Rynek pracy. Sektor przemysłowy ma problem ze znalezieniem pracowników

Pracodawcy sektora przemysłowego skarżą się na problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry / Shutterstock

Pozyskanie wykwalifikowanych pracowników to największe wyzwanie dla ponad połowy pracodawców sektora przemysłowego. Prawie jedna trzecia pracodawców branży przewidziało zwiększenie zatrudnienia w drugim kwartale 2023.

Pracodawcy sektora przemysłowego skarżą się na problem ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry – wynika z „Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym”. Jak podano, 53 proc. badanych wskazało ten problem jako największe wyzwanie po pierwszym kwartale br. „W branży wytwórczej cały czas mamy do czynienia z rynkiem specjalisty, a zawód inżyniera wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami” – zaznaczono.

Autopromocja

Branża przemysłowa – optymizm umiarkowany

W raporcie podkreślono, że branża wytwórcza stanowi największy udział polskiego PKB – jej kondycja ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki i wpływa na wiele innych sektorów. Jak dodano, mimo słabnącej koniunktury, spadku zleceń od klientów, wysokich kosztów produkcji i niedoszacowanych budżetów na wynagrodzenia, z badania przeprowadzonego w drugim kwartale 2023 wynika, że nastroje były umiarkowanie stabilne.

„Zwiększenie zatrudnienia przewidziało 28 proc. pracodawców branży, a ponad połowa z nich nie planowało redukcji kadr. Optymistyczne nastawienie wykazują przede wszystkim zatrudnieni – 80 proc. pracowników sektora zadeklarowało, że nie obawia się zwolnienia, a 79 proc. z nich odnotowało wzrost wynagrodzenia” – przekazano.

Podniesienie kwalifikacji – ratunek przed automatyzacją

Zdaniem autorów raportu jednym z najbardziej dyskutowanych tematów w kontekście branży przemysłowej jest postępująca automatyzacja procesów. „Już dziś pracownicy niższego szczebla wykonujący proste i powtarzalne czynności zmuszeni są do podwyższania kwalifikacji lub zmiany ścieżki zawodowej” – podano.

Jak dodano, eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych 10 lat roboty mogą zastąpić około 20 proc. wykonywanej dzisiaj pracy ludzkiej. Zdaniem specjalistów rozwiązania, które niesie ze sobą rewolucja 4.0, stworzą również nowe możliwości zarówno w kontekście miejsc pracy, jak i ułatwień dla wykwalifikowanych inżynierów.

Według raportu na popularności zyskuje model pracy hybrydowej. Blisko 70 proc. firm deklaruje możliwość pracy zdalnej dla stanowisk „white collar”.

Studentów uczelni technicznych coraz mniej

Autorzy raportu zauważyli, że w tym roku spadek liczby studentów uczelni technicznych wyniósł 5,5 proc., a w 2022 roku ponad 3 proc. „Możemy mówić o utrzymującym się trendzie. Coraz mniejsze zainteresowanie można zaobserwować we wszystkich województwach, przy czym w świętokrzyskim odnotowano rekordowy wynik, aż minus 11,3 proc.” – zwrócili uwagę.

„Raport wynagrodzeń w sektorze przemysłowym” jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez specjalistów Grafton Recruitment Sp. z o.o. i GI Group Sp. z o.o. w pierwszym kwartale 2023. Zawiera szczegółowe informacje na temat wynagrodzeń na blisko 170 stanowiskach w różnych obszarach przemysłu, a także analizę sektora przemysłowego oraz wyniki i analizę ankiety przeprowadzonej wśród pracodawców i pracowników. Grafton Recruitment to międzynarodowa firma rekrutacyjna. 

(PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

pokaż więcej
Proszę czekać...