Wskaźnik Rynku Pracy. Wielkich zmian bezrobocia nie będzie

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w lipcu o 0,2 pkt, z 67,6 do 67,4 pkt / Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC)

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał w lipcu o 0,2 pkt, podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Sugeruje to niewielkie zmiany na rynku pracy.

Wskaźnik Rynku Pracy zmalał w lipcu o 0,2 pkt, z 67,6 do 67,4 pkt – poinformowało BIEC. Miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,2 pkt. Jak zaznaczyli analitycy BIEC, wcześniej odnotowane trzy miesiące wzrostu wartości wskaźnika były raczej zapowiedzią zmian o charakterze sezonowym. Stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, spadła w ujęciu miesięcznym w stosunku do maja o 0,1 pkt. proc. i wyniosła w czerwcu 5 proc.

Autopromocja

Badania koniunktury nie napawają optymizmem

BIEC podało, że obecnie cztery składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, natomiast trzy zapowiadają wzrost wartości wskaźnika. Zdaniem analityków wnioski z badania koniunktury GUS nie napawają optymizmem. „W zeszłym miesiącu mieliśmy do czynienia z pogorszeniem prognoz dotyczących przyszłych zmian wielkości zatrudnienia, przy jednoczesnej niewielkiej poprawie ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych. W obu przypadkach saldo pytania przyjęło jednak wartości negatywne” – stwierdzili analitycy.

Eksperci dodali, że w obecnym miesiącu saldo ogólnej oceny koniunktury przedsiębiorstw przemysłowych się pogorszyło, a saldo pytania dotyczącego prognoz zmian wielkości zatrudnienia nieznacznie się poprawiło. Według nich utrzymujące się od pewnego czasu oceny negatywne nie zapowiadają wzrostu popytu na pracę i poprawy szans zatrudnieniowych osób szukających pracy.

Ofert w urzędach pracy przybywa

Analitycy BIEC wskazali, że zmienną, która przez poprzednie trzy miesiące dość istotnie oddziaływała w kierunku wzrostu wartości wskaźnika, była liczba ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy. „W czerwcu br. w porównaniu do maja zarejestrowano o 22 proc. więcej ofert pracy. Z pewnością istotnym czynnikiem był sezonowy wzrost popytu na pracę w branżach turystycznej, usługowej i przetwórstwa spożywczego. Tegoroczny napływ ofert pracy był również o ponad 6 proc. większy niż w czerwcu ubiegłego roku” – zauważyli. Dodali, że nie wzrosła w podobnym stopniu liczba ofert pracy w internetowych portalach, co – w ich ocenie – może świadczyć o wzroście popytu na prace proste, sezonowe i niewymagające specjalnych kwalifikacji.

BIEC przekazało, że w przypadku podstawowych strumieni dotyczących osób bezrobotnych (rejestracje oraz wyrejestrowania z tytułu podjęcia zatrudnienia) nie odnotowano większych zmian w ujęciu miesięcznym – napływ do bezrobocia wzrósł o 5 proc., a liczba wyrejestrowań z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosła o 4 proc. w ujęciu miesięcznym. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy wzrosła o 1 proc., a całkowita kwota wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych wzrosła o niespełna 3 proc. w ujęciu miesięcznym.(PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?
08 maja 2024

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia
08 maja 2024

Zmiany w karcie parkingowej dla niepełnosprawnych. Będą ułatwienia - jednak nie tak szybko. Co to jest europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami? Jak je uzyskać? Gdzie obowiązują? Swobodne przemieszczanie się w UE stanie się łatwiejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i karta parkingowa dla takich osób ułatwią dostęp do przysługujących im praw i preferencyjnych warunków we wszystkich krajach UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...