Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE]

Polacy o Ukraińcach na polskim rynku pracy [BADANIE] / Shutterstock
Jak Polacy postrzegają Ukraińców na rynku pracy? Czy zauważamy ich większą obecność i akceptujemy jako współpracowników? Oto wyniki najnowszego badania InterviewMe.

Najważniejsze wnioski z badania

  • Aż 83% Polaków zauważa większą obecność Ukraińców na rynku pracy.
  • Ponad połowa badanych uważa, że Polska potrzebuje pracowników z Ukrainy, chociaż 31% boi się odebrania pracy przez Ukraińca.
  • Aż 88% z nas nie ma nic przeciwko pracy z Ukraińcem.
  • Ponad 30% Polaków ma pozytywne zdanie o ukraińskich pracownikach, a tylko 10% — negatywne.
  • Prawie co czwarty badany nawiązał bliską relację z ukraińskim współpracownikiem.

informacja prasowa

Ukraińscy pracownicy w Polsce

Z badania InterviewMe wynika, że Polacy dostrzegają większą obecność Ukraińców w swoim otoczeniu. Potwierdziło to 83% ankietowanych, a 45% przyznało, że po inwazji Rosji na Ukrainę, w ich pracy pojawili się nowi ukraińscy pracownicy.

Autopromocja

58% Polaków uważa, że nasz rynek pracy potrzebuje pracowników z Ukrainy. Częściej twierdzą tak mężczyźni (63%) niż kobiety (53%). Jednocześnie 27% badanych przyznaje, że korzysta z usług świadczonych przez osoby z Ukrainy.

Badanie pokazuje, iż 88% Polaków nie ma nic przeciwko pracy z Ukraińcami. Nieco bardziej otwarte na naszych wschodnich sąsiadów są kobiety (91% odpowiedzi „nie mam nic przeciwko”) niż mężczyźni (84%).

Osoby, które nie chcą pracować z Ukraińcami, jako powód najczęściej wskazywały barierę językową, brak zaufania i niechęć do narodu ukraińskiego czy też zaniżanie standardów pracy. Część ankietowanych wskazywała także na roszczeniową postawę Ukraińców.

Czy boimy się utraty pracy i zastąpienia przez Ukraińca? W większości przypadków (69%) – nie. Ważnym czynnikiem jest tu jednak wiek ankietowanego. Odebrania pracy przez obywatela Ukrainy boi się 50% badanych poniżej 26. roku życia. Wśród osób w wieku 55+ obawy te dotyczą 13% badanych.

Warto zauważyć, iż prawie 2/3 Polaków jest przeciwne dodatkowemu wsparciu dla pracowników z Ukrainy.

Dobre zdanie o wschodnich sąsiadach

Patrząc na wyniki ankiety InterviewMe, wydaje się, że Polacy mają dosyć dobre zdanie o wschodnich sąsiadach. Negatywnie postrzega ich zaledwie 10% badanych. Ukraińców częściej pozytywnie oceniają Polacy, którzy mieli już okazję z nimi pracować.

Sporo polskich pracowników uważa, że Ukraińcy są traktowani w Polsce lepiej. Nieco częściej twierdzą tak osoby, które miały już okazję pracować z naszymi sąsiadami (35% do 28% odpowiedzi „pracodawcy traktują osoby pochodzące z Ukrainy lepiej niż Polaków”).

Jak wygląda kwestia zarobków Ukraińców w Polsce? Wśród badanych, którzy mieli okazję pracować z naszymi sąsiadami, 21% twierdzi, że zarabiają oni więcej od Polaków, a 22% — że tyle samo.

Prawie co czwarty Polak przyznaje, że zdarzyło mu się nawiązać bliską relację (np. przyjaźń lub związek) ze współpracownikiem pochodzenia ukraińskiego. W tym przypadku płeć ankietowanego nie miała żadnego znaczenia.

Do konfliktów z Ukraińcami przyznało się 16% ankietowanych. Częściej byli to mężczyźni (19%) niż kobiety (12%).

„Z badania InterviewMe wynika, że Polacy podchodzą do pracowników z Ukrainy dosyć pozytywnie i nie mają nic przeciwko wspólnej pracy. Cieszy również fakt, że z osobami pochodzenia ukraińskiego częściej nawiązujemy bliskie relacje niż popadamy w konflikty. Z drugiej strony Polacy są zdecydowanie przeciwni dodatkowej pomocy dla pracowników zza wschodniej granicy. Wyraźnie więc widać, że nasi rodacy akceptują obcokrajowców na rynku pracy, jednak pod warunkiem, że funkcjonują oni na tych samych zasadach co Polacy” – komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono w dniach 26 lipca 2022 r. — 3 sierpnia 2022 r. i wzięło w nim udział 1285 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 17 pytań dotyczących obecności Ukraińców na polskim rynku pracy.

Źródło: Informacja prasowa

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...