Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie: kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją? [perspektywa firmy - pracodawcy]

Grupa HR Quality
Specjalistyczne usługi HR: od rekrutacji po obsługę kadrowo-płacową i wsparcie dla pracowników z niepełnosprawnościami
rozwiń więcej
praca / Praca tymczasowa a stałe zatrudnienie: kiedy warto zdecydować się na współpracę z agencją? [perspektywa firmy - pracodawcy] / ShutterStock

Wybór formy zatrudnienia personelu ma bezpośredni wpływ na koszty operacyjne i efektywność firmy – może je zwiększyć lub zmniejszyć. W branżach, których dotyczy sezonowość, jest to znaczące wyzwanie. Dlatego praca tymczasowa (tzw. leasing pracowniczy) to coraz popularniejsze rozwiązanie przy okresowym wzroście zapotrzebowania na pracowników, ale nie tylko. W jakich sytuacjach warto skorzystać ze współpracy z agencją pracy tymczasowej? 

Korzyści płynące z pracy tymczasowej

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne czy z branży e-commerce borykają się z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z zatrudnieniem. Najczęstszymi z nich są:

Autopromocja
  • sezonowość, 
  • zmieniające się potrzeby operacyjne,
  • fluktuacje w popycie na produkty.

Dobrym rozwiązaniem może być współpraca z agencją pracy tymczasowe, która niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi: 

1. Elastyczność zatrudnienia

Dzięki współpracy z agencją firma może łatwo dostosować liczbę pracowników do bieżących działań. Nie ma konieczności zatrudniania na stałe, co pomaga uniknąć tzw. overhiringu, czyli sytuacji, nadmiernego zatrudnienia, które powoduje, że wydatki na personel stają się nieproporcjonalne do realnych potrzeb firmy. 

2. Optymalizacja kosztów operacyjnych

Dzięki pracy tymczasowej cała obsługa kadrowo-płacowa i formalności związane z zatrudnieniem pracowników tymczasowych zostają przekazane agencji. To sprawia, że oszczędności obejmują także proces rekrutacyjny – jego ciężar (czasowy i finansowy) przeniesiony jest na leasingodawcę.

3. Redukcja ryzyka rotacji

To agencje pracy tymczasowej dbają o odpowiednią selekcję kandydatów i utrzymanie ich „na pokładzie”. Jeśli pracownik zrezygnuje, obowiązkiem agencji jest zaoferować firmie inną osobę, a zmiana ta nie powinna wpłynąć na działalność operacyjną biorcy leasingu.

Porównanie pracy tymczasowej i stałego zatrudnienia

Praca tymczasowa znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, są jednak okoliczności, w których większe korzyści może przynieść stałe zatrudnienie. Wybór formy zatrudnienia zawsze powinien być poprzedzony szczegółową analizą, która uwzględnia specyfikę działalności przedsiębiorstwa i jego długoterminowe cele. Poniżej prezentujemy tabelę, która może okazać się pomocna podczas wyboru optymalnego rozwiązania.

Stałe zatrudnienie a praca tymczasowa z perspektywy firmy:

Porównywana kwestia

Praca tymczasowa

Stałe zatrudnienie

Elastyczność zatrudnienia

wysoka – łatwe dopasowanie stanu zatrudnienia do zmieniających się potrzeb

obowiązują okresy wypowiedzenia wynikające z kodeksu pracy, każde zatrudnienie wiąże się z rekrutacją

Koszty rekrutacji

po stronie agencji pracy tymczasowej

pełne koszty procesu rekrutacyjnego (a często opłata headhuntera) 

Obciążenie działu HR

agencja zajmuje się formalnościami, w tym legalizacją pracowników z zagranicy

pełna obsługa kadrowo-płacowa (lub koszt outsourcingu do agencji lub biura rachunkowego)

Dostępność pracowników

szybki dostęp do dużej puli kandydatów

zależna od stanu firmowych baz talent pool i hot pool oraz lokalnej marki pracodawcy

Koszty zatrudnienia

rozliczenie z agencją – faktura

stawka pracownika + obowiązujące składki

Zaangażowanie pracowników

potencjalnie niższe

zazwyczaj wyższe

Stabilność zespołu

niska – częsta rotacja pracowników

większa ciągłość pracy

Odpowiedzialność prawna

częściowo przeniesiona na agencję pracy

pełna odpowiedzialność pracodawcy

Dostosowanie do sezonowości

łatwe zwiększenie zatrudnienia w szczycie

trudności z szybkim zwiększeniem zespołu, konieczność zwolnień

Stałe zatrudnienie

Zatrudnianie pracowników na umowę o pracę jest korzystne, jeśli firmie zależy na stabilnym zespole, dla którego ma możliwości rozwojowe. Stałe zatrudnienie sprzyja akumulacji wiedzy i budowaniu lojalności, ale wiąże się z większymi kosztami stałymi i mniejszą elastycznością w reagowaniu na zmieniające się potrzeby.

Praca tymczasowa

Sprawdza się szczególnie w firmach, w których występuje duża zmienność zapotrzebowania na pracowników. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą szybko dostosować załogę do bieżących potrzeb i optymalnie zarządzać budżetem.

Stała współpraca z agencją – strategiczny element zarządzania zasobami ludzkimi

Zyskiem przedsiębiorstw, które decydują się na stałą współpracę z agencją, jest elastyczność w zarządzaniu zasobami ludzkimi przez cały rok. Długofalowe partnerstwo pozwala na efektywne zarządzanie rotacją, bieżące dopasowanie liczby pracowników do potrzeb i uwolnienie czasu HR-owców.

Korzyści dla firmy:

  • dostęp do szerokiej bazy kandydatów, która umożliwia szybkie uzupełnianie wakatów,
  • możliwość elastycznego zwiększania lub zmniejszania liczby pracowników w zależności od zapotrzebowania,
  • przewidywalność kosztów i uproszczenie procesów administracyjnych dzięki jednej fakturze za usługi agencji.

Decyzja o wyborze pracy tymczasowej w miejsce stałego zatrudnienia powinna być efektem analizy potrzeb firmy. Nie wiesz, czy to opłaca się w Twoim przypadku? Eksperci HR Quality oferują wsparcie i konsultacje.

Autor: Grupa HR Quality

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Kadry
Znaczny stopień co na 2025? [45 przykładów]
06 sty 2025

Znaczny stopień (dawniej I grupa) – co przysługuje w 2025? Świadczeń i dodatków jest dużo. Dodatkowo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przyjął dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku. Na pomoc dla niepełnosprawnych przyjęto budżet 275,8 mln zł. Można już składać wnioski.

ZUS: Niepełnosprawność a niesamodzielność. Dodatek do renty socjalnej już jest. Dodatek do niezdolności do pracy planowany
06 sty 2025

Pierwszy już jest - to dodatek dopełniający do renty socjalnej. Rząd pracuje nad drugim podobnym dodatkiem (jest obietnica projektu ustawy w I połowie 2025 r.) - do renty z tytułu niezdolności do pracy. Oba są oparte o tą samą logikę - wymagają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W procedurze uzyskania dodatku dopełniającego wykorzystywany jest wzór EDD-SOC (wzór w artykule poniżej). Co do dodatku dopełniającego, dla większości osób ZUS przewiduje brak konieczności składania tego wniosku (z uwagi na posiadanie odpowiedniego orzeczenia o niesamodzielności - o czym ZUS ma informacje).

Kwoty wolne od potrąceń w 2025 roku [w tabelach]
06 sty 2025

Kodeks pracy chroni wynagrodzenia za pracę. W tym celu jego przepisy przewidują kwoty wolne od potrąceń. Dotyczy to wszystkich potrąceń, z wyjątkiem potrącania należności alimentacyjnych. W 2025 r. kwoty wolne od potrąceń ustala się na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wynoszącego 4666 zł.

Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US
05 sty 2025

Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US. Czy to naprawdę możliwe? Tak, oczywiście. Przepisy ordynacji podatkowej, kodeksu cywilnego i liczne sprawy w kancelariach oraz przed sądem nie pozostawiają złudzeń. Jak zminimalizować ryzyko? Czy warto dokonać separacji?

Pracuj na L4 - dostaniesz pieniądze od ZUS-u i pracodawcy
05 sty 2025

Praca na L4? Tak, to będzie możliwe. Jeszcze w październiku 2024 r. do prac legislacyjnych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt). Proponowane rozwiązania są rewolucyjne dla pracodawców, zatrudnionych oraz ZUS i KRUS. Prawdopodobnie podczas zwolnienia lekarskiego będzie można dorabiać. 

ZUS: Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorców w 2025 roku
05 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany dotyczące zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez przedsiębiorców.

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?
04 sty 2025

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie
03 sty 2025

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.
03 sty 2025

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.
03 sty 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

pokaż więcej
Proszę czekać...