Najwyższy czas na sporządzenie planu urlopów na 2011 r.

Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów. Pracownik już od 1 stycznia ma prawo skorzystać z całego przysługującego mu urlopu. Pracodawca powinien zatem wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów wypoczynkowych.

Autopromocja

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawu temu odpowiada obowiązek pracodawcy polegający na udzieleniu pracownikowi urlopu w tym roku, w którym uzyskał on do niego prawo, w terminie określonym w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego >>

Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów.

Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów. Skoro pracownik ma prawo już od 1 stycznia skorzystać z całego przysługującego mu urlopu, to pracodawca powinien wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop.

Jak ustalać plan urlopów >>

Choć przepisy prawa pracy nie wskazują terminu, w którym pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopu, to słuszny jest pogląd, że należałoby go sporządzić jeszcze w grudniu, a najpóźniej w styczniu. Plan urlopów ma zapewniać właściwą organizację i porządek pracy. Powinien dotyczyć całego okresu, w którym pracownik jest uprawniony do skorzystania z urlopu.

Pracodawca, sporządzając plan urlopów, bierze pod uwagę wnioski pracowników co do preferowanych przez nich terminów urlopów oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Wnioski powinny określać konkretne daty wykorzystania urlopu, ponieważ w razie nieprecyzyjnego podania przez pracownika terminu urlopu (np. lipiec–sierpień) pracodawca może skierować go na urlop w terminie przez siebie wskazanym.

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego >>

Chociaż przepisy Kodeksu pracy stwierdzają, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, to jednak na wniosek pracownika może on być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

W praktyce pracownicy chętnie korzystają nie tylko z możliwości 14-dniowego urlopu, ale również z popularnych tzw. długich weekendów. Taki weekend dodatkowo w tym roku może wystąpić także przy okazji święta Trzech Króli, które na mocy przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. jest dniem wolnym od pracy.

Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego >>

Kadry
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.
08 maja 2024

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie
08 maja 2024

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024
08 maja 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?
08 maja 2024

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?
08 maja 2024

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?
08 maja 2024

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024
08 maja 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem
08 maja 2024

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?
08 maja 2024

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

pokaż więcej
Proszę czekać...