Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
psycholog zmiany w zawodzie ustawa 2025 / Psycholog: zmiany w zawodzie 2025. Ustawa / shutterstock

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

rozwiń >

Projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 27 maja 2025 r. projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów. Regulacja przygotowana w MRPiPS ma zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym ze wsparcia psychologicznego oraz uregulować zasady wykonywania tego zawodu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśliło w ocenie skutków regulacji, że aktualne przepisy o zawodzie psychologa nie są stosowane ze względu na liczne wady prawne i legislacyjne.

Autopromocja

Aktualne przepisy o zawodzie psychologa niezgodne z prawem

Poza tym - jak wskazał resort - są niezgodne z prawem europejskim, bo nie przewidują możliwości odbycia stażu adaptacyjnego lub przeprowadzenia testu umiejętności w ramach procedury uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ograniczają też formy prowadzenia prywatnej praktyki psychologicznej jedynie do indywidualnej działalności gospodarczej i do spółki partnerskiej.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025

Projekt zakłada wprowadzenie m.in.:

  1. definicji świadczeń psychologicznych,
  2. określenie zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa,
  3. utworzenie samorządu zawodowego oraz
  4. procedury uznawania kwalifikacji zdobytych w państwach Unii Europejskiej.

Powstanie Rejestr Psychologów

Jak podało MRPiPS, jednym z kluczowych elementów ustawy jest zapewnienie, że tytułu zawodowego psychologa będą mogły używać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Powstanie także Rejestr Psychologów, do którego trafią wyłącznie osoby spełniające określone kwalifikacje. Celem nowych przepisów jest podniesienie jakości świadczeń psychologicznych, zwiększenie bezpieczeństwa ich odbiorców oraz wzmocnienie pozycji zawodowej psychologów i psycholożek. Projekt nie ingeruje w formy zatrudnienia psychologów, niezależnie od miejsca ich zatrudnienia.

Wykonywanie zawodu psychologa

Według propozycji MRPiPS za wykonywanie zawodu psychologa uważa się także:

  1. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie psychologii,
  2. prowadzenie działalności dydaktycznej w zakresie psychologii,
  3. prowadzenie działalności w zakresie ustawicznego rozwoju zawodowego psychologów,
  4. kierowanie przez psychologa pracą zawodową osób wykonujących zawód psychologa,
  5. sprawowanie funkcji z wyboru w organach samorządu psychologów lub
  6. wykonywanie pracy na rzecz tego samorządu w zakresie realizacji jego zadań.

Odpowiedzialność dyscyplinarna psychologów

W projekcie określone zostały przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów, co umożliwi zgłaszanie nieprawidłowości lub wnoszenie skarg do podmiotu ustawowo uprawnionego do prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec psychologów. Odpowiedzialność dyscyplinarna psychologów nie wyłącza odpowiedzialności przewidzianej w odrębnych przepisach.

Karami dyscyplinarnymi są:

  1. upomnienie,
  2. nagana,
  3. kara pieniężna,
  4. ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu psychologa na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat,
  5. zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat oraz pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Obok tych kar można orzec dodatkowo zakaz wykonywania opieki na okres od roku do pięciu lat.

"Nowa ustawa ma fundamentalnie zmienić funkcjonowanie rynku świadczeń psychologicznych w Polsce, gwarantując, że osoby szukające pomocy trafiają w ręce kompetentnych i odpowiedzialnych specjalistów" - podkreśliło ministerstwo.(PAP)

Kadry
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole
28 maja 2025

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy
27 maja 2025

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]
27 maja 2025

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?
27 maja 2025

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.
26 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam
25 maja 2025

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK
22 maja 2025

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI
22 maja 2025

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

pokaż więcej
Proszę czekać...