Urlop na żądanie - termin zgłoszenia

Krzysztof Stucke
Kancelaria Prawa Pracy
rozwiń więcej
Urlop na żądanie - termin zgłoszenia. / Fot. Fotolia
Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. W celu uzyskania urlopu na żądanie należy zgłosić go najpóźniej w terminie, jakim jest dzień rozpoczęcia urlopu.

Urlop na żądanie

Zagadnienia związane z udzielaniem urlopu na żądanie uregulowane zostały w art. 1672 K.p. Na podstawie powołanego przepisu pracodawca jest obowiązany udzielić 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Autopromocja

Wymienione 4 dni urlopu wchodzą w skład puli urlopowej danego pracownika na bieżący rok kalendarzowy. Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia tego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. W ocenie Sądu Najwyższego wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" powinien zostać zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu (por. wyrok SN z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/346).

Forma wniosku o urlop na żądanie

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują w jakiej formie pracownik może zgłosić żądanie udzielenia takiego urlopu. Może więc być ono złożone pisemnie (np. z wykorzystaniem wzoru przygotowanego przez pracodawcę), ustnie, faksem, telefonicznie, pocztą internetową, listem poleconym. Katalog taki dobrze jest zawrzeć w obowiązującym u pracodawcy Regulaminie pracy lub w innym dokumencie wewnętrznym.

Polecamy produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Udzielenie urlopu na żądanie

Udzielenie urlopu na żądanie może nastąpić wyłącznie na podstawie wniosku pracownika o taki urlop. Jako wniosek o urlop na żądanie nie może być potraktowany wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy (por. wyr. SN z 16.12.2008 r., I PK 88/08, MoPr 2009, Nr 4, s. 196) albo wniosek o urlop "zwykły" przekazany pracodawcy z naruszeniem ustalonego w przepisach zakładowych minimalnego czasu na złożenie wniosku przed rozpoczęciem urlopu. W takich przypadkach pracodawca powinien odmówić udzielenia urlopu i poinformować pracownika o możliwości złożenia urlopu na żądanie.

Zadaj pytanie na FORUM

Osoby uprawnione

Prawo do 4 dni urlopu w roku kalendarzowym w terminie wybranym przez pracownika przysługuje wszystkim zatrudnionym na podstawie umów o pracę, powołania, wyboru, mianowania. Dotyczy ono pracowników, którzy świadczą pracę na podstawie umów terminowych (na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo oraz na czas wykonania określonej pracy) bez względu na wymiar czasu pracy w jakim są zatrudnieni.

Wymiar urlopu - 4 dni w roku kalendarzowym

Pracownik jest uprawniony do skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym, bez względu na liczbę pracodawców, u których był zatrudniony. Dlatego jest konieczne, aby pracodawcy odrębnie ewidencjonowali ten szczególny urlop, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę podawali informację o jego wykorzystaniu w treści świadectwa pracy.

Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września?

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Na pytanie pytanie, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie należy odpowiedzieć twierdząco, jednak odmowa taka dotyczy tylko sytuacji wyjątkowych np. z powołaniem się na art. 8 K.p., według którego nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. W wyroku z dnia 28 października 2009 r. (sygn. akt II PK 123/09) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy. (...)".

Wniosek o urlop na żądanie

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...