Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
rozwiń więcej
Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża. / Fot. Fotolia
Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest jedną z umów o pracę wymienioną w katalogu umów zawieranych na podstawie Ustawy - Kodeks pracy. Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy okresowej, której okresowość polega na tym, że zawierana jest na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

Autopromocja

Usprawiedliwioną przyczyną nieobecności może być: niezdolność do pracy spowodowana chorobą, czas przebywania na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym.

Termin rozwiązania

Cechą charakterystyczną umowy na zastępstwo jest sposób wskazania terminu końcowego tej umowy. Terminem rozwiązania umowy na zastępstwo może być konkretna data, jeśli pracodawca wie dokładnie, kiedy zakończy się nieobecność zastępowanego pracownika. Natomiast wskazanie terminu końcowego umowy na zastępstwo może nastąpić poprzez wskazanie konkretnej okoliczności, poprzez zapis w treści umowy: „umowa na zastępstwo rozwiązuje się z ostatnim dniem nieobecności w pracy zastępowanego pracownika.”

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Kolejna umowa na zastępstwo

Jeśli nieobecność pracownika zastępowanego przedłuży się, istnieje możliwość zawarcia kolejnej umowy na zastępstwo. Zawarcie następujących po sobie, kilku umów na zastępstwo nie powoduje skutków prawnych jak w przypadku umów zawartych na czas określony, zgodnie z art. 251 Kodeksu pracy.

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła miesiąca.

Zadaj pytanie na FORUM

Warunki umowy

Umowa na zastępstwo nie musi dokładnie odwzorowywać warunków zatrudnienia osoby zastępowanej, jednakże powinna określać ten sam rodzaj pracy, niekoniecznie poprzez wskazanie tego samego stanowiska, które przed powstaniem nieobecności wykonywała osoba zastępowana. Istotny jest rodzaj pracy i tożsamość obowiązków. Inne warunki umowy mogą być kształtowane dowolnie, np. wymiar etatu czy wysokość wynagrodzenia.

Z punktu widzenia przepisów prawa nie ma przeszkód, by w ramach zastępstwa pracownika pracującego na pełen etat zatrudnić w oparciu o umowę na zastępstwo – dwóch osób, każdą na ½ etatu.

Ważnym elementem umowy na zastępstwo jest wskazanie danych osoby zastępowanej, najczęściej jest to imię i nazwisko pracownika zastępowanego.

Tryb rozwiązania umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia obejmujący zarówno pracownika jak i pracodawcę wynosi 3 dni. Są to 3 dni robocze, nie kalendarzowe. Dni robocze obejmują dni od poniedziałku do soboty, z pominięciem dni ustawowo wolnych od pracy – świąt oraz niedziel.

Umowa o pracę na zastępstwo - jak ją rozwiązać

Umowa na zastępstwo, jak każda inna umowa o pracę, może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron.

Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika podlega wypowiedzeniu również w sytuacji upadłości i likwidacji pracodawcy lub w przypadku zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, zgodnie z przepisami ustawy o zwolnieniach grupowych.

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana bez wypowiedzenia na zasadach ogólnych.

Ochrona stosunku pracy

Stosunek pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo podlega takiej samej ochronie jak w przypadku umowy na czas określony. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja zajścia w ciążę osoby zastępującej, z którą w przypadku rozwiązania umowy o pracę po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa o pracę nie zostaje przedłużona do dnia porodu. Jednak stosunek pracy pracownicy w ciąży zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo podlega ochronie przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem, chyba że istnieją przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę.

Umowa na zastępstwo zawarta z pracownicą będącą w ciąży może być rozwiązana za wypowiedzeniem w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Prawa pracownicze

Umowa na zastępstwo jest umową o pracę, zatem pracownik zatrudniony na podstawie takiej umowy zachowuje wszystkie prawa jak pracownicy świadczący pracę na podstawie umowy na czas określony. Zastępujący ma prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatków przewidzianych regulaminem pracy lub płacy, np. dodatku stażowego, świadczeń socjalnych itd.

W przypadku powrotu do pracy osoby zastępowanej pracodawca jest zobowiązany wydać osobie zastępującej świadectwo pracy, w którym jako przyczynę ustania zatrudnienia należy wpisać tę okoliczność, czyli rozwiązanie z upływem czasu, na który była zawarta w związku z powrotem do pracy osoby zastępowanej.

Umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem

Podstawa prawna:

Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...