Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Jakie zmiany wprowadza? [WYWIAD]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
wolt praca platformowa dyrektywa kurier kiedy zmiany / Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Co zmienia? Wolt, kurierzy / Shutterstock

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. - tłumaczy Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt. Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej będzie obowiązywała w Polsce? Jakie zmiany wprowadza?

Dyrektywa o pracy platformowej - kiedy w Polsce?

Emilia Panufnik, redaktorka infor.pl: Kiedy w Polsce wchodzi w życie dyrektywa o pracy platformowej?

Autopromocja

Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt: Dyrektywa UE 2024/2831 dotycząca poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform została przyjęta 14 października 2024 roku. Państwa członkowskie mają czas do 2 grudnia 2026 roku na jej wdrożenie. To oznacza, że harmonogram wdrażania w Polsce zależy od decyzji władz krajowych. Jednak dla Wolt ten czas to szansa na aktywny udział w dialogu z interesariuszami nt. ostatecznego kształtu przepisów w Polsce. Przede wszystkim chcemy, aby dyrektywa respektowała głos kurierów, którzy chcieliby chronić elastyczność zarobkowania – kluczową wartość i motywację dla tego typu pracy. Dane z badania przeprowadzonego przez Copenhagen Economics wskazują, że aż 85% z nich ceni możliwość decydowania o tym, kiedy i jak długo pracują, a 73% deklaruje, że zrezygnowałaby z tej pracy, gdyby ta elastyczność została utracona. Dlatego ważne jest, aby proces wdrożenia dyrektywy uwzględniał specyfikę platform cyfrowych i potrzeby ich partnerów kurierskich. Jako Wolt jesteśmy gotowi wesprzeć transparentność tego procesu, dzieląc się swoimi doświadczeniami z innych rynków europejskich, gdzie podobne regulacje zostały już wprowadzone na poziomie krajowym.

Kogo dotyczy dyrektywa?

Kogo dokładnie dotyczy ta dyrektywa – jakich pracowników i pracodawców?

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. W przypadku Wolt partnerzy kurierscy nie są pracownikami – są to niezależni wykonawcy, którzy sami decydują o liczbie godzin pracy, ustalają samodzielnie swój harmonogramie, dobrowolnie wybierają, jakie zlecenia realizują, a które odrzucają i mają swobodę współpracy z innymi platformami. To właśnie ta elastyczność sprawia, że 82% ankietowanych preferuje współpracę z Wolt w porównaniu z innymi możliwościami zarobkowania. Dla zdecydowanej większości kurierów jest to dodatkowy dochód. Średnio dostarczają oni przesyłki przez 6 godzin tygodniowo. 71% naszych partnerów kurierskich to studenci lub osoby pracujące w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin oprócz dostarczania przesyłek na Wolt.

Ponadto badania pokazują, że 81% partnerów kurierskich uważa, że nowe przepisy powinny chronić ich prawo do wyboru godzin pracy oraz dobrowolnego akceptowania lub odrzucania zadań. Dlatego Wolt wspiera regulacje, które zapewniają lepsze warunki socjalne, jednocześnie utrzymując elastyczność, którą nasi partnerzy tak bardzo cenią.

Dyrektywa o pracy platformowej - zmiany

Jakie zmiany wprowadza dyrektywa?

Dyrektywa wprowadza domniemanie zatrudnienia, mające na celu ułatwienie określenia, czy pracownicy platform powinni być traktowani jako samozatrudnieni, czy jako pracownicy etatowi. Dla Wolt kluczowe jest, aby kryteria domniemania zatrudnienia były jasne i precyzyjne, co zwiększy przejrzystość prawną oraz pewność zarówno dla kurierów, organów państwowych, jak i całej branży. Preferencje kurierów są jednoznaczne – 71% naszych partnerów kurierskich woli status niezależnego wykonawcy od stabilności zatrudnienia wynikającej z umowy o pracę, nawet gdyby ich zarobki wzrosły o 15%.

Dyrektywa wprowadza również pierwsze w Unii Europejskiej przepisy dotyczące stosowania systemów algorytmicznych w miejscu pracy, a jej celem jest zwiększenie przejrzystości w zakresie algorytmów wykorzystywanych przez platformy. Dla nas nie jest to nowość – już od 2022 roku działamy w tym obszarze i publikujemy Raport Przejrzystości Algorytmów. Wyjaśniamy w nim, jakie algorytmy stosujemy, jakich nie używamy, z jakiego powodu i w jaki sposób są nadzorowane przez naszych pracowników. Raport został uznany przez niezależnych ekspertów za jedną z 25 najlepszych praktyk w globalnej gospodarce platformowej.

Czy Polska jest gotowa na nowe przepisy?

Proces wdrażania dyrektywy w Polsce jest wciąż na wczesnym etapie. Jednak doświadczenia innych rynków europejskich pokazują, że nadmierne regulacje wprowadzające sztywne formy zatrudnienia mogą prowadzić do ograniczenia możliwości zarobkowania dla osób współpracujących z platformami. W trakcie procesu wdrażania Wolt chce być konstruktywnym partnerem i wspierać dialog z innymi interesariuszami, oferując rekomendacje oparte na naszym praktycznym doświadczeniu oraz najlepszych praktykach z innych krajów. 

Naszym priorytetem jest ochrona elastyczności i swobody wyboru, które nasi partnerzy kurierscy tak bardzo cenią: 87% z nich chce pozostać niezależnymi wykonawcami, a 81% uważa, że przepisy nie powinny nikogo zmuszać do zmiany statusu zatrudnienia wbrew własnej woli. Polska ma szansę stać się przykładem, jak wdrażać regulacje wspierające nowoczesne modele pracy, jednocześnie poprawiając ochronę socjalną pracowników platform. Jako Wolt jesteśmy gotowi współpracować z organami regulacyjnymi i innymi interesariuszami, aby wspólnie wypracować rozwiązania korzystne dla wszystkich stron. 

Kadry
Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US
05 sty 2025

Możesz stracić samochód, dom i inny majątek za długi byłego męża/żony w ZUS i US. Czy to naprawdę możliwe? Tak, oczywiście. Przepisy ordynacji podatkowej, kodeksu cywilnego i liczne sprawy w kancelariach oraz przed sądem nie pozostawiają złudzeń. Jak zminimalizować ryzyko? Czy warto dokonać separacji?

Pracuj na L4 - dostaniesz pieniądze od ZUS-u i pracodawcy
05 sty 2025

Praca na L4? Tak, to będzie możliwe. Jeszcze w październiku 2024 r. do prac legislacyjnych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt). Proponowane rozwiązania są rewolucyjne dla pracodawców, zatrudnionych oraz ZUS i KRUS. Prawdopodobnie podczas zwolnienia lekarskiego będzie można dorabiać. 

ZUS: Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorców w 2025 roku
05 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany dotyczące zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez przedsiębiorców.

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?
04 sty 2025

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie
03 sty 2025

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.
03 sty 2025

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.
03 sty 2025

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

Wniosek ERWD pdf. Renta wdowia 2025
03 sty 2025

Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną jest dostępny na stronie ZUS od 1 stycznia 2025 roku. Pobierz druk ERWD pdf i wypełnij. Renta wdowia zostanie przyznania tylko po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku. Jakie warunki trzeba spełnić?

ZUS zasypany wnioskami o rentę wdowią. Nie wszyscy otrzymają to świadczenie
03 sty 2025

Już ponad 15 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, dostał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło ich ponad 1,2 tys. Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione, żeby zyskać prawo do renty wdowiej?

2520 zł miesięcznie. Kto otrzyma to świadczenie z urzędu, a kto musi złożyć wniosek
03 sty 2025

Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Kto musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia?

pokaż więcej
Proszę czekać...