Kontrole w szkołach i przedszkolach. Zamiast chronić dzieci, nowe przepisy zwiększają biurokrację

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
nauczyciele lekcja szkoła uczniowie lex kamilek zaświadczenie o niekaralności kontrola ochrona dzieci rodzice nowelizacja / Kontrole w szkołach i przedszkolach. Zamiast chronić dzieci, nowe przepisy zwiększają biurokrację / Shutterstock

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znana jako lex Kamilek, obowiązuje już od pewnego czasu i dotyczy roku szkolnego 2024/2025. Głównym celem nowelizacji było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci. Część przepisów wywołała jednak pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół, utrudniając funkcjonowanie placówek oświatowych.

Obowiązek przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego

Po wejściu w życie przepisów wprowadzonych przez lex Kamilek osoby podejmujące pracę w placówkach związanych z działalnością z dziećmi muszą przedstawiać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. 

Autopromocja

Nowe przepisy zobowiązują pracodawcę:

  • przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub 
  • przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem i edukacją 

do sprawdzenia, czy jej dane są zamieszczone w rejestrach pedofili. Osoba ta przedkłada pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie wskazanych w ustawie przestępstw wykluczających pracę z dziećmi. 

Biurokracja i kontrole zamiast ochrony dzieci

Okazało się, że przepisy, które miały chronić dzieci, w praktyce sparaliżowały pracę szkół. Tu nie chodzi o zbieranie papierów, ale o bezpieczeństwo dzieci - tak o ustawie i wątpliwościach z nią związanych mówią nauczyciele.

Największe wątpliwości budzi przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego przez osoby, które mają wziąć udział w zajęciach z małoletnimi. Ten fragment ustawy pozostawia zbyt szerokie pole do interpretacji, w efekcie utrudniając jego funkcjonowanie.

W październiku w wielu placówkach oświatowych odbywają się kontrole dotyczące wdrożenia przepisów wprowadzonych przez lex Kamilek.

Będzie nowelizacja przepisów

W związku z licznymi uwagami do lex Kamilek w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji. Projekt sporządzono m.in. na podstawie uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nowelizacja ma dotyczyć:

  • zwolnienia rodziców z obowiązku przynoszenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego w przypadku pełnienia funkcji pomocy nauczyciela, jeżeli uczestniczą np. w suszeniu dzieciom włosów po basenie czy wyjeżdżają jako wolontariusze na wycieczki szkolne;
  • zniesienia obowiązku podwójnego sprawdzania danej osoby w przypadku, gdy ktoś już raz był sprawdzany - szkoła nie będzie musiała robić tego po raz kolejny;
  • zniesienia obowiązku przedstawiana zaświadczeń o niekaralności przez osoby przychodzące do szkoły, które z założenia muszą być niekarane, np. funkcjonariusze policji.

Zniesione mają być też opłaty za zaświadczenia o niekaralności dla wolontariuszy.

Kadry
Kontrole w szkołach i przedszkolach. Zamiast chronić dzieci, nowe przepisy zwiększają biurokrację
30 paź 2024

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znana jako lex Kamilek, obowiązuje już od pewnego czasu i dotyczy roku szkolnego 2024/2025. Głównym celem nowelizacji było wzmocnienie systemowej ochrony dzieci. Część przepisów wywołała jednak pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół, utrudniając funkcjonowanie placówek oświatowych.

24 grudnia 2024 roku – czy będzie wolne? [Projekt ustawy]
30 paź 2024

Czy 24 grudnia 2024 roku będzie wolne od pracy? Wszystko wskazuje na to, że tak. Projekt nowelizujący ustawę o dniach wolnych od pracy dodaje 14. dzień, w którym Polacy mieliby mieć wolne (nie licząc wszystkich niedziel). Poparcie dla wolnej Wigilii Bożego Narodzenia wyraził m.in. Główny Inspektor Pracy. Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził, że podpisałby tę ustawę.

Zwolnienia lekarskie pod kontrolą. Już wkrótce zmienią się zasady kontroli - jest projekt ustawy
29 paź 2024

Wkrótce zmienią się przepisy regulujące zasady kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy. Obecnie obowiązujące regulacje są zbyt ogólnikowe i niedostosowane do dzisiejszych potrzeb. Projektowana nowelizacja doprecyzuje prawa i obowiązki dotyczące kontroli zwolnień lekarskich.

Łamigłówki w rekrutacji pracowników. Pomagają zwłaszcza przy ocenie umiejętności kognitywnych i miękkich
29 paź 2024

Łamigłówki mogą być użyteczne w procesie rekrutacji pracowników na kilka sposobów, zwłaszcza w kontekście oceny umiejętności kognitywnych i miękkich. Wydawnictwo LOGI podaje kilka podpowiedzi, jakie łamigłówki mogą pomóc i w jaki sposób można ich użyć.

Powyżej 50. roku życia i co najmniej 20-letni okres czy opieka nad niepełnosprawnym to: zasiłek do 365 dni i 100% a nie 80%
29 paź 2024

W 2025 roku czekają nas spore zmiany w urzędach pracy, służbach zatrudnienia i zasiłku dla bezrobotnych. Będzie wynosił do 365 dni i 100% zamiast 80%. Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia wprowadzi uproszczenia dla pracodawców, którzy zatrudniają starszych pracowników. Będą również ułatwienia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Oto najważniejsze zmiany dla bezrobotnych i niepełnosprawnych.

Będzie nowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników. Prezydent zadeklarował, że popiera ustawę
30 paź 2024

Prezydent Andrzej Duda, w dniu dzisiejszym (tj. 29 października br.) – w rozmowie z Radiem ZET – zadeklarował, że popiera projekt ustawy Lewicy, wprowadzający nowy dzień wolny od pracy. Chodzi o 24 grudnia, tj. Wigilię Bożego Narodzenia. Tego dnia wolne mają mieć wszyscy pracownicy – również pracownicy placówek handlowych. 

Komunikat ZUS: Wnioski o świadczenie interwencyjne – uruchomiono punkty mobilne
29 paź 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia kolejne punkty mobilne. Można w nich składać wnioski o świadczenie interwencyjne.

Stawki, świadczenia, dodatki i inne należności w 2025 r. ustalane od minimalnego wynagrodzenia
29 paź 2024

4666 zł brutto – tyle od 1 stycznia 2025 r. wyniesie minimalne wynagrodzenie za pracę. Od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalane są niektóre należności pracownicze i inne świadczenia, przewidziane w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 30,50 zł brutto.

Wynagrodzenie i rozwój najważniejsze dla pracowników. Co z tą wiedzą mogą zrobić pracodawcy?
29 paź 2024

Najważniejsze, czego pracownicy oczekują od pracy to wynagrodzenie i możliwość rozwoju. Mając taką wiedzę, pracodawcy powinni udostępniać informacje o warunkach wynagradzania i ścieżce kariery w firmie. Dlaczego tego nie robią?

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Dłużej pracujemy, więcej zarabiamy
29 paź 2024

Od 27 października żyjemy w czasie zimowym. W wyniku zmiany czasu letniego na zimowy „dodana” została jedna godzina. W konsekwencji część pracowników pracowała dłużej. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za przepracowanie dodatkowej godziny?

pokaż więcej
Proszę czekać...