Wynagrodzenia nauczycieli - nowe rozporządzenie

Joanna Skrobisz
rozwiń więcej
Do 12 lutego 2010 r. pracodawcy samorządowi mają obowiązek sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Ostatnia nowelizacja ustawy – Karta Nauczyciela (zwana dalej ustawą) z 19 listopada 2009 r. umożliwia organom prowadzącym szkoły, które są jednostkami samorządu terytorialnego, prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w ustawie.

Autopromocja

Przepisy obowiązujące przed zmianą Karty Nauczyciela nakładały na gminy, powiaty i województwa obowiązek sporządzenia do 10. stycznia następnego roku kalendarzowego sprawozdania o wysokości faktycznie poniesionych kosztów na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku kalendarzowym. Realizacja tego obowiązku była znacznie utrudniona z uwagi na to, że wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu (za pracę faktycznie wykonaną).

Obecnie obowiązujące przepisy wprowadzają nowe terminy na sporządzenie sprawozdań z wysokości wypłaconych wynagrodzeń w terminie do 20. stycznia następnego roku za rok poprzedni. W sytuacji gdyby okazało się, że nauczyciele zatrudnieni w danej jednostce samorządowej nie osiągnęli w roku podlegającym analizie średnich wysokości wynagrodzeń, należy ustalić kwotę wyrównania. Wyrównanie to będzie stanowić różnicę między wypłaconym a należnym wynagrodzeniem. Powinno być ono podzielone między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w poprzednim roku kalendarzowym i wypłacone im w terminie do 31 stycznia następnego roku. Wypłacona kwota różnicy stanowi jednorazowy dodatek uzupełniający ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniający osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli >>

Ustawa – Karta Nauczyciela ustaliła nowy termin (12 lutego 2010 r.), do którego organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach przez niego prowadzonych.

Organ prowadzący szkołę w terminie 7 dni od sporządzenia sprawozdania przekazuje je:

  • regionalnej izbie obrachunkowej,
  • radzie gminy, powiatu lub województwa,
  • dyrektorom szkół prowadzonych przez tę jednostkę,
  • związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.

Przepisy rozporządzenia ustalają także sposób obliczenia kwoty różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego we wszystkich prowadzonych przez daną jednostkę szkołach a średnim wynagrodzeniem. W sytuacji gdy wystąpiłaby różnica potwierdzająca niewypłacenie nauczycielom średnich wynagrodzeń, wówczas jednostka samorządu terytorialnego dzieli kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Tak podzieloną różnicę następnie wypłaca się w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Charakterystyka mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę >>

Wysokość dodatku będzie ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, w którym nauczyciel pobierał wynagrodzenie, jak również do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego.


Jednorazowy dodatek

Ustalając wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, należy wyliczyć, zgodnie z poniższym wzorem, oddzielnie dla każdego nauczyciela osobistą stawkę wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Sj = A x B x C

gdzie:

  • Sj – osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela z uwzględnieniem okresu zatrudnienia C dla danego stopnia awansu zawodowego,
  • A – kwota wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • B – tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w przeliczeniu na pełny etat,
  • C – okres zatrudnienia, w którym dany nauczyciel był zatrudniony zgodnie z posiadanym stopniem awansu zawodowego i pobierał wynagrodzenie ze środków ujętych w planie finansowym szkoły w analizowanym roku (np. w sytuacji gdy nauczyciel był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony i przez ten okres pobierał wynagrodzenie, to okres zatrudnienia – czyli C – stanowi 6/12).

Gdyby nauczyciel przez część miesiąca pobierał wynagrodzenie, a przez część miesiąca zasiłek lub inne świadczenie z ZUS, to ustalając okres zatrudnienia tego nauczyciela, należy podzielić liczbę dni kalendarzowych, za które nauczyciel pobierał wynagrodzenie, przez 30.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą >>

W sytuacji gdy zmiana osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego Sj wynika ze zmiany:

  • wysokości wynagrodzenia zasadniczego, określonej w rozporządzeniu MENiS z 31 stycznia 2005 r. lub ustalonej na podstawie art. 30 ust. 10 ustawy,
  • posiadanych kwalifikacji,
  • tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zająć,

to do dalszych obliczeń należy jako Sj uwzględnić sumę osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela obowiązujących w okresach wyznaczonych przez te zmiany.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela stanowi dla:

  • nauczyciela stażysty – 100%,
  • nauczyciela kontraktowego – 111%,
  • nauczyciela mianowanego – 144%,
  • nauczyciela dyplomowanego – 184%,

kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, która w roku 2009 wynosiła:

  • od 1 stycznia do 31 sierpnia – 2177,86 zł,
  • od 1 września do 31 grudnia – 2286,75 zł.

Po ustaleniu osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela proporcjonalnie do okresu zatrudnienia należy wyliczyć wysokość jednorazowego dodatku, który ustalany jest zgodnie z następującym wzorem:

@RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.101.jpg@RY2@

gdzie:

  • Dj – wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego dla danego nauczyciela,
  • R – kwota różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy, ustalona dla danego stopnia awansu zawodowego,
  • Sj– osobista stawka wynagrodzenia zasadniczego ustalona proporcjonalnie do okresu zatrudnienia danego nauczyciela,
  • @RY1@i26/2010/005/i26.2010.005.000.0020.102.jpg@RY2@– suma osobistych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na danym stopniu awansu zawodowego ustalona proporcjonalnie do okresu ich zatrudnienia,
  • n – liczba nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku podlegającym analizie na danym stopniu awansu zawodowego.

Podstawa prawna:

Kadry
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
26 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy
25 kwi 2024

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

pokaż więcej
Proszę czekać...