Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.
Obsługa podmiotów gospodarczych
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej przed 22 lutego 2016 r. oraz po tym dniu/fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Od 22 lutego 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umów o pracę. Problemem może być sytuacja, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące. Jak zatem należy traktować umowę na czas określony zawartą przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu?

Nowe przepisy kodeksu pracy, które weszły w życie z dniem 22 lutego 2016 r. wprowadzają zmiany w kwestii okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz umów zawartych na czas określony. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym możliwe jest zawarcie maksymalnie trzech umów o pracę na czas określony, które łącznie mogą wynosić 33 miesiące. Istotną kwestią w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę jest określenie rodzaju umowy w świadectwie pracy. Wielu pracodawców ma bowiem problem w sytuacji, w której umowa została zawarta na czas określony zgodnie z regulacją sprzed nowelizacji i trwa ponad 33 miesiące.

Autopromocja

Czy jeśli pracownik pracował od 20 maja 2014 roku na podstawie umowy o pracę na czas określony, w świadectwie pracy określimy jego umowę jako zawartą na czas określony czy nieokreślony?

Dla umów trwających w dniu 22 lutego 2016 r., okres 33 miesięcy będzie liczony od dnia wejścia w życie nowych przepisów, czyli właśnie od 22 lutego 2016 r. W związku z powyższym informacja dotycząca rodzaju umowy zawarta w świadectwie pracy powinna wskazywać, że była to umowa na czas określony, niezależnie od tego jak długo pracodawcę i pracownika łączył stosunek pracy przed nowelizacją. Ponadto trzecia umowa na czas określony ulegnie przekształceniu na czas nieokreślony po przekroczeniu 33 miesiąca. Oznacza to, że nie ma zakazu zawarcia umowy na dłuższy termin, ale z upływem 33 miesiąca trzecia umowa automatycznie traktowana jest jak zawarta na czas nieokreślony - licząc od 22 lutego 2016 roku dla nowych umów.

Polecamy książkę: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

Pomimo upływu czasu powyższa nowelizacja jest znacząca zarówno dla umów o pracę zawartych przed dniem 22 lutego 2016 r. jak i po tym dniu. Oceny prawnej wypowiedzenia umów zawartych na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej kodeks pracy, należy dokonywać w oparciu o przepisy przejściowe.

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie których wypowiedzenie następuje począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem 22 lutego 2016 r. Bez znaczenia pozostaje zatem okres zatrudnienia pracownika przed tym dniem. Zgodnie z przepisem art. 16 u.z.k.p.:

Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.”

W związku z powyższym staż pracy, na podstawie którego obliczmy okres wypowiedzenia liczy się od 22 lutego 2016 r., dla umów trwających w dniu 22 lutego 2016 r. Jeżeli jednak umowa została zawarta po 22 lutego 2016 r. to liczy się cały staż pracy. W odniesieniu do umów tego rodzaju zawartych poczynając od tego dnia, brak jest przepisu przejściowego wyłączającego okresy zatrudnienia sprzed tego dnia do ustalenia długości okresu wypowiedzenia. Wynika stąd, że okresy zatrudnienia u danego pracodawcy przed dniem 22 lutego 2016 r. podlegają zaliczeniu do okresu zatrudnienia wyznaczającego okres wypowiedzenia umowy na czas określony zawartej poczynając od tego dnia. Niezaliczanie okresów pracy u danego pracodawcy sprzed dnia 22 lutego 2016 r. spowodowałoby znaczne odwleczenie skutków nowej regulacji, bo całość tych unormowań byłaby stosowana najwcześniej po 33 miesiącach od jej wejścia w życie.[1]

Pragnę dodać, że w związku z nowelizacją okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony zostały zrównane i wynoszą:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Analizując kwestię okresów wypowiedzenia ważnym problemem interpretacyjnym powstającym na tle przepisu art. 36 k.p. jest to czy o długości okresu wypowiedzenia decyduje staż pracy pracownika u danego pracodawcy w chwili składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu, czy też w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania stosunku pracy na skutek wcześniejszego wypowiedzenia. W odniesieniu do tej kwestii, należy przyjąć, że przy obliczaniu stażu warunkującego długość okresu wypowiedzenia należy uwzględniać także sam okres wypowiedzenia.[2] Takie zapatrywanie znalazło swój wyraz w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 r. o sygn. akt I PKN 34/99[3], w którym to stwierdził, że o długości okresów wypowiedzenia decyduje okres zatrudnienia u danego pracodawcy liczony od dnia zawarcia umowy o pracę do daty jej rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia.

Reasumując, ustawodawca zrównał okresy wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony, co stanowi korzystną zmianę, która zapobiega zawieraniu długoletnich umów na czas określony. Niezaliczenie stażu pracy pracownika z sprzed nowelizacji do okresu wypowiedzenia zapobiega nagłemu wydłużeniem okresu wypowiedzenia, co byłoby niekorzystnym rozwiązaniem, szczególnie dla pracodawcy.

[1] Jaśkowski Kazimierz, Maniewska Eliza, Komentarz aktualizowany Kodeksu pracy, Art. 36 k.p., Lex, 2017r.

[2] Baran Krzysztof W. (red.), Góral Zbigniew,  Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III, Art. 36 k.p.,  Lex,  2016 r.

[3] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 1999 r. o sygn. art. I PKN 34/99

Autor: Elżbieta Koczerska

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...