Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw [listopad 2022]

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
rozwiń więcej
Ile wynosi średnia krajowa 2022 roku? / shutterstock
Wzrost płac 2022. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 6857,96 PLN. Jakie było zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku?

Wzrost płac 2022

Listopad 2022 roku zazwyczaj przynosi wzrost płac. W miesiącu tym bowiem zaczynają się pojawiać typowe dla końcówki roku znaczące wypłaty ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody (ich jeszcze większe nasilenie obserwowane będzie w grudniu). Tegoroczny wzrost był większy od typowego, większy od oczekiwanego przez rynek i nieco większy niż w naszych prognozach. Po części może on wynikać z bogatszej niż zakładano puli wypłat premii i nagród. Może być jednak skutkiem wypłaty części nagród typowych dla grudnia – już w listopadzie. Dodatkowo w listopadowym rozliczeniu płac mogły wciąż dobrze prezentować się wypłaty wszędzie tam, gdzie rozliczenie pracy jest akordowe – wszak wyniki przemysłu w listopadzie okazały się lepsze niż oczekiwano.

Przeciętne uposażenie w listopadzie okazało się o 835,47 PLN i 13,9% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się z 13,0% w październiku.

W okresie I – XI 2022 roku płace były przeciętnie o 13,4% wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zatrudnienie w listopadzie okazało się o 6,6 tys. osób, tj. o 0,10% wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6507,5 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 143,8 tys. osób tj. o 2,26%.

Wzrost zatrudnienia w listopadzie jest w ostatnich latach zjawiskiem typowym, choć skala owych wzrostów prezentowała się rozmaicie – od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Pozornie wygląda to asezonowo, jest już bowiem po okresie letnim, kiedy firmy mają znaczący popyt na pracowników sezonowych. Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o statystykach zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, więc w firmach zatrudniających 10 osób i więcej, natomiast fluktuacje sezonowe silniejsze są w podmiotach mniejszych.

Roczna dynamika zatrudnienia w listopadzie uległa zmniejszeniu z dodatnich 2,36% w październiku do dodatnich 2,26%.

Poziom zatrudnienia, począwszy od stycznia br., jest już wyższy niż w okresie przed pandemicznym podczas gdy w całym roku 2021 poziom zatrudnienia był niższy niż przed pandemią.

W grudniu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od listopadowych. Widoczne są bowiem w nich wypłaty licznych ruchomych części wynagrodzenia takich jak premie i nagrody. Wzrost w grudniu tego roku może sięgnąć 9,0% i będzie mniejszy od notowanego przed rokiem. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac ulegnie obniżeniu z listopadowych 13,9% do 12,5%.

W przypadku zatrudnienia po grudniu zazwyczaj oczekuje się korekty (choć raczej umiarkowanych rozmiarów). Jest ona tym bardziej prawdopodobna, że panują dość pesymistyczne oceny przyszłego stanu koniunktury (więc i zamówień do realizacji).

Autopromocja

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...