Dłuższe okresy rozliczeniowe - korzyści dla pracodawcy

Monika Wacikowska
rozwiń więcej
Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy.

Okresy rozliczeniowe tak jak systemy czasu pracy wprowadzane są w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy lub - jeśli pracodawca nie jest związany układem zbiorowym oraz nie jest obowiązany do tworzenia regulaminu pracy - w obwieszczeniach (art. 150 k.p.).

Autopromocja

Maksymalne okresy rozliczeniowe

Pracodawca może wybrać długość obowiązującego u niego okresu rozliczeniowego. Musi jednak pamiętać, że przepisy wskazują każdorazowo jego maksymalną długość, w zależności od stosowanego systemu czasu pracy.

Kodeks pracy przewiduje następujące maksymalne okresy rozliczeniowe:

  • w podstawowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.),
  • w równoważnych systemach czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 135 § 1, art. 136 § 1, art. 137 § 1 k.p.),
  • w systemie pracy w ruchu ciągłym - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 tygodni (art. 138 k.p.),
  • w zadaniowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 140 k.p.),
  • w przerywanym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 139 § 1 k.p.),
  • w weekendowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 144 k.p.),
  • w systemie skróconego tygodnia pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 143 k.p.).

Pracodawca może zatem zastosować dowolną długość okresu rozliczeniowego, pamiętając, żeby w poszczególnych systemach czasu pracy nie przekroczyć maksymalnego okresu.

Wydłużone okresy rozliczeniowe

W niektórych systemach czasu pracy dopuszcza się jednak wydłużenie okresu rozliczeniowego nawet ponad jego maksymalną długość. Aby pracodawca mógł z takiej możliwości skorzystać, muszą być ku temu spełnione odpowiednie przesłanki.

W podstawowym systemie czasu pracy, w systemie przerywanym oraz zadaniowym dopuszczalne jest przedłużenie okresu rozliczeniowego nawet do:

  • 6 miesięcy - w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz
  • 12 miesięcy - w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy (art. 129 § 2, art. 139 § 2, art. 140 zdanie drugie k.p.),

Natomiast w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 lub 24 godzin - dopuszczalne jest przedłużenie okresu rozliczeniowego nawet do:

  • 3 miesięcy - w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz
  • 4 miesięcy - przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych (art. 135 § 2-3, art. 137 zdanie drugie k.p.).

Oprócz spełnienia powyższych przesłanek pracodawca, aby mógł wydłużyć okres rozliczeniowy, musi wystąpić o wyrażenie na to zgody do zakładowej organizacji związkowej.

W sytuacji zaś, gdy związek zawodowy nie wyraża na takie wydłużenie zgody oraz w przypadku, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe, pracodawca może wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy po powiadomieniu o tym właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Zalety dłuższego okresu rozliczeniowego

Dzięki długim okresom rozliczeniowym pracodawca ma możliwość bardzo elastycznego kształtowania czasu pracy swoich pracowników. Nie ogranicza go bowiem maksymalna liczba godzin pracy w miesiącu, lecz jedynie w okresie rozliczeniowym.

Warto zatem pamiętać, że wymiar czasu pracy oblicza się zawsze w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego, a ustala się go:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku oraz
  • odejmując iloczyn 8 godzin i liczby dni świątecznych przypadających w tym okresie rozliczeniowym w inne dni niż niedziela.

Wszystkie działania zmierzające do obliczenia wymiaru czasu pracy dokonywane są w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego (art. 130 § 1-2 k.p.).


Przykład

Wymiar czasu pracy przy 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym od stycznia do grudnia 2009 r. obliczymy w następujący sposób:

40 x 52 + 8 x 1 - 8 x 8 = 2080 + 8 - 64 = 2024

Wymiar czasu pracy, który odpowiada liczbie możliwych do zaplanowania pracownikowi godzin pracy, ustala się zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego. Planując czas pracy na ten okres rozliczeniowy, pracodawca nie musi kierować się miesięcznymi wymiarami czasu pracy, lecz jedynie wymiarem na cały okres rozliczeniowy. Może zatem w niektórych miesiącach zaplanować bardzo mało pracy lub wcale, a w innych - w tym samym okresie bardzo dużo pracy, nie naruszając jednak maksymalnych dobowych wymiarów czasu pracy oraz odpoczynków.

Przykład

Pracodawca zatrudniający pracowników budowlanych w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, dla których wprowadził 4-miesięczne okresy rozliczeniowe, w okresie przypadającym od stycznia do kwietnia 2009 r., w którym wymiar czasu pracy wynosi 672 godziny, zaplanował im pracę w następujący sposób:

Styczeń - 0 godz.,

Luty - 156 godz.,

Marzec - 264 godz.,

Kwiecień - 252 godz.

W dłuższych okresach rozliczeniowych trzeba również pamiętać o tym, że godziny nadliczbowe średniotygodniowe rozlicza się właśnie w tym okresie, a co za tym idzie, dodatki z tego tytułu wypłaca się wraz z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc takiego okresu, nie zaś tak jak dodatki za godziny nadliczbowe dobowe, które są rozliczane i wypłacane w każdym miesiącu.

Wady

Jedyną wadą dłuższego okresu rozliczeniowego jest to, że na ten okres powinny być tworzone harmonogramy czasu pracy. Okres rozliczeniowy służy nie tylko do rozliczania czasu pracy, ale również do jego planowania, zaś planowanie to nic innego jak tworzenie harmonogramów czasu pracy. Zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy harmonogramy czasu pracy, nawet przy tych długich okresach rozliczeniowych, np. 12-miesięcznych, muszą być tworzone na cały ten okres. Niektórzy inspektorzy pracy dopuszczają jednak tworzenie harmonogramów w takich okresach na poszczególne miesiące kalendarzowe. Przyjmują oni fakt, że sam obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy oraz okresy, na jakie mają one być układane, nie wynika wprost z przepisów prawa, a jest jedynie skutkiem dokonywanych interpretacji.

Podstawa prawna:

  • art. 129 § 1 i 2, art. 130 § 1 i 2, art. 135, 136 § 1, art. 137, 138, 139 § i 2, art. 140 § 1, art. 143, 144, 150 Kodeksu pracy.
Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...