Szczepienia w pracy na covid - obowiązki pracodawcy

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Szczepienia w pracy COVID-19 - obowiązki pracodawcy / Shutterstock
Szczepienia w pracy zakłada zmiana w Narodowym Programie Szczepień na COVID-19. Kiedy będą możliwe? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Jakie warunki musi spełniać punkt szczepień?

Szczepienia w zakładzie pracy – kiedy?

Przeprowadzanie szczepień w zakładach pracy przewidziano już na II kwartał 2021 r. To drugi etap przyspieszania szczepień w Polsce. Miesięczny plan to 10 mln szczepień. Otwiera się więc więcej punktów szczepień i dopuszcza się nowe osoby do przeprowadzania kwalifikacji na szczepienia oraz do przeprowadzania samych szczepień. Dotychczas szczepienia można było wykonywać tylko w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a w przypadkach uzasadnionych efektywnością wykonywania szczepień także w pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień i wyjątkowo w miejscu pobytu osoby podlegającej szczepieniu, jeśli jej stan zdrowia uniemożliwia jej samodzielne dotarcie do gabinetu (§ 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19).

Autopromocja

Oprócz zakładów pracy szczepienia będą odbywały się także w następujących miejscach:

  • szpitale węzłowe
  • szpitale zwykłe
  • szpitale tymczasowe
  • przychodnie POZ
  • apteki
  • punkty drive thru
  • szczepienia przez pojedyncze pielęgniarki i ratowników medycznych.

Wymienione wyżej punkty będą przystosowane do przeprowadzania szczepień. A co z zakładami pracy? Zapowiedziano już taką możliwość, a więc pracodawcy zastanawiają się nad ewentualną organizacją punktu szczepień. Niektórzy powoli przygotowują się do tego procederu. Wszyscy czekają jednak na dokładne wytyczne dotyczące chociażby dokładnej liczby chętnych na szczepienia (czy chodzi o pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy czy można liczyć także współpracowników, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych), wymogów bezpieczeństwa i szczegóły zamawiania szczepionek.

Szczepienia w pracy – obowiązki pracodawcy

Szczepienia będzie można przeprowadzać także w zakładach pracy. Warunkiem jest liczba chętnych na szczepienie wynosząca co najmniej 500 pracowników. Pracodawcy rozpoczęli już wstępne zapisy na szczepienia, aby móc rozeznać się w liczbie chętnych do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Z przeprowadzanych ankiet wynika, że najczęściej do stworzenia punktu szczepień chętni są średni pracodawcy (zatrudniający od 50 do 249 pracowników). Dyskwalifikować może ich jednak liczba zgłoszonych pracowników.

Jakie obowiązki ma pracodawca, który planuje utworzenie punktu szczepień? Należy wymienić 4 główne obowiązki:

  1. Utworzenie listy chętnych na szczepienie pracowników oraz zaplanowanie czasowe i logistyczne ich szczepień;
  2. Dostosowanie miejsca pod punkt szczepień;
  3. Pozyskanie osób, które uprawnione są do kwalifikacji na szczepienia i osób przeprowadzających szczepienia;
  4. Zamówienie odpowiedniej liczby szczepionek.

Z wybranym zespołem szczepiennym należy podpisać stosowne umowy.

Zamówienie szczepionek składa się do Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zamówione szczepionki będą dostarczane pod wskazany adres punktu szczepień. Szczepionki na COVID-19 przechowują stacje sanitarno-epidemiologiczne i będą zaopatrywały w nie także pracodawców.

Pracodawca powinien zdawać sobie z tego sprawę, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie całości projektu szczepień dla pracowników. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i życie swojego zespołu, co może przełożyć się na pracę firmy i jej wyniki. Ważne jest także, aby pracodawcy już teraz przygotowywali się do szczepień w swojej firmie. Będzie ciążył na nich również obowiązek ochrony danych osobowych pracowników.

Punkt szczepień w miejscu pracy – jakie warunki?

Punkt szczepień zorganizowany przez pracodawcę nie musi znajdować się de facto w zakładzie pracy. Może nim być np. mobilny punkt szczepień umieszczony tymczasowo na terenie zakładu pracy. Ważne, by był dostosowany pod wymagania punktu szczepień. Należy mieć na uwadze logistykę całego zamierzenia i warunki przetrzymywania szczepionek. Taki gabinet na pewno będzie musiał spełniać wymogi higieniczno-sanitarne.

Niektórzy pracodawcy będą mieli łatwiej – chodzi o tych, którzy dysponują tzw. zakładową przychodnią lekarską, mają gabinet lekarski w ramach prywatnej opieki medycznej. Większe wyzwanie stoi więc przed firmami niepraktykującymi dotychczas tego typu benefitów pracowniczych.

Ponadto, punkt szczepień muszą obsługiwać uprawnione osoby. Zwiększono liczbę osób, które mogą kwalifikować osoby na szczepienie. Należą do nich:

  • Lekarz
  • Lekarz dentysta
  • Felczer
  • Pielęgniarka
  • Położna
  • Higienistka szkolna
  • Ratownik medyczny
  • Diagnosta laboratoryjny
  • Farmaceuta
  • Fizjoterapeuta
  • Student oststniego roku studiów medycznych

Osoby, które wcześniej nie były uprawnione do szczepienia ludzi, powinny legitymować się kursem potwierdzającym nowe kompetencje (np. fizjoterapeuta czy farmaceuta).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 10)

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1845)

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...