Wyższa składka rentowa nie rozwiąże problemów emerytalnych

Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy.

Boni w liście opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" zapewnia, że OFE w wyniku zmian zaproponowanych przez rząd nie upadną. Jego zdaniem trzeba jednak dokończyć reformę emerytalną, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i być może podnieść składkę rentową oraz zmodyfikować KRUS.

Autopromocja

Nasze emerytury - czy OFE upadną? >>

Zdaniem ekspertki Pracodawców RP Magdaleny Janczewskiej, pomysł wyższej składki rentowej, nie rozwiąże problemów emerytalnych. "Jesteśmy tej propozycji przeciwni. Obecna polityka rządu w stosunku do pracodawców jest krótkowzroczna, świadczy o tym np. podniesieniu VAT, czy obecna propozycja zwiększenia składki rentowej. Rząd powinien się skupić na reformie finansów publicznych, a nie na tego typu działaniach, gdyż one nie rozwiążą problemu w naszym państwie, który ma charakter systemowy" - powiedziała Janczewska.

Czy rząd podwyższy składkę rentową >>

W opinii eksperta BCC Wojciecha Nagela propozycja podwyższenia składki rentowej nie jest dobra. "To jest decyzja, którą przewidywałem trzy lata temu, kiedy obniżano składkę. (...) Wskazywałem wówczas, że obniżenie może być chwilowe. Nie uważam, że to jest dobra decyzja, ale należało się jej spodziewać" - powiedział Nagel.

Wyższa składka rentowa może zwiększyć bezrobocie >>

Przeciw pomysłowi podwyższenia składki rentowej opowiada się również PKPP Lewiatan. "To jest wzrost kosztów pracy, który raczej będzie powodował m.in. wzrost bezrobocia i szarej strefy. Szczególnie dla mniejszych firm będzie to bardzo istotna zmiana" - powiedział ekspert z PKPP Lewiatan Jacek Adamski. Dyrektor Departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan zwrócił uwagę, że pomysł Boniego jest "asymetryczny", czyli że koszty wyższej składki mieliby ponieść jedynie pracodawcy.

Niekonstytucyjne zasady ustalania składek emerytalno-rentowych >>

Podobnie uważa prezes KIG Andrzej Arendarski, wskazał, na możliwość zwiększenia szarej strefy z powodu podwyższenia składki rentowej. "Żadne podwyżki składek, czy podatków nie są dobre. (...) Myślę, że tego nie unikniemy. Wolę, aby podniesiono tego typu składkę, niż inne podatki np. VAT" - powiedział Arendarski.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...