Rehabilitacja lecznicza rąk i nóg po wypadkach finansowana przez ZUS-u od 2025 r. - zabiegi. Kto i jak może dostać skierowanie?

rehabilitacja lecznicza, fizjoterapia, fizykoterapia / Darmowa rehabilitacja narządów ruchu po wypadku finansowana przez ZUS w 2025 roku / Shutterstock

W 2025 roku ZUS uruchomił nowe profile rehabilitacji. Jednym z nich jest rehabilitacja narządów ruchu po wypadku w systemie stacjonarnym (tzw. wczesna rehabilitacja powypadkowa) - zarówno w systemie stacjonarnym jak i ambulatoryjnym. Kto może liczyć na skierowanie na taką rehabilitację? Na czym polega ta rehabilitacja?

rozwiń >

Autopromocja

NRW czyli narząd ruchu po wypadku. Gdzie są ośrodki?

- Program rehabilitacji narządów ruchu po wypadku ZUS realizuje już od 2016 roku, ale po raz pierwszy w trybie stacjonarnym będzie prowadzony w ośrodku na Opolszczyźnie. Od lutego leczeniem takim będzie się zajmowało Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i będzie to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, z którym ZUS podpisał umowę na rehabilitację osób, które podczas wypadku, zwłaszcza wypadku przy pracy doznały urazu narządu ruchu – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Podpisuje natomiast umowy z konkretnymi placówkami, które specjalizują się w takiej działalności.

W 2024 r. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie (ul. Wyzwolenia 11) złożyło ofertę w ogłoszonym przez ZUS konkursie na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach. ZUS podpisał z placówką w Korfantowie umowę na turnusy w latach 2025 – 2027. Umowa jest realizowana od 1 lutego 2025 r.

Drugim ośrodkiem, z którym ZUS podpisał umowę na realizację usług wczesnej rehabilitacji po wypadkach jest VRATISLAVIA MEDICA Sp. z o.o. Ta umowa będzie realizowana od 1 marca 2025 r. w Szpitalu Vratislavia Medica, ul. Lekarska 1, we Wrocławiu.

Cel rehabilitacji narządów ruchu po wypadku

Głównym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Wczesna i intensywna rehabilitacja ma zapobiec powikłaniom i nieodwracalnym zmianom pourazowym w narządzie ruchu oraz skrócić okres leczenia.

Ta forma rehabilitacja ma indywidualny i kompleksowy program (rodzaj i zakres zabiegów) dostosowany do każdej osoby skierowanej. Obejmuje on rehabilitację medyczną oraz elementy rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Kto może dostać skierowanie na rehabilitację

Na leczenie do ww. ośrodków w Korfantowie i Wrocławiu będą kierowane osoby:
- po świeżych urazach układu kostno-szkieletowego i mięśniowego,
- po naprawczym leczeniu operacyjnym wczesnych zmian pourazowych,
- po zakończeniu leczenia w oddziale urazowo-ortopedycznym,
- wymagające indywidualnego i intensywnego leczenia usprawniającego.

- Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczeń społecznych w ZUS, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Nie będą natomiast mogły z niej skorzystać osoby, którym ZUS przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy – dodaje Sebastian Szczurek z ZUS.

Można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS, jeśli dana osoba spełnia jeden z poniższych warunków:
1) jest osobą ubezpieczoną w ZUS (pracuje zawodowo) i grozi jej całkowita lub częściowa niezdolność do pracy;
2) pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne;
3) pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację narządów ruchu po wypadku nie trzeba być osobą samodzielną – informuje ZUS. Można poruszać się na wózku inwalidzkim lub potrzebować pomocy przy takich czynnościach jak chodzenie czy utrzymanie higieny.

Przeciwwskazaniami są w przypadku tej formy rehabilitacji:
- stan po złamaniach i zwichnięciach patologicznych, jeśli choroba narządu ruchu przebiega z demineralizacją tkanki kostnej;
- stan po złamaniach i zwichnięciach, jeśli pacjent choruje na nowotwór kości i ma przerzuty nowotworowe do kości;
- aktywny stan zapalny (jeśli pacjent ma gorączkę i niegojące się sączące się rany, z dodatnimi posiewami z krwi i rany);
- odleżyny;
- rozległe krwiaki;
- podejrzenie choroby nowotworowej.

Jak uzyskać skierowanie?

Skierowanie na rehabilitację będzie możliwe, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebą w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskujesz o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W twoim imieniu wniosek (Wniosek - PR-4) do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (specjalista) lub lekarz pierwszego kontaktu. Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne) oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego.

Jeśli ZUS wyda orzeczenie, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu” z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.

Ważne

Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu.

Rehabilitacja narządu ruchu po wypadku – program, zabiegi

Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia.

Jak informuje ZUS, program rehabilitacji narządu ruchu po wypadku obejmuje:
- nadzór lekarzy i fizjoterapeutów nad przebiegiem rehabilitacji,
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską,
- indywidualny program rehabilitacji realizowany przez 6 dni w tygodniu,
- minimalnie 6 zabiegów leczniczych dziennie od poniedziałku do piątku, w tym 3 sesje indywidualnych ćwiczeń ruchowych,
- 4 zabiegi w soboty, w tym 2 sesje ćwiczeń ruchowych,
- zabiegi fizykoterapeutyczne: ciepłolecznictwo, krioterapię, hydroterapię, elektroterapię,
laseroterapię, ultradźwięki, zabiegi polem elektromagnetycznym i magnetycznym oraz masaż leczniczy,
- wsparcie psychologiczne,
- edukację zdrowotną.

Rehabilitacja na koszt ZUS, to nie sanatorium z NFZ

Rehabilitacja lecznicza jest finansowana przez ZUS i nie jest tym samym co lecznictwo uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ośrodki rehabilitacyjne, które na podstawie umowy z ZUS-em prowadzą rehabilitację leczniczą nie muszą być sanatoriami.

To, że ośrodek rehabilitacyjny jest położony w miejscowości uzdrowiskowej nie musi oznaczać, że będzie w nim prowadzony program rehabilitacji leczniczej ZUS.

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Kadry
Wielkanoc i majówka. Kiedy dni wolne od pracy, a kiedy urlop wypoczynkowy?
07 kwi 2025

Wkrótce będziemy świętować Wielkanoc, a niedługo potem dwa święta państwowe – 1 Maja i Święto Narodowe 3 Maja. To oznacza, że czekają nas dwa długie weekendy. Jak zatem wygląda kwestia dni wolnych od pracy?

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne
07 kwi 2025

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika
07 kwi 2025

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

7 kwietnia 2025: Światowy Dzień Zdrowia
07 kwi 2025

7 kwietnia 2025: Światowy Dzień Zdrowia Światowy. Hasło na ten rok: „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”. Jak podaje WHO minimum 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo w 27 państwach Unii Europejskiej mogłoby przyczynić się do uniknięcia ponad 10 tys. przedwczesnych zgonów rocznie wśród osób w wieku 30-70 lat oraz wydłużenia średniej długości życia niedostatecznie aktywnych osób o 7,5 miesiąca, a całej populacji o prawie 2 miesiące. Co ważne, niezwykle ważne jest dbanie o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Zdrowie matek i dzieci stanowi podstawę zdrowia rodziny i społeczności.

Przejście na emeryturę – podziękowanie, życzenia i pożegnanie pracownika
07 kwi 2025

Przejście na emeryturę to jeden z najważniejszych momentów w cyklu życia zawodowego człowieka. Choć może być długo wyczekiwanym czasem odpoczynku, niejednokrotnie wiąże się z niepewnością, poczuciem straty i refleksją nad upływającym czasem. Z psychologicznego punktu widzenia, sposób, w jaki pracodawca pożegna pracownika odchodzącego na emeryturę, ma ogromne znaczenie dla jego dobrostanu, poczucia własnej wartości i zamknięcia pewnego etapu życia.

mLegitymacja zapewnia emerytowi dostęp do ulg, zniżek i świadczeń zdrowotnych. Czy ZUS wydaje legitymację plastikową?
07 kwi 2025

Dzięki mLegitymacji emeryci i renciści mogą potwierdzać swoje uprawnienia oraz korzystać z ulg i zniżek za pomocą własnego urządzenia mobilnego, np. smartfona. ZUS dla nowych świadczeniobiorców wydaje ją automatycznie, wystarczy pobrać ją z aplikacji mObywatel.

1 sierpnia świętem i dniem wolnym od pracy? Byłby długi weekend bo to piątek. MRPiPS zdecyduje
05 kwi 2025

Sceptycy powiedzą po co generować kolejne koszty dla skarbu państwa i pogrążać gospodarkę kolejnym dniem wolnym od pracy, a optymiści ucieszą się, że 1 sierpnia byłoby świętem i dniem wolnym od pracy. Szczególnie, że w 2025 r. byłby to długi weekend, bo 1 sierpnia to piątek.

Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia
04 kwi 2025

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?
04 kwi 2025

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?
04 kwi 2025

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

pokaż więcej
Proszę czekać...