Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Warunki zatrudnienia
Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia. Obowiązek ten musi być spełniony w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W jaki sposób prawidłowo poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia?

Warunki zatrudnienia

Obowiązek informowania pracownika o warunkach jego zatrudnienia wynika z art. 29 Kodeksu pracy. W sytuacji zatrudnienia nowego pracownika trzeba poinformować go o warunkach pracy w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.

Autopromocja

W  terminie siedmiodniowym należy nowego pracownika powiadomić o obowiązującej go normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego, okresie wypowiedzenia umowy o pracę oraz o istniejącym układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

W przypadku, gdy u pracodawcy nie ma regulaminu pracy należy poinformować pracownika o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy, sposobie kontroli obecności w pracy, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz o godzinach uznawanych za porę nocną

o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku

W jaki sposób informować o warunkach zatrudnienia?

Pracodawca jest zobowiązany do przekazania pracownikowi zindywidualizowanej informacji o warunkach zatrudnienia. Informację taką można przekazać w piśmie „Informacja o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych”.

Obowiązująca dobowa i tygodniowa norma czasu pracy

Określenie dobowej i tygodniowej normy czasu pracy można dokonać poprzez wpisanie np. 8 godzin na dobę w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy lub wskazanie art. 129 §1 Kodeksu pracy. W innym systemie czasu pracy należy dokładnie określić obowiązującą pracownika normę czasu pracy.

Zobacz: Elastyczne rozliczanie czasu pracy już w 2013 roku?

Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia za pracę

W przeważającej części wynagrodzenie jest wypłacane jeden raz w miesiącu. W przypadku, gdy częstotliwość wypłat jest inna należy wskazać punkt regulaminu pracy obowiązującego w danym przedsiębiorstwie, mówiący o częstotliwości wypłat.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego wskazuje się poprzez podanie jego liczby – 20 lub 26 dni lub wskazuje się art. 154 §1 oraz 1551 pkt 1 Kodeksu pracy.

Zobacz: Co należy uwzględnić w planie urlopów?


Długość okresu wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia określa się poprzez jego podanie np. 2 tygodnie, 1 miesiąc lub poprzez wskazanie art. 34 pkt 3 Kodeksu pracy.

Pora nocna

Porę nocną określa się w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie jest objęte układem zbiorowym pracy. Porę nocna wskazuje się poprzez wskazanie godzin jej trwania, np. od godziny 22.00 do 6.00.

Miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia

Miejsce, termin u czas wypłaty określa się, gdy nie istnieje układ zbiorowy pracy. Jeżeli pracownik wyrazi zgodę wynagrodzenie może być przesyłane na jego konto bankowe. W przypadku braku zgody wynagrodzenie jest odpierane osobiście. Miejsce, termin i czas wypłaty wynagrodzenia można określić np.: 10 dzień miesiąca, w godzinach 8.00 do 12.00 kasa przedsiębiorstwa w siedzibie pracodawcy.

Zobacz: W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Sprawdzanie obecności

Jest wiele sposobów sprawdzania obecności pracowników. Wybrany przez pracodawcę sposób należy określić w zrozumiały sposób, np. podpisywanie listy obecności znajdującej się w pokoju kierownika.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Sposoby usprawiedliwiania nieobecności powinny być jasno wymienione w informacji o warunkach zatrudnienia. Chodzi tu o informacje typu kogo i kiedy powiadomić o chęci wyjścia z pracy. Pracownik może usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy najpóźniej w drugim dniu jej trwania.

Zobacz: Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...