Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Kiedy pracownik z niepełnosprawnością ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? / Kiedy pracownik z niepełnosprawnością ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? / ShutterStock

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy osoby z niepełnosprawnością. Jakie wymogi?

Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wymiar takiego urlopu to 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewiduje jednak ważne kryteria udzielania takiego urlopu.

Autopromocja
  • Po pierwsze, prawo do urlopu nabywa się po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Przykład

Pan Jakub na podstawie orzeczenia z 18 maja 2024 r. został zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. 18 maja 2025 r. nabędzie zatem prawo do 10 dni roboczych dodatkowego urlopu. Jeżeli w przyszłym roku pan Jakub nadal będzie legitymował się takim orzeczeniem, to od 1 stycznia 2026 r. nabędzie prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.

  • Po drugie, dodatkowy urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Przykład

Pani Jadwiga jest pracownikiem socjalnym zatrudnionym w ośrodku pomocy społecznej. Od kilku lat posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W 2025 r. pani Jadwiga skorzysta z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikom socjalnym na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Dlatego wykorzystanie 10 dni dodatkowego urlopu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością będzie możliwe dopiero w kolejnym, 2026 roku.

Przypomnijmy, iż dodatkowy urlop dotyczy pracowników socjalnych, którzy przepracowali nieprzerwanie i faktycznie co najmniej 3 lata i przysługuje raz na 2 lata.

  • Po trzecie, jeżeli wymiar dodatkowego urlopu (na podstawie odrębnych przepisów) jest niższy niż 10 dni, to zamiast niego przysługuje dodatkowy urlop przewidziany dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkowy urlop dla osoby z niepełnosprawnością. Propozycja zmiany przepisów

Do Sejmu wpłynęła petycja, której autor apeluje o zmianę treści art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. „Wystarczy jedno zdanie tego artykułu: Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym, które nabywa pierwszego dnia po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.” – czytamy w petycji.

Co dalej?

Teraz postulat ten rozpatrzy sejmowa Komisja do Spraw Petycji. W opinii Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, należy rozważyć zasadność wystąpienia przez komisję ze stosownym dezyderatem np. do ministra właściwego do spraw pracy.

„Przedłożone w petycji żądanie, którego istotą jest przyznanie osobom niepełnosprawnym po raz pierwszy dodatkowego urlopu w roku, w którym wydano orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, wydaje się słuszne, albowiem osoby te co do zasady będą potrzebowały dłuższego czasu na regenerację organizmu niż osoby zdrowe. Rozważając zasadność wprowadzenia zmiany w postulowanym zakresie, nie można także tracić z pola widzenia tego, że stwierdzenie niepełnosprawności stanowi nierzadko duże obciążenie dla pracownika wynikające m.in.: z konieczności pogodzenia się z chorobą czy też konieczności przeorganizowania swojego dotychczasowego życia z uwagi na poddawanie się zabiegom medycznym (np.: w przypadku chorób onkologicznych czy chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym)” – czytamy w opinii prawnej biura z 23 kwietnia 2025 r.

Jak wskazuje dr Jolanta Waszczuk-Napiórkowska, ekspert ds. legislacji w Biurze Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji, na rozważenie zasługuje także postulat przyznania dodatkowego urlopu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej, każdej osobie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności – niezależnie od wymiaru urlopu przysługującego na podstawie odrębnych przepisów.

Na razie jednak nie wiemy w jaki sposób przedmiotowa petycja zostanie rozpatrzona. O dalszych pracach będziemy informowali na bieżąco.

Kadry
Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?
07 maja 2025

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]
07 maja 2025

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.
07 maja 2025

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy
07 maja 2025

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?
06 maja 2025

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
06 maja 2025

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw
05 maja 2025

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?
30 kwi 2025

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...