Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2018 roku

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2018 roku/fot. shutterstock / ShutterStock
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony? Jak wypowiedzieć umowę o pracę w 2018 roku?

Sprawdź->> Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?

Autopromocja

W związku ze zmianami, które nastąpiły w lutym 2016 roku – umowę na czas określony można zawrzeć maksymalnie na 33 miesiące, a łączna liczba takich umów nie może przekroczyć trzech. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia tych limitów, następna umowa o pracę (czyli czwarta) z mocy prawa przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Ponadto w wyniku zmian, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

Jaki okres wypowiedzenia w 2018 roku?

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.

Stwierdzenie „u danego pracodawcy” oznacza cały okres zatrudnienia, niezależnie od przerw w zatrudnieniu. Do okresu zatrudnienia, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę (w trybie art. 231 Kp), oraz gdy nowy pracodawca staje się następcą prawnym.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Przepisy przejściowe

Nowe przepisy Kodeksu pracy weszły w życie 22 lutego 2016 r. Co w przypadku umów, które zostały zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji?

Dla umowy trwającej w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 22 lutego 2016 r. staż pracy liczony jest od dnia zmian, tj. według nowych okresów wypowiedzenia.

Przepisy przejściowe określają, że umowy, zawarte przed 22 lutego 2016 r. i trwające w tym dniu, w których nie dopuszczono możliwości wypowiedzenia, podlegają „starym” regulacjom.

W przypadku wypowiadania trwających w dniu 22 lutego 2016 roku umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy i w których przewidziano możliwość wypowiedzenia – zastosowanie mają nowe okresy wypowiedzenia. Oznacza to, że w zależności od stażu pracy u danego pracodawcy stosowane będą okresy wypowiedzenia: 2-tygodniowe, 1-miesięczne oraz 3-miesięczne.

Jak liczyć okres wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez pracodawcę lub pracownika.

Mogą pojawić się wątpliwości, od której daty liczy się i kończy okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę oznaczony w miesiącu należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenia. Zatem okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Bez znaczenia jest tutaj, czy miesiąc ma 29, 30 czy 31 dni.

Pracodawca wręczył wypowiedzenie umowy o pracę 4 października 2017 r. Pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Tym samym okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 listopada i kończy się 31 stycznia 2017 r.

Natomiast w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach, zgodnie z art. 30 ust. 21 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się w soboty. Oznacza to, że umowa o pracę rozwiąże się dopiero w sobotę po upływie 2 pełnych tygodni, niezależnie od daty złożenia przez pracownika wypowiedzenia.

Pracownik wręczył wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 4 października 2017 r. (środa) Obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Zatem ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie sobota 21 października 2017 r. Podobnie jeżeli pracownik złoży wypowiedzenie w poniedziałek 2 października – ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie sobota 21 październik.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy  o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...