Czy prace konserwacyjne przy urządzeniach dźwigowych powinny być wykonywane przez dwie osoby?

Marcin Babski
rozwiń więcej
Pracownicy działu technicznego w administracji wykonują prace konserwacyjne dźwigów osobowych. Czy prace te powinny być wykonywane przez dwie osoby? Jakie przepisy regulują zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych przy konserwacji tego typu urządzeń?

Obecnie, w związku z tym że rozporządzenie o pracach wykonywanych przez przynajmniej dwie osoby zostało uchylone, to pracodawca decyduje, jakiego rodzaju prace w jego firmie powinny być wykonywane w taki sposób, uwzględniając oczywiście przepisy bhp obowiązujące w danej branży.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 18 stycznia 2009 r. wprowadzono do Kodeksu pracy przepis nakładający na pracodawcę obowiązek określenia wykazu prac, przy których istnieje możliwość wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników, a co za tym idzie – prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

Poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie prac, które musiały być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, zostało uchylone. Obecnie nie ma więc powszechnie obowiązujących przepisów wykonawczych, które regulowałyby tę problematykę.

Ustalając taki wykaz, należy uwzględnić przepisy dotyczące działalności w danej dziedzinie – czyli przepisy wydane przez odpowiednich ministrów na mocy art. 23715 Kodeksu pracy.

Warto pamiętać, że chodzi tu o wykaz prac zagrażających zdrowiu i życiu, a więc druga osoba powinna być pracownikiem, który ma asekurować osobę wykonującą właściwą pracę.

Podstawą do umieszczenia takich prac na wykazie pracodawcy powinny być:

  • przepisy bhp obowiązujące w danej branży,
  • zalecenia producenta,
  • ocena ryzyka zawodowego przy wykonywaniu danych prac.

Prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego będzie tu nieocenioną pomocą. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby ocenę ryzyka zawodowego wykonać rzetelnie.

Uwzględniając charakter urządzeń oraz rodzaj prac, jakie mogą być potencjalnie wykonywane przy konserwacji oraz naprawie wszelkiego rodzaju urządzeń dźwigowych (praca w szybach, na wysokości, pod napięciem itp.), należałoby uznać, że prace takie powinny się znaleźć u każdego pracodawcy w wykazie prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.

Warto jednak pamiętać, że to pracodawca musi dokonać właściwej oceny i odpowiednio zakwalifikować prace, i na nim ciąży związana z tym odpowiedzialność.

WAŻNE!

Pominięcie przez pracodawcę niektórych rodzajów prac w takim wykazie nie zwalnia go z odpowiedzialności. Wskazane jest, aby wykaz przygotować rzetelnie z wykorzystaniem całej dostępnej wiedzy na ten temat w zakładzie pracy.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 225 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Kadry
Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

Jaki temat rozprawki na maturze 2024?
04 maja 2024

Wiele abiturientów zastanawia się jaki będzie temat rozprawki na maturze 2024? Możliwości i motywów literackich jest bardzo dużo. Warto zwrócić jednak szczególną uwagę na motyw pracy i rolę człowieka pracującego w polskiej literaturze.

Od maja urlopy dla dużej grupy pracowników: jest już wykaz stanowisk
04 maja 2024

Od maja obowiązują nowe przepisy i urlopy dla dużej grupy pracowników. Konkretnie chodzi o wykaz stanowisk pracy uprawniających do urlopu oraz wzór zaświadczenia o okresie korzystania przez pracownika z urlopu. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2024 r. Kto ma prawo do tych uprawnień urlopowych?

pokaż więcej
Proszę czekać...