Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
rozwiń więcej
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
rozwiń więcej
Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie? / fot. Fotolia / Fotolia
Urlop na żądanie to uprawnienie przysługujące pracownikowi w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Wchodzi w skład pełnej puli dni urlopu wypoczynkowego. Nie ma konieczności składania wniosku o tego typu urlop, ale istnieje obowiązek powiadomienia pracodawcy jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy zgodną z rozkładem czasu pracy. Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie - przywilej, którego nie należy nadużywać

W pewnym momencie zdarza się najlepszym z nas. Dopada nas zmęczenie, a wstanie z łóżka i pójście do pracy odczuwamy jako pracę samą w sobie. Zaczynamy się zastanawiać: "po co się starać?" W takich sytuacjach chętnie bierzemy urlop na żądanie. Jednak pamiętajmy, ze nie możemy nadużywać tego przywileju. Oto kilka powodów, które nie są wystarczające, by zostać w domu i radzi, co zrobić w takich sytuacjach.

Autopromocja

Praca zaczyna Cię nudzić, nie masz przed sobą nowych wyzwań

Brak nowych możliwości rozwoju powoduje, że nie masz ochoty przychodzić do pracy. Zastanów się czy nadal czułbyś się w ten sposób, gdybyś robił coś, by zmienić swoje życie? Jeżeli na przykład przerwałeś edukację i czujesz, ze masz ograniczone możliwości zawodowe, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby wrócić do szkoły. Możesz skorzystać z kursów wieczorowych czy zaocznych. Istnieje również ogrom kursów internetowych, które mogą świetnie się sprawdzić w Twoim przypadku.

Problemy z szefem

Kłopoty w kontaktach z przełożonym sprawiają, że potrzebujesz odpoczynku? Nie jesteś sam. Problemy w relacjach z szefem są dość często spotykane. Szanse są duże, że jeżeli zmienisz pracę tylko z powodu swojego szefa, możesz znaleźć się w podobnej sytuacji w następnym miejscu zatrudnienia. Wykonuj swoją pracę dobrze, a nie minie dużo czasu i dostaniesz awans, dzięki czemu uwolnisz się spod nadzoru nieprzyjemnego zwierzchnika.

Rekomendowany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Nie jesteś w stanie dotrzymać terminu

Prawdopodobnie już kilka dni temu przewidywałeś, że nie wyrobisz się z nieubłaganie zbliżającym się terminem. Może wydaje Ci się, że lepiej będzie zwyczajnie uciec przed odpowiedzialnością, ale pamiętaj, że inni na Ciebie liczą. Staw się w pracy na czas i po prostu poproś współpracowników o pomoc, jeżeli uważasz, że sam nie dasz rady dokończyć powierzonego Ci zadania. Staraj się lepiej organizować swoją pracę, by uniknąć takich sytuacji na przyszłości – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Zadaj pytanie na FORUM

Po prostu wolałbyś obejrzeć mecz

A kto by nie wolał? Jednak jeżeli nie jesteś np. komentatorem sportowym, nikt nie zapłaci Ci za przeżywanie piłkarskich emocji. Jeżeli odpowiednio poważnie podejdziesz do swoich obowiązków, znajdziesz czas również na sportowe rozrywki.

Wróciłeś do domu nad ranem

Złe zarządzanie czasem z Twojej strony nie powinno odbijać się na innych. Wypij mocną kawę, zjedz coś zdrowego i weź prysznic. Twoim zadaniem jest to, aby stawić się w pracy na czas.

Jeśli coraz częściej czujesz potrzebę urlopu na żądanie, to być może nadszedł czas, by jeszcze raz przemyśleć swoje cele. Zaplanuj chwilę wolnego i zastanów się nad tymi aspektami swojego życia, które możliwe, że nie działają już tak jak trzeba. Rozważ co powinieneś zrobić, by zneutralizować doskwierające Ci problemy – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września?

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...