Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych

Wcześniejsza emerytura rozwiązaniem dla bezrobocia wśród młodych. Wydaje się, że przejście pracowników na wcześniejsze emerytury poprawiłoby sytuację ludzi młodych.

W Europie bezrobocie wśród młodych ludzi oscyluje w okolicach 50 procent. W Polsce to około 30 procent. Czy przejście części pracowników na wcześniejsze emerytury może poprawić sytuację młodych?

Autopromocja

Zobacz serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Członek zarządu TMS Brokers Marek Wołos zaznacza, że są przypadki, w których młodzi ludzie rzeczywiście zastępują na stanowiskach osoby odchodzące na emeryturę. Dzieje się tak głównie w administracji państwowej i firmach z dużym udziałem skarbu państwa. Tam, zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, wydłużenie wieku emerytalnego może spowodować ograniczenie przyjęć młodych ludzi. Dla części młodych ludzi trudność w znalezieniu zatrudnienia może oznaczać, że będą musieli zająć się własnym biznesem.

W Europie bez pracy jest prawie 6 milionów osób poniżej 25. roku życia. W niektórych państwach ponad połowa młodych chętnych do pracy jest bezrobotna. Bez zatrudnienia jest 65 procent młodych Greków i ponad połowa młodych Hiszpanów. W naszym kraju bez pracy wciąż pozostaje ponad 2 miliony 100 tysięcy osób. Co trzeci bezrobotny nie skończył 30 lat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Opinia przedstawiciela pracodawców

Wcześniejsze odejście na emeryturę zwalnia miejsce dla młodych? Niekoniecznie. Pracodawcy twierdzą, że może być odwrotnie i tłumaczą, że mniej pieniędzy na emerytury oznacza więcej wydatków na inwestycje i nowe miejsca pracy.

Przedstawiciel pracodawców, Jeremi Mordasewicz z Lewiatana wyjaśnia, że młody człowiek nie zastąpi osoby, która właśnie odeszła na emeryturę. Stałoby się tak, gdyby liczba miejsc pracy w gospodarce była stała. Ale tak nie jest, więc pieniądze, które wydaje się na wcześniejsze emerytury, nie mogą być wydane na inwestycje, które ograniczyłyby bezrobocie.

Zobacz również: Nowe miejsca pracy i łatwy powrót do zatrudnienia

Ekspert szacuje, że utworzenie jednego miejsca pracy kosztuje średnio 200 tysięcy złotych. W przemyśle koszt ten jest dużo większy, mniejszy - w usługach. Na emerytury i renty wydamy w tym roku około 190 miliardów złotych, a w postaci składek do budżetu państwa trafi około 110 miliardów złotych. Oznacza to, że z budżetu państwa trzeba dołożyć do tych świadczeń około 80 miliardów złotych. Zdaniem rozmówcy IAR oznacza to, że dłuższa praca przekłada się na mniejsze bezrobocie także wśród młodych ludzi. Rozmówca IAR jako przykład podaje kraje Unii Europejskiej i OECD. Jeremi Mordasewicz podkreśla, że istnieje związek pomiędzy wiekiem przejścia na emeryturę, a bezrobociem wśród młodych ludzi.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...