Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? Ile on wynosi?

Olga Papiernik
rozwiń więcej
Opieka nad dzieckiem. Jak wnioskować o dodatkowy płatny urlop? / ShutterStock

Masz dziecko w wieku do 14 lat? W Kodeksie pracy przewidziano możliwość uzyskania płatnego urlopu na opiekę nad nim. Ile dni przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Pracownikom przysługują 2 dni lub 16 godzin płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Urlop jest pełnopłatny i nie wymaga tłumaczenia. Urlop taki przysługuje albo ojcu, albo matce – nie można go podzielić między nimi. 

Autopromocja

Kiedy można go wykorzystać?

Dwa dni urlopu można wykorzystać w dowolnym momencie po złożeniu wniosku do pracodawcy. Termin wniosku nie musi być związany z chorobą dziecka. Niewykorzystany urlop nie przenosi się na kolejny rok.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o opiekę nad dzieckiem można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Pracodawca może wyrazić zgodę na dzień wolny w innym terminie z powodów organizacyjnych.

Kto ma prawo do tego urlopu?

Dwa dni wolnego przysługują rodzicom lub prawnym opiekunom dziecka do 14 lat.

Od 2023 roku dostępne są 5 dni opieki nad dzieckiem, które stanowią odrębne udogodnienie dla wszystkich pracowników. Urlop opiekuńczy przysługuje w związku z opieką nad najbliższą rodziną, a wniosek o jego udzielenie należy złożyć co najmniej jeden dzień przed planowanym terminem.

Wzór wniosku

Wniosek o urlop na opiekę nad dzieckiem powinien zawierać następujące elementy:

  • Nagłówek: W górnym lewym rogu umieść swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania). W górnym prawym rogu wpisz datę złożenia wniosku.
  • Adresat: Wskazanie do kogo skierowany jest wniosek (np. pracodawca, dział kadr).
  • Treść wniosku: Rozpocznij od grzecznej formuły, np. "Szanowny Panie/Pani [imię nazwisko]," Wyraź swoje zamiary – że chcesz skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem. Podaj daty, w których planujesz korzystać z urlopu. Wymień imię i datę urodzenia dziecka.
  • Podpis: Na końcu wniosku umieść swoje imię i nazwisko oraz datę.

Wzór może różnić się w zależności od Twojego pracodawcy. Jeśli masz dostęp do wewnętrznych dokumentów firmy, sprawdź, czy nie ma tam gotowego wzoru wniosku. 

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...