Likwidacja OFE - dobrowolne oszczędzanie na emeryturę

Likwidacja OFE - dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. / fot. Fotolia
Do OFE zapisuje się w tej chwili bardzo mało osób, efektem czego może być ich likwidacja. Niezbędne okazuje się być dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Warto rozważyć propozycję równoległego płacenia składek emerytalnych przez pracowników, pracodawców i budżet państwa.

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

Autopromocja

Tylko co setny młody człowiek wchodzący na rynek pracy zapisuje się do OFE. Efektem będzie ich stopniowa likwidacja. Dlatego konieczne jest zachęcanie do dobrowolnego oszczędzania na starość. Takie oszczędności pozwoliłyby finansować inwestycje i szybciej modernizować gospodarkę, zapewniając wzrost wydajności pracy, a w konsekwencji wzrost płac i emerytur - uważa Konfederacja Lewiatan.

Pomysł zakładający płacenie składek na emeryturę równolegle przez pracowników, pracodawców i budżet państwa jest wart rozważenia. Polska bardzo potrzebuje dużych, długoterminowych oszczędności dla finansowania wieloletnich inwestycji. Ich finansowanie z krótkoterminowych oszczędności jest ryzykowne i drogie.

W naszym kraju mamy duże zasoby pracy, ale małe zasoby kapitału. Średni koszt stworzenia jednego miejsca pracy to około 200 tysięcy złotych. Jeśli chcemy zapewnić atrakcyjną pracę młodym ludziom, a jednocześnie pozwolić osobom 50+ na aktywność zawodową do osiągnięcia wieku emerytalnego, to potrzebujemy olbrzymich inwestycji. Takie inwestycje mogę być finansowane z długoterminowych oszczędności krajowych skumulowanych przez zbiorowe programy oszczędzania. Dzięki dodatkowym bardziej efektywnym inwestycjom wzrośnie zatrudnienie i produktywność, będziemy więcej zarabiać i płacić większe składki na emerytury, a w konsekwencji nasze przyszłe świadczenia będą wyższe.

Redakcja poleca: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

W przypadku finansowania inwestycji oszczędnościami krajowymi, a nie zagranicznymi, zysk w większym stopniu pozostawałby w kraju, co dodatkowo wpływałoby na wzrost gospodarki i zamożności społeczeństwa.

Wprowadzenie zmian, zakładających płacenie składek na emeryturę równolegle przez pracowników, pracodawców i budżet państwa przyniesie także korzyści dla budżetu. Dzięki szybszemu wzrostowi gospodarczemu w dłuższym okresie wpływy do budżetu najprawdopodobniej byłyby wyższe od wydatków z tytułu dopłat.

Model oszczędzania powinien być zależny od sytuacji rodzinnej, etapu kariery zawodowej i formy zatrudnienia. Jeśli ktoś ma dzieci na utrzymaniu, spłaca kredyt za mieszkanie i pracuje na etacie płacąc składkę emerytalną w wysokości 1/5 wynagrodzenia, to jego możliwości dodatkowego oszczędzania na emeryturę są ograniczone. Ale osoby nie ponoszące jeszcze lub już kosztów utrzymania dzieci powinny oszczędzać więcej. Powinniśmy zwiększać oszczędności proporcjonalnie do wzrostu dochodów.

Zapraszamy na FORUM

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...