Płaca minimalna i inne świadczenia - Niemcy 2021

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
rozwiń więcej
Płaca minimalna - Niemcy 2021 / Shutterstock
Płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. wzrosła. Ile wynosi najniższe wynagrodzenie? Jaka jest wysokość Kindergeld czyli świadczenia na dziecko, Hartz IV czyli dla bezrobotnych, zaliczki alimentacyjnej i zapomogi na dziecko? Jakie dodatki przewiduje się dla emerytów? Co z dodatkiem mieszkaniowym (Wohngeld) i abonamentem TRV?

Zmiany w Niemczech od 2021 roku - nowa stawka minimalna, wyższe kwoty świadczeń

Ze względu na obecną, trudną sytuację finansową wielu obywateli i pracowników tymczasowych w Niemczech, 2021 rok bez wątpienia będzie rokiem zmian. Niemiecki rząd przygotował pakiet podwyżek w świadczeniach na kolejny rok. Większość z nich dotyczy wzrostu wszelkich dodatków płacowych: od wynagrodzeń po świadczenia rodzinne

Autopromocja

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

Płaca minimalna - Niemcy 2021

Niemal najważniejszą zmianą w 2021 roku będzie wzrost płacy minimalnej. Każda zatrudniona osoba w Niemczech od 2021 roku może liczyć na stawkę w wysokości 9,50 euro/za godzinę brutto. Po przepracowaniu 6 miesięcy stawka wzrośnie do 9,60 euro/za godzinę brutto. W 2020 roku minimalna stawka w Niemczech wynosiła 9,35 euro/za godzinę brutto. 

Zasiłki rodzinne - zmiana wysokości kwot

W 2021 roku zostaną podwyższone kwoty na zasiłek:

  • Kindergeld (na dziecko)

  • Hartz IV (dla bezrobotnych)

Oprócz tego wzrośnie kwota zaliczki alimentacyjnej (wsparcie od Państwa, kiedy rodzic nie jest w stanie płacić alimentów) oraz zapomogi na dziecko. 

Również jeśli po 1 września 2021 roku urodzi się dziecko, jego rodzice będą mogli pracować w niepełnym wymiarze czasu o 2 godziny więcej tygodniowo. I w dalszym ciągu będą mogli korzystać z zasiłku rodzicielskiego.  

Poniżej w tabeli można znaleźć opis zmian na poszczególne świadczenia socjalne.

Wysokość zasiłku - Niemcy 2021 [tabela]

Zasiłek

Kwota w 2020 r.

Zmiany w 2021 r.

Kindergeld (na dziecko)

185 euro/miesięcznie

205 euro/miesięcznie

Hartz IV (dla bezrobotnych

432 euro/miesięcznie

446 euro/miesięcznie

Zaliczka alimentacyjna

0-5 lat: 165 euro/miesięcznie

6-11 lat: 220 euro/miesięcznie

12-17 lat: 293 euro/miesięcznie

0-5 lat: 174 euro/miesięcznie

6-11 lat: 232 euro/miesięcznie

12-17 lat: 309 euro/miesięcznie

Zapomoga na dziecko

204 euro/miesięcznie

219 euro/miesięcznie

Nowe dodatki dla emerytów

Od nowego roku niemiecki rząd zapowiada dopłaty dla emerytów o niskich świadczeniach. Dodatek ten przeznaczony jest dla osób, które odprowadzają składki na ubezpieczenie przynajmniej przez 33 lata oraz ich dochód wynosi 1250 euro/miesięcznie. 

Kwota dodatku wynosi ok. 75-80 euro/miesięcznie. Świadczenie jest przyznawane automatycznie, emeryci nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków. 

Dodatek mieszkaniowy (Wohngeld)

Dofinansowanie na mieszkanie (niem. Wohngeld) może otrzymać każdy właściciel mieszkania oraz osoba, która jedynie wynajmuje. Kwota dodatku mieszkaniowego jest ustalana indywidualnie. Wszystko zależy od sytuacji finansowej oraz od liczby członków rodziny. Niezależnie od kwoty dodatku, który dotychczas był wypłacany, od stycznia 2021 roku kwota ta wzrośnie o ok.15 euro/miesięcznie. 

Wyższy abonament RTV

Oprócz tego, w planach jest zwiększenie kwoty za abonament RTV z 17,50 euro/miesięcznie na 18,36 euro/miesięcznie. 

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...