Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych. / inforCMS
Obecnie obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy tylko zleceniobiorców wykonujących pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Po wejściu w życie zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowo będzie trzeba odprowadzać za wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Jeżeli wykonujemy pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy zlecenia, bądź współpracujemy z takimi osobami, to podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego możemy przystąpić dobrowolnie.

Autopromocja

Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych. Ponadto, nie będziemy podlegali ubezpieczeniom w ogóle, jeśli jesteśmy uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej lub studentem, do ukończenia 26 roku życia.

Zobacz: Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Jeśli na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonujemy pracę w siedzibie naszego zleceniodawcy, bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, dodatkowo obowiązkowe jest dla nas ubezpieczenie wypadkowe. Składki na to ubezpieczenie finansuje nasz płatnik składek, a więc zleceniodawca.

Przepisy obowiązujące jeszcze do 31 grudnia 2009 r. stanowią, że wykonując zlecenie poza siedzibą lub miejscem wykonywania działalności naszego zleceniodawcy, nie podlegamy ubezpieczeniu wypadkowemu. To zmieni się z dniem wejścia w życie  przepisów art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609). Od 1 stycznia 2010 r. obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego będą podlegali wszyscy zleceniobiorcy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Bez znaczenia będzie tu miejsce wykonywania przez nich swoich czynności. Płatnicy składek będą więc obciążeni dodatkowym kosztem, jednak ubezpieczeni zyskają ochronę wypadkową. Nie jest to bez znaczenia przy obecnych warunkach na rynku pracy, gdzie nadal często przedsiębiorcy wolą zatrudniać na umowę zlecenie, niż umowę o pracę.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...