Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Pierwsza praca a wymiar urlopu wypoczynkowego./fot. Fotolia
Pracownik podjął pierwszą pracę pod koniec roku. Na urlop wypoczynkowy musiał jednak poczekać. Jak będzie kształtował się jego urlop w kolejnym roku, w przypadku gdy umowa zakończy się w połowie roku?

Problem

W październiku ubiegłego roku podjęłam etatową pracę. Na pierwszy kilkudniowy urlop musiałam czekać aż do końca grudnia, gdyż podobno nie należał mi się wcześniej. Nie wiem, jak wygląda sytuacja z moim wypoczynkiem w tym roku, ponieważ umowę mam tylko do końca września. Czy już teraz mogę wybrać cały przysługujący mi urlop – pyta pani Magda.

Autopromocja

Zobacz: 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego

Odpowiedź

Pierwsze dni wolne naliczane są w zależności od tego, czy są pierwszymi w życiu pracownika, czy już kolejnymi. Pracownikowi etatowemu w danym roku przysługuje – w zależności od stażu pracy – 20 lub 26 dni urlopu. Przez pierwsze 10 lat pracy (wraz z latami nauki) urlop nalicza się miesięcznie, biorąc za podstawę 20 dni urlopu: 1/12 z 20 dni = 1,66 dnia urlopu miesięcznie. Ten niepełny wynik trzeba zaokrąglać. Otóż w przypadku urlopu w pierwszym roku pracy kodeks pracy nie nakazuje zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Dlatego też po miesiącu pracy pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66 dnia urlopu, co daje 13 godzin i 20 minut. Pracodawca może dać pracownikowi tylko jeden pełny dzień urlopu, a w drugim kazać część odpracować. Ale może też (choć nie musi) zaokrąglić ten urlop do pełnych dwóch dni, pamiętając, aby urlop pracownika w całym roku kalendarzowym nie przekroczył maksymalnego wymiaru, czyli w tym przypadku 20 dni.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Prawo do pierwszego w życiu urlopu nabywamy sukcesywnie za każdy przepracowany miesiąc. Co oznacza, że jeśli nowy pracownik chce iść na dłuższy urlop, musi czekać, aż nazbiera odpowiednią liczbę dni.

Dlatego pani Magda w ubiegłym roku musiała czekać do końca grudnia. Ta zasada nie obowiązuje już jednak w kolejnym roku pracy. Jeśli pani Magdzie przedłużono umowę na 2015 rok, to w tym roku ma prawo do tzw. kolejnego urlopu (nie ma znaczenia, jak długo trwał staż w 2014 roku). Pracownik uzyskuje prawo do kolejnego urlopu z dniem 1 stycznia każdego roku.

Skoro jednak umowa pani Magdy kończy się wraz z końcem września, ma ona prawo do 9/12 rocznego urlopu. Może dowolnie z niego korzystać, np. wykorzystać wszystkie dni od razu lub po kilka dni w każdym miesiącu. Pozostały urlop (3/12) wykorzysta w nowej pracy (jeśli ją podejmie).

Urlop kolejny obligatoryjnie jest zaokrąglany do pełnego dnia w górę.

Zobacz również: Okres zatrudnienia przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca stosował korzystniejsze przepisy dotyczące liczenia stażu pracy czy wymiaru urlopu wypoczynkowego, wynikające np. ze zbiorowego układu pracy albo regulaminu pracy,

Podstawa prawna

Art. 152–168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).

Autor: Renata Majek

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...