Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Rząd przygotowuje nowelizację ustawy

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
Pobyt obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. / ShutterStock

Pobyt obywateli Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przybyli do Polski będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. Takie jest podstawowe założenie projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom tego kraju, nad którym pracuje rząd. W myśl aktualnych przepisów termin, w którym Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Polsce upływa 4 marca 2024 r. Nowa ustawa musi zatem zostać uchwalona i wejść w życie przed tą datą.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada przedłużenie okresu obowiązywania jej przepisów do 30 czerwca 2024 r. Jest to konieczne, ponieważ zgodnie z obecnych brzmieniem ustawy, Ukraińcy, którzy w związku z wojną w ich kraju przybyli do Polski, mogą przebywać legalnie na jej terenie do 4 marca 2024 r. 

Autopromocja

Informacja o pracach nad projektem nowelizacją ustawy przygotowywanym przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji została zamieszczona w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjąć projekt do końca I kwartału tego roku.

Okres legalnego pobytu Ukraińców przedłużony do 30 czerwca

Projekt nowelizacji przedłuża termin, w jakim obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do 30 czerwca 2024 r. Przede wszystkim do tego dnia zostanie wydłużony okres, w którym za legalny jest uznawany pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli tu w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium ich państwa. 

Nowelizacja przewiduje ponadto wydłużenie do 30 czerwca okresu ważności wizy krajowej obywatela Ukrainy oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy, a także terminu do opuszczenia przez obywatela Ukrainy terytorium Polski oraz terminu dobrowolnego powrotu obywatela Ukrainy. Podobnie przedłużeniu ulegnie okres ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany” wydanych obywatelom Ukrainy

Do 30 czerwca 2024 r. zostanie wydłużony również okres, w którym jest uznawany za legalny pobyt obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy Schengen wydanej przez organ polski, wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen, dokumentów pobytowych wydanych przez innego państwa obszaru Schengen oraz w ramach ruchu bezwizowego.

Ważne

Ruch bezwizowy obywateli Ukrainy dotyczy wyłącznie posiadaczy paszportów biometrycznych.

Ukraińscy lekarze i pielęgniarki do 24 czerwca 2024 r.

Nieco inaczej projektowana nowelizacja reguluje szczególne uprawnienia przyznane lekarzom, lekarzom dentystom oraz pielęgniarkom i położnym z Ukrainy

Przepisy nowelizacji wydłużają do 28 miesięcy licząc do 24 lutego 2022 r. – czyli do 24 czerwca 2024 r. okres w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu:

  • lekarza lub lekarza dentysty,
  • pielęgniarki lub położnej

obywatelowi Ukrainy, który uzyskał odpowiednie kwalifikacje zawodowe poza terytorium państw członkowskich UE. W szczególności dotyczy to ukraińskich lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, którzy kwalifikacje zawodowe uzyskali na Ukrainie.

Także do 24 czerwca 2024 r. minister zdrowia będzie mógł nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie, o którym mowa w art. 9 ust. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy przebywającym w Polsce.

Przedłużenie terminów do 4 marca 2025 r. – w następnym kroku

Autorzy projektu nowelizacji wskazują, że powodem, dla których rząd zamierza przedłużyć okres  obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych przewidzianych w ustawie jest decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej z 19 października 2023 r., na podstawie której przedłużono do 4 marca 2025 r. tymczasową ochronę, jaką po wybuchu wojny na Ukrainie wprowadziła Unia Europejska po stwierdzeniu masowego napływu na terytorium UE wysiedleńców z Ukrainy. 

Docelowo okres obowiązywania krajowych przepisów o pomocy obywatelom Ukrainy ma zostać przedłużony do 4 marca 2025 r. Rząd zamierza jednak na razie przedłużyć ten okres tylko do połowy 2024 r., a dalsze jego przedłużenie ma być przedmiotem następnej nowelizacji ustawy. Według deklaracji autorów projektu prace na kolejną nowelizacją mają rozpocząć się niezwłocznie, i będą prowadzone równolegle z pracami nad obecnym projektem. Towarzyszyć im mają szerokie konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi podmiotami.

Kadry
MSWiA: Wrócił temat zrównania w 2025 r. Policji i Wojska co do świadczeń dodatkowych [mieszkaniowe i waloryzacja ekwiwalentów]
11 maja 2024

W MSWiA dyskusja z policyjnymi związkowcami o zrównaniu świadczeń mieszkaniowych żołnierzy i policjantów. Na pewno nie w 2024 r., ale być może w 2025 r.

Przepracowani przez złą lub niezrozumiałą organizację pracy, wypaleni zawodowo, niedoceniani. Zatrudnieni wystawiają kiepską cenzurkę polskim firmom
11 maja 2024

Czasem wystarczy proste „dziękuję", czasem rozmowa oparta na empatii i zrozumieniu. Trzeba pamiętać, że o dobrostanie pracowników nie świadczy wysokość uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia, a ich lojalność wobec firmy i motywacja do działania.

Wpłaty na PPK w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy - zwolnienie z finansowania pracodawcy, ale uczestnik może płacić
10 maja 2024

PPK - nie dokonuje się wpłat z wynagrodzenia wypłacanego w czasie przestoju i obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz pracodawcy z finasowania wpłat do PPK zwolnieni są również uczestnicy. Natomiast uczestnicy PPK mogą zrezygnować ze zwolnienia z finansowania wpłat na PPK. Wówczas pracodawca musi je obliczać, pobierać i odprowadzać, mimo że sam nie finansuje własnych wpłat.

Dodatki do emerytury w 2024 r. Stawki i warunki przyznawania świadczeń
10 maja 2024

Dodatki do emerytury to dodatkowe świadczenia przyznawane emerytom i rencistom w celu poprawy ich sytuacji życiowej. Przyznanie dodatku jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakie dodatki do emerytury są dostępne w 2024 roku i ile wynoszą?

Wkrótce zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy. Ile wyniesie?
10 maja 2024

Pracownik wykonujący pracę w nocy ma prawo do specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą godzinę pracy w porze nocnej. Wkrótce zmieni się wysokość podstawy, od której dodatek jest naliczany. Jaka będzie wysokość dodatku za pracę w nocy?

Jak radzić sobie ze złością? Kilka praktycznych strategii od psychologa
10 maja 2024

Niniejszy artykuł stanowi poradnik psychologa o tym, jak radzić sobie ze złością. Złość to emocja, która może być trudna do opanowania. Wpływa wówczas destrukcyjnie na relacje i ogólny dobrostan. Oto kilka praktycznych strategii radzenia sobie ze złością w konstruktywny sposób.

ZUS: Masowe kontrole zwolnień lekarskich. Tysiące osób musi zwrócić zasiłek
10 maja 2024

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W I kwartale 2024 r. skontrolowano ponad 35 tys. osób na zwolnieniu lekarskim. Tysiące z nich zostało pozbawionych prawa do zasiłku.

Minimalne wynagrodzenie to ok. 6400 zł do ręki ale można zarobić dużo więcej - sprawdź gdzie [praca sezonowa 2024]
10 maja 2024

Polscy hotelarze alarmują, że mają problemy ze znalezieniem personelu. To obecnie największy mankament tego biznesu - cytuje przedsiębiorców z tej branży "Gazeta Wyborcza" z 10 maja 2024 r. 

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy
10 maja 2024

Obowiązek ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika - kiedy? W prawie są dwie główne sytuacje kiedy pracodawca ma obowiązek dalej współpracować z pracownikiem. Jeśli tego nie zrealizuje może ponieść karę, nawet finansową.

W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.
10 maja 2024

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

pokaż więcej
Proszę czekać...