
  5. Podnosząc ciężar, nie pochylaj głowy
  6. Unikaj skrętu (rotowania) tułowia

Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • sprawdź, czy kształt i gabaryty opakowania umożliwiają jego bezpieczne przeniesienie – najlepiej, jeśli będzie ono wyposażone w odpowiednie uchwyty;
  • w żadnym wypadku nie może ono wskazywać oznak uszkodzenia i powinno być wytrzymałe.
  • zawsze należy zwrócić szczególną ostrożność na ostre krawędzie i wystające elementy, o ile takie występują.

Ile kg można dźwigać w pracy? - bhp

Podstawowe normy dźwigania zgodne z przepisami bhp:

  • dla mężczyzn – 50 kg w pracy dorywczej i 30 kg w pracy stałej
  • dla kobiet – 20 kg w pracy dorywczej i 12 kg w pracy stałej

Transportowanie ładunków powyżej obręczy barkowej

  • dla mężczyzn – 35 kg przy pracy dorywczej i 21 kg przy pracy stałej
  • dla kobiet – 14 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Przedmioty transportowane na odległość powyżej 25 metrów

  • dla mężczyzn – 30 kg
  • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia nie przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

  • dla mężczyzn – 30 kg
  • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

  • dla mężczyzn – 30 kg przy pracy dorywczej i 20 kg przy pracy stałej
  • dla kobiet – 12 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Zespołowe przemieszczanie ładunków - ile kg?

Zupełnie inne normy obowiązują przy zespołowym przenoszeniu ładunków. Jest ono obligatoryjne w sytuacji, gdy długość przedmiotu przekracza 4 m, a masa 20 kg (w przypadku kobiet) lub 30 kg (w przypadku mężczyzn). Należy wówczas odpowiednio dobrać pracowników pod kątem ich wzrostu i możliwości fizycznych, a transport powinien odbywać się pod nadzorem pracownika doświadczonego w zakresie ręcznego przemieszczania ładunków i organizacji tego typu pracy. Dodatkowo należy pamiętać aby odstępy pomiędzy pracownikami wynosiły co najmniej 0,75 m oraz stosowany był odpowiedni sprzęt pomocniczy. Przy zespołowym przemieszczaniu ładunków masa przedmiotu w przeliczeniu na jednego pracownika nie może przekraczać:

  • dla mężczyzn – 42 kg przy pracy dorywczej i 25 kg przy pracy stałej
  • dla kobiet – 17 kg przy pracy dorywczej i 10 kg przy pracy stałej

Polecamy: Monitor BHP – wydanie cyfrowe

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...