Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.
- Program 800 plus
- Kto otrzyma świadczenie wychowawcze
- Wniosek o świadczenie wychowawcze
- Co dalej z 800 plus
Program 800 plus
Program „Rodzina 800 plus” to wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze (potocznie zwane 800 plus). Świadczenie przysługuje na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Kto otrzyma świadczenie wychowawcze
Świadczenie 800 plus otrzyma matka lub ojciec dziecka albo opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu o przysposobienia dziecka, jeżeli mieszka wspólnie z dzieckiem i je utrzymuje.
Świadczenie wychowawcze przysługuje również osobom sprawującym pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekunom prawnym dziecka oraz w pewnych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Wniosek o świadczenie wychowawcze
Rodzice, którym urodziło się dziecko, mają 3 miesiące od jego urodzenia na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze. W razie złożenia wniosku w tym terminie otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie przez:
- Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
- aplikację na urządzenia mobilne mZUS,
- portal informacyjno-usługowy EMP@TIA na stronie empatia.mpips.gov.pl,
- bankowość elektroniczną banków lub SKOK-u, które współpracują z ZUS-em.
Wszystkie informacje na temat świadczenia 800 plus, ewentualnie o brakujących dokumentach rodzic znajdzie na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia.
Co dalej z 800 plus
O przyszłości programu 800 plus zrobiło się głośno, gdy w jednym z rządowych raportów stwierdzono, że program poniósł klęskę i ma ograniczony wpływ na dzietność. Zdaniem opozycji pojawiły się plany obniżenia świadczenia 800 plus albo likwidacji tego świadczenia.
Minister finansów Andrzej Domański zapewniał, że do końca kadencji Sejmu program 800 plus nie zostanie zlikwidowany. Również premier Donald Tusk obiecał, że 800 plus będzie wypłacane na każde dziecko tak długo, jak ja będzie odpowiadał za prace tego rządu.