Urlop macierzyński 2015

Justyna Połeć
rozwiń więcej
Urlop macierzyński 2015. / Fot. Fotolia / Fotolia
Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, ale ojciec-pracownik może przejąć jego wykorzystywanie. Wymiar urlopu zależny jest od liczby urodzonych dzieci i może być przedłużony o dodatkowy urlop macierzyński. Jakie zasady obowiązują w 2015 roku?

Podstawowe wiadomości

Urlop macierzyński jest szczególnym rodzajem urlopu przysługującym pracownicy, która urodziła dziecko (dozwolone jest również wykorzystanie części urlopu przed porodem). W tym czasie przysługuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Korzystanie z urlopu macierzyńskiego reguluje Kodeks pracy.

Autopromocja

Ile trwa podstawowy urlop macierzyński?

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:

  •  20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  •  31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
  •  33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
  •  35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
  •  37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Polecamy produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

Od kiedy można korzystać z urlopu?

Urlop macierzyński zgodnie z przepisami można wykorzystać przed planową datą porodu w maksymalnym wymiarze 6 tygodni. Jeśli pracownica nie wykorzysta urlopu przed porodem, dzień urodzenia dziecka uważa się za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego.

Zapytaj na naszym FORUM

Czy można podzielić urlop między rodziców?

Według przepisów Kodeksu pracy matka obowiązkowo musi wykorzystać 14 tygodni urlopu i dopiero wtedy ojciec-pracownik może, składając pisemny wniosek, przejąć na siebie pozostałą cześć urlopu macierzyńskiego. Pracownica powinna złożyć wniosek o rezygnacji z części urlopu na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Ojciec może wcześniej przejąć urlop w wypadku, kiedy pracownica wymaga opieki szpitalnej i nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu.

Jakie są wyjątki?

W wyjątkowych sytuacjach jaką jest urodzenie martwego dziecka lub jego zgonu przed 8 tygodniem życia pracownicy przysługuje urlop w wymiarze 8 tygodniu po porodzie.

Jeśli dziecko umrze po 8 tygodniach życia przysługuję prawo do urlopu przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Dodatkowy urlop macierzyński

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i
  • 8 tygodni, jeśli urodziło się więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie.

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić taki wniosek.

Dodatkowy urlop macierzyński może być udzielony jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Czy można połączyć urlop z pracą?

Istnieje możliwość wykonywania pracy, przebywając na dodatkowym urlopie macierzyńskim u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wniosek o taki tryb pracy pracodawca uwzględnia o ile jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Jak wygląda powrót do pracy?

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie za pracę musi być takie samo jakie otrzymywałby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...