Opieka medyczna jako bezgotówkowy system motywowania

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
rozwiń więcej
Metody premiowania pracowników - opieka lekarska
Oczywiste jest, że nic tak nie motywuje pracownika do pracy, jak dodatkowe pieniądze wypłacone w postaci premii lub nagrody. W czasach kryzysu pracodawcy szukają jednak innych metod premiowania, które mają szansę się sprawdzić.

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że polska publiczna służba zdrowia jest na zdecydowanie zbyt niskim poziomie i wymaga wielu reform. Kolejne rządy mają wiele pomysłów na poprawę sytuacji, jak dotychczas kończą się one fiaskiem. Taka sytuacja to wymarzony start dla wszelkich prywatnych przychodni, szpitali czy specjalistycznych poradni, które za dodatkową opłatą są w stanie zaproponować nam nie tylko wyższy standard usług medycznych, ale także poświęcić swój czas i zaangażowanie aby nas rzeczywiście wyleczyć. I pomimo, iż w wielu krajach prywatne kliniki funkcjonują na równi z publicznymi, o tyle w Polsce sytuacja staje się na tyle trudna, że do większości specjalistów po prostu trzeba zgłosić się prywatnie.

Autopromocja

Czy zatem opłacenie pracownikowi prywatnej opieki medycznej może go zachęcić do pracy? Zdecydowanie TAK!

Porównaj: Dodatki

Prywatne usługi medyczne najczęściej oferowane są przez prywatne kliniki w tzw. pakietach. Zazwyczaj jest ich kilka, i w zależności od ceny, w jego skład mogą wchodzić różne usługi medyczne. Oczywiście im wyższa cena tym większa ilość usług w pakiecie.

Przeczytaj także: Zwolnienia na opiekę nad chorą córeczką

Jeżeli pracodawca chce wprowadzić dodatkowe pakiety medyczne dla wszystkich pracowników, wtedy konieczne będzie wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu wynagradzania. Jeżeli takiego regulaminu nie ma, to wtedy odpowiednie zapisy będą musiały znaleźć się w umowie o pracę. To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracodawca chce zakupić takie pakiety tylko wybranej grupie pracowników.

Możliwość korzystania z dodatkowych usług medycznych jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...