Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami utworzony został jeden rejestr zwany Krajowym Rejestrem Sądowym, który ma zastąpić odrębnie funkcjonujące rejestry, do których w przeszłości wpisywano ww. podmioty. Przykładowo więc, wszystkie spółki handlowe (m. in. spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), które do dnia 31 grudnia 2000 r. były wpisywane w rejestrze handlowym teraz wpisuje się do KRS-u. Również fundacje, poprzednio rejestrowane w odrębnym rejestrze fundacji prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy, od dnia 1 stycznia 2001 rejestrowane są w KRS-ie.
Porównaj: Zasiłek opiekuńczy osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o KRS, Rejestr prowadzą w systemie informatycznym sądy rejonowe (sądy rejestrowe), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część.
Krajowy Rejestr Sądowy pełni dwie podstawowe funkcje: informacyjną i legalizującą. Pierwsza polega na tym, że KRS jest źródłem informacji o statusie prawnym podmiotów do niego wpisanych (np. informacji o kapitale założycielskim spółki, osobach uprawnionych do reprezentowania danego podmiotu). Krajowy Rejestr Sądowy funkcjonuje bowiem jako centralna baza danych wszystkich podmiotów podlegających rejestracji.
Z kolei, funkcja legalizująca Rejestru polega na tym, że dopiero wpis do Rejestru pozwala na dalsze funkcjonowanie danego podmiotu (często zresztą dopiero z chwilą wpisu do Rejestru podmiot powstaje) oraz na porządkowaniu prawnym pewnych zdarzeń. Np., prawie wszystkie spółki prawa handlowego (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka komandytowa, jawna) powstają z chwilą wpisania ich do Rejestru. W związku z powyższym, dopiero od wpisania do Rejestru mogą legalnie działać.
Polecamy serwis: Urlopy