Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Dodatek covidowy dla medyków / Shutterstock
Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Dodatek 3 proc. dla podmiotów leczniczych, by zapewnić pieniądze na utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów i dla personelu medycznego, powinien zostać utrzymany – z takim apelem zwrócili się do ministra zdrowia Pracodawcy RP.

Autopromocja

Placówki medyczne bez dodatku od 1 kwietnia 2022 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku, czyli od 1 kwietnia 2022 r., przestał wypłacać placówkom medycznym dodatek w wysokości 3 proc. wartości świadczeń za to, że utrzymywały gotowość do udzielania świadczeń w reżimie sanitarnym uwzględniającym wprowadzenie stanu zagrożenie, a potem epidemii.

Apel Pracodawców RP

Pracodawcy RP wskazali, że jest to niezrozumiała decyzja i dlatego zaapelowali do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "o utrzymanie formuły finansowania dodatku, który gwarantuje środki finansowe na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa sanitarnego dla pacjentów, jak i personelu medycznego".

"Z jednej strony mamy do czynienia z galopującą inflacją, ogromnym wzrostem kosztów funkcjonowania podmiotów leczniczych (związanym nie tylko z pandemią, ale również z ogólnymi kosztami funkcjonowania i ogromną presją płacową), z drugiej strony zarządzający podmiotami leczniczymi, ze względów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, muszą w dalszym ciągu utrzymać podwyższony rygor sanitarny. Zgodnie z przepisami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dalej obowiązuje stan epidemii i cały czas istnieje ryzyko wybuchu kolejnej fali pandemii" – zaznaczyli w komunikacie prasowym Pracodawcy RP.

Organizacja zaapelowała do szefa resortu zdrowia o utrzymanie formuły finansowania dodatku 3 proc. – np. niewypłacanie go z tzw. funduszu covidowego, a włączenie go w powszechną podwyżkę wycen lub ceny za punkt. W ten sposób można by zwiększyć faktycznie wycenę od kwietnia o 7,5 proc., a nie o 4,5 proc.

Organizacja zwróciła również uwagę na powstałe nierówności w finansowaniu szpitali, w których jedne podmioty, funkcjonujące w tzw. sieci szpitali, mają finansowanie zwiększone o 16 proc. w stosunku do takich samych świadczeń w pozostałych podmiotach szpitalnych funkcjonujących poza siecią.

"Do tego zabiera się podmiotom leczniczym istotne środki finansowe w postaci dodatku 3 proc. Sumarycznie w uproszczeniu okazuje się, że finansowanie zwiększy się tylko o 1,5 proc. Dla przypomnienia – oficjalna inflacja według GUS za rok 2021 to 5,1 proc., w styczniu 2022 r. 9,4 proc., a w lutym 2022 r. GUS podał, że wskaźnik ten wynosi 8,5 proc. Jest to ogromna dysproporcja pomiędzy rzeczywistym wzrostem o 1,5 proc., a inflacją na poziomie 8,5 proc." – podkreślili Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP przypomnieli o wyrównaniu finansowania szpitali tak, aby każdy szpital – niezależnie od tego, czy jest w tzw. sieci szpitali – otrzymał taki sam poziom finansowania za te same procedury.

Od 1 kwietnia placówki w sieci szpitali, w których nie doszło do wzrostu wyceny świadczeń w tym roku, w związku m.in. ze wzrostem inflacji, mogą podpisywać aneksy do umów z NFZ uwzględniające uśredniony ich wzrost o 4,5 proc. Jak zaznaczył NFZ, szpitale mają odczuć podwyżkę już w maju 2022 r., kiedy rozliczą się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu. Pieniądze na zwiększenie finansowania szpitali mają pochodzić ze zmian w zasadach rozliczenia składki zdrowotnej.

Zmiany w zasadach finansowania świadczeń covidowych

Od 1 kwietnia zmieniły się zasady finansowania świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozostawiono finansowanie kosztów szczepień przeciwko COVID-19 i rehabilitacji pocovidowej. Leczenie pacjentów z COVID-19 po 31 marca 2022 r. będzie realizowane już tylko w ramach obowiązujących umów z NFZ.

Autorka: Klaudia Torchała

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...