Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. - jak liczyć? / shutterstock
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021

Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W 2021 r. nie zmieniają się przepisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia przy umowach zawartych na czas określony. Uzależniony jest od długości okresy zatrudnienia i wynosi:

Autopromocja
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Warto dodać, że do okresu zatrudnienia ustalanego w celu ustalenia długości okresu wypowiedzenia wlicza się także okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeśli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w myśl art. 231 KP. Dotyczy to także innych przypadków, gdy z mocy prawa nowy pracodawca staje się następcą prawnym w stosunkach pracy poprzedniego.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Umowa o pracę zawarta na 1 rok

Zgodnie z powyższym wyliczeniem umowa zawarta na 1 rok uprawnia do okresu wypowiedzenia o długości 1 miesiąca. Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach zaczyna biec dopiero z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Najlepiej zrobić to więc na koniec miesiąca. Wówczas już z 1. dniem kolejnego zaczyna się okres wypowiedzenia.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

Zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia są jasne. Mamy okres wypowiedzenia oznaczony w tygodniach lub miesiącach. W przypadku dłuższych okresów wypowiedzenia liczonych w miesiącach bieg okresy wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wypowiedzenia i kończy się ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego ile miesiąc ma dni.

Pani Alicja pracowała 5 lat w jednej firmie. Postanowiła, że chce zmienić swoje życie i złożyła wypowiedzenie umowy 12 stycznia 2021 r. Kiedy skończy się okres wypowiedzenia Pani Alicji? Otóż staż pracy pracownicy uzasadnia zastosowanie 3-miesięcznego okresu zatrudnienia. W związku z tym bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 1 lutego 2021 r. i kończy 30 kwietnia 2021 r., ponieważ jest to ostatni dzień miesiąca.

Natomiast okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę. Jest to pierwsza sobota następująca po 2 tygodniach, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia.

Pan Paweł pracował w danej firmie 5 miesięcy. Nie spełniła ona jego oczekiwań i 16 lutego 2021 r. złożył dokument z wypowiedzeniem umowy. Przysługują mu 2 tygodnie wypowiedzenia. 16 lutego to wtorek. 2 tygodnie licząc od wtorku, minął 2 marca (wtorek). Okres wypowiedzenia upłynie jednak dopiero w sobotę 6 marca 2021 r.

Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracy nie ma obowiązku uzasadniania przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony. Podanie przyczyny rozwiązania umowy konieczne jest w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony oraz w razie rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Art. 33 Kodeksu pracy

Od 22 lutego 2016 r. art. 33 Kodeksu pracy został uchylony. Do tej daty właśnie w tym miejscu kp była określona długość okresu wypowiedzenia przy umowach terminowych, a więc zawieranych na czas określony. Przepis ten przewidywał możliwość ustalenia przez strony okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Co do zasady więc przy umowach na czas określony nie było okresów wypowiedzenia. Strony mogły jednak postanowić wspólnie, że w stosunku do ich umowy (wymóg konieczny – umowa dłuższa niż 6 miesięcy) taki okres będzie mógł być zastosowany.

Aktualnie długość okresy wypowiedzenia umowy terminowej została zrównana z okresem wypowiedzenia umowy bezterminowej. Ustawodawca łącznie reguluje to w art. 36 Kodeksu pracy.

Upadłość lub likwidacja a długość okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia. Po dokonaniu skrócenia okres ten nie może być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie (art. 361 KP). Co więcej, ten okres pozostawania bez pracy (o jaki skrócono wypowiedzenie) wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia

Kiedy nie można wypowiedzieć umowy?

Pracodawca powinien wiedzieć, kiedy nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Oto przykłady:

  • pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku),
  • pracownik przebywa na urlopie,
  • pracownik jest nieobecny w pracy, lecz ta nieobecność jest usprawiedliwiona i nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Dodatkowe uprawnienia w czasie wypowiedzenia

Na co pracownik może liczyć w okresie wypowiedzenia? Otóż Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362). Co istotne dla pracownika, za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jest to stosowane często wówczas, gdy pracownik przechodzi do konkurencji i pracodawca chce wyłączyć go z bieżących prac i planowania strategii firmy.

Kolejnym uprawnieniem pracownika jest zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 KP). Pracownik musi przebywać na co najmniej 2-tygodniowym wypowiedzeniu. Za ten czas, podobnie jak przy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje wynagrodzenie. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zgodnie z Kodeksem pracy wynosi:

  1. 2 dni robocze – 2-tygodniowy i 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
  2. 3 dni robocze – 3-miesięczne wypowiedzenie (również w razie skrócenia tego wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 KP).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...