Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy na okres próbny. /Fot. Fotolia
Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Zobacz zmiany: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny 2016?

Autopromocja

Umowa na okres próbny

Umowa na okres próbny to rodzaj umowy o pracę na czas określony. Może poprzedzać umowy terminowe i bezterminowe. Ma na celu sprawdzenie przydatności kandydata do pracy na danym stanowisku oraz zapoznanie się z nowym miejscem pracy przez pracownika. Jedna i druga strona umowy ma wówczas czas na zastanowienie się, czy na pewno chciałaby związać się w ramach stosunku pracy z tą drugą stroną na dłuższy okres czasu. Ten rodzaj umowy jest bardzo często stosowany przez pracodawców w praktyce. Zwykle stałe zatrudnienie poprzedzane jest umową na okres próbny. Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku zawarcia długotrwałej umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym wcześniej na podstawie umowy na okres próbny. Upływ okresu próby może oznaczać definitywne rozwiązanie stosunku pracy.

Co do zasady umowa rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Poza tym umowa na okres próbny, jako umowa o pracę, może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz za porozumieniem stron.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wypowiedzenie umowy na okres próbny

Nawet jeśli w umowie na okres próbny nie ma informacji o okresie wypowiedzenia, stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Pracownik może powołać się na art. 34 Kodeksu pracy. Zawsze można więc wypowiedzieć tego rodzaju umowę przez każdą ze stron, a długość okresu wypowiedzenia zależy od długości umowy. Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Umowa na okres próbny została zawarta na 22 dni. Ile będzie wynosił okres wypowiedzenia? Jeżeli okres próbny przekracza 2 tygodnie, chociażby o jeden dzień, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień.
Warto podkreślić, że w sytuacji zastosowania krótszego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks pracy, umowa rozwiąże się zgodnie z przepisami ustawowymi, czyli we właściwym terminie. Pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za dłuższy okres.

Upływ okresu wypowiedzenia

W praktyce temat wypowiadania umów na okres próbny może przysporzyć nieco trudności. Warto poznać zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia. Duże znaczenia ma bowiem termin jego upływu, szczególnie, jeśli pracownik przewiduje bezpośrednio po rozwiązaniu umowy podpisanie kolejnej.

3-dniowy okres wypowiedzenia mija z upływem trzeciego dnia roboczego, z tym że nie liczy się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Tygodniowy oraz dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę.

Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Forma wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy na okres próbny powinno nastąpić w formie pisemnej (dotyczy to także rozwiązania umowy za porozumieniem oraz bez wypowiedzenia) z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia. Nie ma konieczności uzasadniania decyzji o wypowiedzeniu umowy oraz konsultacji jej ze związkami zawodowymi.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy uznaje się za złożone drugiej stronie w chwili, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią. To czynność jednostronna, dlatego do jej ważności nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Jednak cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony, chyba że doszło do adresata jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu kontraktu o pracę albo wcześniej.

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Znalazł w tym czasie inną pracę i chciałby rozwiązać łączący go stosunek pracy. W umowie nie ma informacji o możliwościach jej wcześniejszego rozwiązania. Jak wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem? Pracownikowi przysługuje 2-tygodnowy okres wypowiedzenia. Należy w tym celu złożyć na piśmie do pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...