Nie będzie masowego powrotu emigrantów

Mimo problemów na rynku pracy w Europie nie będzie masowego napływu osób wracających do kraju. Wracający emigranci ze względu na stosunkowo niskie płace potraktują powrót jako przystanek przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy za granicą.

Polski rynek produkcji zmagający się do niedawna z niedoborem pracowników i specjalistów z wielu dziedzin jak: pracownicy produkcji, operatorzy maszyn, elektronicy, informatycy itp. wciąż jest odporny na drastyczne skutki kryzysu. Dzieje się tak m.in. ze względu na stały popyt wewnętrzny i wysoką konsumpcję. W takich warunkach działa też wciąż znaczna część polskiego rynku - w tym branża dóbr szybko zbywalnych FMCG, wydobywcza i energetyczna, logistyka czy transport.

Autopromocja

Firmy, które działają w branżach wciąż dobrze prosperujących, efektywnie gospodarują kosztami osobowymi, jednocześnie starając się utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, szczególnie w kluczowych obszarach. W skrajnych sytuacjach przesuwają wartościowych pracowników z mniej rentownych działów czy spółek w miejsca, gdzie wciąż osiągane są wysokie wskaźniki popytu i przychodów.

W ramach organizacji wielozakładowych i wielobranżowych będzie raczej występować migracja pracowników wewnątrz organizacji, co wśród firm patrzących na kryzys w perspektywie jego osłabnięcia już w końcu 2009 roku może wpłynąć pozytywnie na utrzymanie dynamiki rozwoju.

Polska jest też wciąż atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, o czym świadczy tworzenie nowych zakładów, np. w strefach ekonomicznych w branży elektronicznej czy informatycznej. Przykładem są tu inwestycje koncernu Dell w Łodzi czy LG we Wrocławiu.

Fakt powiązania firm z koncernami światowymi, które odczuły drastycznie skutki kryzysu, mógł mimo sukcesu i stabilności gospodarki w Polsce odbić się na ich kondycji i polityce. Głównie chodzi tu o przemysł motoryzacyjny.

W takich wypadkach nie zawsze najważniejsze decyzje o rozwoju firmy zależą od lokalnych władz spółek. Stąd zaczynają występować zwolnienia grupowe. Najbardziej zagrożone firmy bronią się przed utratą pracowników, ograniczając czas pracy czy likwidując zmiany.

Jednak w takich branżach, jak motoryzacja czy budownictwo, bezrobotnych będzie przybywać i trudno będzie im znaleźć pracę w kraju. Nie można też sądzić, że wielu z nich przebranżowi się - raczej, mimo kryzysu w Europie, poszukają pracy za granicą.

Mimo problemów na rynku pracy np. Wielkiej Brytanii, trudno też spodziewać się masowego napływu osób powracających do kraju. W pewnych przypadkach jakaś grupa emigrantów zarobkowych może się na to zdecydować, ale ze względu na stosunkowo niskie wynagrodzenia w Polsce takie osoby, jeśli podejmą pracę, to raczej przejściowo. Polska będzie więc dla większości z nich przystankiem przed poszukiwaniami atrakcyjnej pracy w Europie.

Kadry
To ważny obowiązek każdego rodzica. Jak i kiedy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
06 maja 2024

Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego to obowiązek każdego rodzica. Dziecko, jako członek rodziny, może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ukończenia 18 lat, a jeżeli kontynuuje naukę - do 26 roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, możliwe jest ubezpieczenie bez ograniczeń wiekowych.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce
06 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?
06 maja 2024

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024
06 maja 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni?

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]
06 maja 2024

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

W maju 2024 r. ogromna liczba Polaków otrzyma pisma z ZUS. Co jest w tych listach?
06 maja 2024

ZUS wysyła pisma do 8 mln Polaków. Sprawdź, kto je otrzyma i jakie informacje zawierają listy z maja 2024 r.

Elektroniczne akta osobowe pracowników 2024 - jak prowadzić? Obowiązki informacyjne pracodawca – pracownik. Jak długo trzeba przechowywać dokumentację pracowniczą?
06 maja 2024

Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?

NIK skontrolował ZUS: problemy z egzekucją składek i przeciwdziałaniem ich przedawnieniu
06 maja 2024

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, działania ZUS w zakresie dochodzenia składek i udzielania ulg w ich pobieraniu w latach 2019-2022, co do zasady, były prowadzone prawidłowo, jednak - zwłaszcza jeżeli chodzi o prawidłowość i terminowość realizowanych zadań - nie były one w pełni skuteczne.

ZUS: dwie ważne decyzje w jednej kopercie; emeryci i renciści otrzymają w maju list
06 maja 2024

W ciągu najbliższych dni i tygodni (do końca maja) emeryci i renciści otrzymają list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  W jednej kopercie znajdą oni dwie decyzje - o marcowej waloryzacji oraz o dodatkowym świadczeniu rocznym czyli tzw. trzynastce.

Świadczenie wspierające. Komu ZUS przyzna to świadczenie, w jakiej wysokości i na jak długo?
06 maja 2024

Nawet o 3918,11 zł miesięcznie mogą starać się osoby posiadające status osoby z niepełnosprawnością. Jak uzyskać świadczenie wspierające?

pokaż więcej
Proszę czekać...