Podnoszenie kwalifikacji pracowników - szkolenia multimedialne

Marek Szklarz
rozwiń więcej
Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników jest warunkiem rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Tradycyjne szkolenia są dla wielu firm zbyt kosztowne. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą stają się szkolenia multimedialne.

Do niedawna przedsiębiorcy, wysyłając swoich pracowników na szkolenia, chętnie korzystali z dotacji unijnych. Niestety pieniądze z UE szybko się kończą – większość puli na lata 2007-2013 została już rozdysponowana. Poszerza się natomiast oferta kursów elektronicznych, wydawanych na płytach CD lub online, w systemie e-learningowym. Szkolenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na nawet kilkunastokrotnie niższe koszty.

Autopromocja

Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy? >>

Do ceny tradycyjnego szkolenia (minimum kilkaset złotych) trzeba jeszcze często doliczyć niemały koszt dojazdu i noclegu. E-szkolenia kosztują już od kilkudziesięciu złotych, a pod względem merytorycznym zazwyczaj nie ustępują tym tradycyjnym i również kończą się przyznaniem kursantowi certyfikatu. Z punktu widzenia pracodawcy istotną zaletą jest też to, że e-szkolenie można odbyć na firmowym komputerze. A zatem nawet gdy pracownik się szkoli, pozostaje cały czas na miejscu.

"Szkolenia w systemie e-learningowym pozwoliły naszej księgowej na doskonalenie swoich umiejętności w dogodnym dla niej czasie i tempie, bez kolidowania z bieżącymi obowiązkami i narażania firmy na dodatkowe koszty jak delegacje, diety i czas, który musiałaby poświęcić, aby znaleźć się na szkoleniach tradycyjnych" – mówi Leszek Pachnik z firmy Sorimex z Torunia.

Szkolenie w zakresie informacji niejawnych >>

Wadą szkoleń elektronicznych, przynajmniej dla niektórych, może być brak kontaktu z żywą osobą czy innymi kursantami. Nagrany lektor nie zastąpi wykładowcy chociażby dlatego, że nie możemy zadawać mu pytań. Brak ten rekompensuje jednak szereg zalet, do których, oprócz oszczędności pieniędzy i czasu, można zaliczyć możliwość zatrzymania szkolenia w dowolnym momencie i kontynuowania w innym terminie, a także wielokrotny powrót do interesujących nas informacji, również po zakończeniu nauki. E-szkolenie odbywamy więc we własnym tempie i o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na świecie, co daje duży komfort. Sami decydujemy, kiedy zrobić przerwę, co powinniśmy powtórzyć, a co możemy pominąć.

"Szkolenia są napisane prostym, przystępnym językiem i bardzo przejrzyście skonstruowane, dzięki czemu można szybko dotrzeć do potrzebnych informacji" – mówi Jan Pocięgiel z krakowskiej firmy Sok-Pol II, która dla swoich pracowników kupiła multimedialne szkolenia „e-Prawnik. Umowy i pisma dla Twojej firmy” oraz „Kadry i płace bez tajemnic”. – Zawarte tam informacje przydają się w codziennej pracy.

Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp >>

Do wyboru są dwie formy – szkolenie online na platformie e-learningowej lub na CD. Ta druga opcja powinna zainteresować zwłaszcza tych, którzy nie mają stałego dostępu do internetu. Kursy w obu formach oferuje Akademia InsERT, produkująca szkolenia dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych, a także specjalistyczne szkolenia z obsługi programów komputerowych.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...