Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ciąża w okresie wypowiedzenia okres odwołanie powrót do pracy / Ciąża w okresie wypowiedzenia. Czy można odwołać wypowiedzenie? / shutterstock

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownicy w ciąży

Zasadą jest, że pracodawca nie może wypowiadać (dotyczy to także wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy) ani rozwiązywać w inny sposób umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży. Jedyną możliwością jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, ale do tego trybu wymagane są konkretne okoliczności. Wskazuje na nie art. 52 §1 Kodeksu pracy. Dodatkowo, aby takie rozwiązanie umowy doszło do skutku, musi wyrazić na nie zgodę reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Oczywiście, zawsze można rozwiązać umowę polubownie na mocy porozumienia stron.

Autopromocja

W prawie pracy obowiązuje zakaz rozwiązywanie umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży, a także od dnia złożenia przez pracownicę wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego przez okres całego urlopu. Ustawodawca konkretyzuje w art. 177 KP, jakich czynności w ramach tego zakazu nie można wykonywać:

  • prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z pracownicą w ciąży albo przebywającą na urlopie macierzyńskim,
  • wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy z pracownicą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Wniosek o urlop macierzyński a wypowiedzenie umowy

W kontekście możliwości wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy w ciąży warto wspomnieć o terminie łożenia wniosku o urlop lub jego część. Zakaz rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zaczyna obowiązywać dopiero na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego. Nie warto więc składać wcześniej wniosku.

Ciąża w okresie wypowiedzenia - czy pracodawca powinien cofnąć wypowiedzenie?

Jak wygląda sytuacja zakazu rozwiązywania umów z kobietą w ciąży, kiedy wypowiedzenie już zostało złożone. Powiedzmy, że trwa 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a pracownica zaszła w ciążę. Co dalej? Wypowiedzenie złożone przez pracodawcę powinno zostać cofnięte, a gdyby doszło już do rozwiązania umowy, pracodawca powinien przywrócić pracownicę do pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 czerwca 1995 roku, I PRN 23/95. W przeciwnym razie kobieta jest uprawniona do dochodzenia w sądzie pracy uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a w razie rozwiązania umowy może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Ciąża w okresie wypowiedzenia - czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie?

Wypowiedzenie może być złożone przez samą pracownicę, która nie wiedziała, że jest w ciąży. Czy może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, gdy dowiedziała się o ciąży? Tak. To samo dotyczy rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Wówczas cofa swoją zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie.

Polecamy: Niezbędnik kadrowo-płacowy 2025: seria 12 poradników

Kadry
MRPiPS: Nowy wzór. Pracodawca ustali metabolizm pracowników (waga, wiek i wzrost). I porównają z temperaturą miejsca pracy
04 lut 2025

Ministerstwo Rodziny chce wprowadzić rozporządzenie nakładające nowe obowiązki na pracodawców. Mają mierzyć metabolizm pracowników i porównywać go z temperaturą miejsca pracy. Ściślej pracodawca ma umieć posługiwać się klasami tempa metabolizmu. Jak temperatura będzie za wysoka wobec wyznaczonych poziomów, a pracodawca nie będzie miał np. klimatyzacji, praca będzie np. przerywana.

Sygnalistę spotkały działania odwetowe. Jakie roszczenia mu przysługują?
04 lut 2025

Ustawa o ochronie sygnalistów ma przede wszystkim chronić ich przed działaniami odwetowymi. Co jeśli sygnalistę spotkały działania odwetowe? Jakie roszczenia mu przysługują? Okazuje się, że podstawa do roszczeń pracownika to nie tylko przedmiotowa ustawa, ale i Kodeks pracy.

Są tylko 2 możliwości zwolnienia kobiety w ciąży
04 lut 2025

Prawo pracy reguluje zakaz zwalniania kobiet w ciąży. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą będącą w ciąży? Po pierwsze, zwolnienie jest możliwe na podstawie art. 52 Kodeksu pracy czyli w trybie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Po drugie, w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy. Przepisy celowo nie ułatwiają tego zadania zatrudniającym.

Ciąża w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Czy można odwołać wypowiedzenie?
04 lut 2025

Czy zakaz rozwiązywania i wypowiadania umów o pracę kobiecie w ciąży dotyczy również przypadku ciąży w okresie wypowiedzenia? Czy pracodawca musi odwołać wypowiedzenie, jeśli to on je złożył? Czy pracownica będąca w ciąży może cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Co na to prawo?

Sygnalista: 75 spraw skierowanych do Zespołu do spraw Sygnalistów w miesiąc
03 lut 2025

Jak się ma sygnalista? Czy nowa instytucja spełnia swoją funkcję. Okazuje się, że od końca 2024 r. do zespołu do spraw sygnalistów przy RPO wpłynęło 75 spraw. 19 z nich zakwestionowano jako zgłoszenia zewnętrzne. Kto może być sygnalistą i czego może dotyczyć zgłoszenie?

To dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 i 2026
03 lut 2025

W 2025 r. i 2026 r. istnieje wiele możliwości otrzymania wynagrodzenia przez osoby z niepełnosprawnościami. Gdzie osoby niepełnosprawne mogą szukać pracy? Jaka praca jest najlepsza dla osób z niepełnosprawnością? Gdzie pracować z orzeczeniem o niepełnosprawności? Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych?

Wynagrodzenie za opiekę w 2025 r. nie dla każdego. Dlaczego?
03 lut 2025

Wynagrodzenie za opiekę - nie dla każdego. Dlaczego? Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

Jakie uprawnienia ma komornik sądowy 2025?
03 lut 2025

Jako społeczeństwo nawet nie zdajemy sobie sprawy jak szerokie uprawnienia ma komornik i w jak wielu sprawach może ingerować w nasze nieruchomości, rzeczy ruchome czy dochody. Zatem jakie uprawnienia i obowiązki ma komornik sądowy w 2025 r.?

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej
03 lut 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]
03 lut 2025

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

pokaż więcej
Proszę czekać...