Tworzenie palarni przez pracodawców będzie dobrowolne

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Pracodawcy nie będą musieli tworzyć palarni w zakładach pracy. Taką zmianę przepisów wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Została ona podpisana 29 kwietnia 2010 r. przez Marszałka Sejmu pełniącego obowiązki Prezydenta i wejdzie w życie w ciągu 6 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dotychczas pracodawca, jeżeli zatrudniał powyżej 20 pracowników, miał obowiązek zorganizować w firmie wyodrębnione miejsca, w których pracownicy mogli palić tytoń. Istnienie takiego obowiązku potwierdzały wyroki sądów. W wyroku z 4 kwietnia 2007 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (I OSK 892/06, M.P.Pr 2007/5/224) stwierdził, że „na pracodawcy spoczywa powinność wyodrębnienia i przystosowania pomieszczeń przeznaczonych do palenia tytoniu oraz oznaczenia miejsc, w których zakaz palenia obowiązuje, a ponadto miejsc, w których wolno palić. Wynika to z wykładni gramatycznej i celowościowej art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. Nr 10, poz. 55 ze zm.)”. Tak samo orzekł NSA w Warszawie w wyroku z 29 kwietnia 2009 r. (I OSK 773/08).

Autopromocja

Co wprowadza nowelizacja

Po zmianie przepisów nie będzie można zmusić pracodawcy do utworzenia palarni. Będzie to zależeć wyłącznie od jego dobrej woli (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu...).

Jednak wielu pracodawców nie będzie miało wpływu na utworzenie w zakładzie palarni. Decyzję w tej kwestii podejmuje bowiem właściciel lub zarządca budynku. Zatem pracodawcy, których firmy mieszczą się w wynajmowanych budynkach, nie będą decydować o utworzeniu palarni.

WAŻNE!

O utworzeniu palarni decyduje właściciel lub zarządca budynku.

Nowe przepisy nakładają na właścicieli lub zarządzających obiektem objętym zakazem palenia obowiązek umieszczenia w widocznych miejscach oznaczeń (słownych i graficznych) o zakazie palenia (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu...).

Pracodawca nie będzie mógł natomiast w ogóle utworzyć palarni m.in.:

  • na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
  • w pomieszczeniach obiektów sportowych,
  • w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku przeznaczonych do użytku publicznego.

Wymagania dotyczące utworzenia palarni

Jeśli pracodawca zdecyduje się na utworzenie palarni, będzie musiał dopilnować, aby spełniała ona odpowiednie wymagania, które nie zostały zmienione. Są one określone w załączniku do rozporządzenia z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Pomieszczenie, w którym znajduje się palarnia, musi:

  • znajdować się w takim miejscu, które nie narażałoby osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego,
  • być wyposażone w dostateczną liczbę popielniczek,
  • zapewniać co najmniej 10-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny (odpowiedni system wentylacji),
  • zapewniać co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi na każdego pracownika najliczniejszej zmiany, korzystającego z tego pomieszczenia, z zastrzeżeniem, że powierzchnia poszczególnych pomieszczeń przeznaczonych na palarnie nie powinna być mniejsza niż 4 m2.

Podstawa prawna

  • art. 1 pkt 2, pkt 3, art. 4 ustawy z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (ustawa w dniu oddania numeru do druku oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw),
  • § 3, § 40 załącznika nr 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Kadry
Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

pokaż więcej
Proszę czekać...