Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r.

Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. / Fot. Fotolia / Fotolia
Najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2015 r. zostały wybrane. Firmy zostały podzielone w konkursie na zatrudniające: poniżej 50, poniżej 500 i powyżej 500 pracowników. Kto zwyciężył?

Jotun Polska – w kategorii firm zatrudniających poniżej 50 osób, Ochnik – w kategorii firm zatrudniających poniżej 500 osób, oraz Microsoft – w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób to laureaci konkursu najlepsze miejsca pracy Polska 2015.

Autopromocja

Listę najlepszych miejsc pracy w Polsce, którą zaprezentowano w czwartek w Warszawie, przygotowuje od 7 lat Instytut Great Place to Work. O pozycji firmy na liście decydowała łączna ocena dwóch aspektów: wyniku ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie) oraz audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR.

"Wyróżnione firmy w sposób szczególny dbają o ludzi i oto, żeby było im dobrze tam, gdzie pracują. Zarządy tych firm nie myślą tylko o zwiększaniu zysku, ale także myślą w kategoriach zespołu" - powiedziała prezes zarządu Great Place to Work w Polsce oraz szef zespołu badań Maria Zakrzewski.

Praca w korporacji - plusy i minusy

Dodała, że u podstaw sukcesu firmy leży przekonanie jej szefa, że najważniejszą wartością jest wzajemne zaufanie, a najskuteczniej można je osiągnąć poprzez stałe, szczere i bezpośrednie rozmowy z pracownikami. „Taki bezpośredni kontakt daje też największe +bogactwo informacji+, wskazówki pozwalające łatwiej wnioskować o szczerości intencji lidera. A szczerość to klucz do budowania zaufania” – powiedziała Zakrzewski.

Laureat konkursu w kategorii firm zatrudniających poniżej 50 osób - firma Jotun działa w Polsce od 25 lat i należy do norweskiej Grupy Jotun producenta specjalistycznych farb antykorozyjnych, proszkowych i dekoracyjnych. Z kolei zwycięzca w kategorii firm zatrudniających do 500 osób - Ochnik jest producentem odzieży i galanterii skórzanej. W kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób zwyciężyła firma Microsoft producent systemu operacyjnego Windows oraz komputerów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej objęło konkurs patronatem honorowym. Wiceminister pracy Jacek Męcina zauważył, że jesteśmy w dość szczególnym czasie, bo - jak dodał - rok 2014 to rok, w którym udało się nadrobić zapóźnienia okresu transformacji.

Zadaj pytanie na FORUM

"Po raz pierwszy liczba zatrudnionych w gospodarce przekroczyła 16 mln osób. Udaje nam się nie tylko zwiększać zatrudnienie, ale także ograniczać bezrobocie. Dziś nadszedł czas, aby rozmawiać także o jakości pracy i dobrze, że toczą sie dyskusje i dialog. Ale najważniejsze jest także to, aby się równać do tych najlepszych. Tego państwu gratuluję i za to państwu dziękuję" - powiedział Męcina.

Jak dodał, w roku 2014 stworzono 610 tys. nowych miejsc pracy. "Chciałoby się, aby wszystkie miały taką wartość, jaką wy tworzycie, zaufanie, umiejętność komunikowania się w firmie, wreszcie budowanie konsensusu wobec wspólnych wartości, nie tylko tych biznesowych, ale także tych międzyludzkich. To jest cel, który powinien przyświecać każdej organizacji. Jestem przekonany, że wasza ciężka praca jest dobrym przykładem dobrych praktyk i przykład, do którego będą się równać kolejne firmy" - podkreślił wiceminister.

W badaniu wzięły udział 63 firmy - 19 firm zatrudniających poniżej 50 osób, 26 firm zatrudniających do 500 osób i 18 firm które zatrudniają powyżej 500 osób. Łącznie we wszystkich firmach zatrudnionych jest ok. 34 tys. osób. Badane przedsiębiorstwa były m.in. z sektora produkcyjnego, IT, biotechnologicznego i farmaceutycznego, handlu detalicznego czy usług finansowych.

Gdzie najlepiej pracować? Lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce 2013

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...