Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane?

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
mama tata dziecko rodzic opieka 800 plus 800+ świadczenie wychowawcze ZUS wychowanie dziecka Donald Tusk Andrzej Domański / Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane? / ShutterStock

Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.

Program 800 plus

Program „Rodzina 800 plus” to wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Autopromocja

W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze (potocznie zwane 800 plus). Świadczenie przysługuje na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

Kto otrzyma świadczenie wychowawcze

Świadczenie 800 plus otrzyma matka lub ojciec dziecka albo opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu o przysposobienia dziecka, jeżeli mieszka wspólnie z dzieckiem i je utrzymuje.

Świadczenie wychowawcze przysługuje również osobom sprawującym pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekunom prawnym dziecka oraz w pewnych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Wniosek o świadczenie wychowawcze

Rodzice, którym urodziło się dziecko, mają 3 miesiące od jego urodzenia na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. W razie złożenia wniosku w tym terminie otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
  • aplikację na urządzenia mobilne mZUS,
  • portal informacyjno-usługowy EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • bankowość elektroniczną banków lub SKOK-u, które współpracują z ZUS-em.

Wszystkie informacje na temat świadczenia 800 plus, ewentualnie o brakujących dokumentach rodzic znajdzie na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia.

Co dalej z 800 plus

O przyszłości programu 800 plus zrobiło się głośno, gdy w jednym z rządowych raportów stwierdzono, że program poniósł klęskę i ma ograniczony wpływ na dzietność. Zdaniem opozycji pojawiły się plany obniżenia świadczenia 800 plus albo likwidacji tego świadczenia. 

Minister finansów Andrzej Domański zapewniał, że do końca kadencji Sejmu program 800 plus nie zostanie zlikwidowany. Również premier Donald Tusk obiecał, że 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak ja będzie odpowiadał za prace tego rządu.

Kadry
Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]
13 lis 2024

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę
13 lis 2024

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy
13 lis 2024

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych
13 lis 2024

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne
13 lis 2024

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]
13 lis 2024

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe
13 lis 2024

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych
13 lis 2024

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON
13 lis 2024

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki
13 lis 2024

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

pokaż więcej
Proszę czekać...