Przyczyna wypowiedzenia

Przyczyna wypowiedzenia – to okoliczność uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę. Jest warunkiem koniecznym skuteczności wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Przepisy nakładają obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę wyłącznie w odniesieniu do umowy zawartej na czas nieokreślony lub w razie rozwiązania każdej umowy bez wypowiedzenia.

Autopromocja

Podanie przyczyny ma umożliwić pracownikowi podjęcie próby obrony, tj. odwołania się do sądu. W toku postępowania pracodawca będzie musiał wykazać, że istniała właśnie ta przyczyna podana pracownikowi. Pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia także w sytuacji, gdy pracownikowi jest ona znana.

Kodeks pracy rozróżnia formalne wskazanie przyczyny wypowiedzenia od jej zasadności. Przepis art. 30 § 4 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek formalnego przytoczenia przyczyny rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast odrębną kwestią jest jej rzeczywiste występowanie i ocena, czy jest ona przyczyną zasadną. Przyczyna musi być konkretna, prawdziwa i rzeczywista.

Naruszenie art. 30 § 4 k.p. ma miejsce wówczas, gdy wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia jest niedostatecznie konkretna, a przez to niezrozumiała dla pracownika. Konkretność wskazania przyczyny rozwiązania lub wypowiedzenia umowy o pracę należy oceniać z uwzględnieniem innych, znanych pracownikowi okoliczności uściślających tę przyczynę. Do naruszenia przepisów dochodzi w przypadku braku wskazania przyczyny, ujęcia jej w sposób zbyt ogólnikowy, a także przez podanie innej przyczyny niż uzasadniająca rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy o pracę, a więc wskazanie przyczyny „nierzeczywistej”. Podanie w oświadczeniu o rozwiązaniu lub wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej rozwiązanie lub wypowiedzenie. Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiałego dla pracownika wskazania przyczyny jest okolicznością faktyczną podlegającą ustaleniu. W toku rozstrzygania sporu sąd bada, czy sformułowanie zawarte w oświadczeniu pracodawcy było dla pracownika dostatecznie zrozumiałe.

Jeżeli wskazana przyczyna jest pozorna, rozwiązanie lub wypowiedzenie jest bezzasadne, chyba że pracodawca wskazuje ponadto jakieś inne przyczyny usprawiedliwiające odmienne twierdzenie. Obowiązek wskazania pracownikowi w oświadczeniu pracodawcy przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę dotyczy również wypowiedzenia dokonanego na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

Przepisy prawa pracy nie zawierają katalogu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę. Przykłady takich okoliczności zawiera jednak bardzo bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego:

  • przyczyną, która uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, jest negatywna ocena pracy. Pracodawca, który podaje powyższą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, powołując się na znane pracownikowi negatywne wyniki kontroli, nie narusza art. 30 § 4 k.p.,
  • nie spełnia wymagań określonych w przepisie pracodawca, który w piśmie wypowiadającym pracownikowi umowę o pracę stawia pracownikowi zarzut „niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków”,
  • pracodawca może wskazać kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę, w tym przyczyny dotyczące pracownika i inne: niedotyczące pracownika lub dotyczące pracodawcy; wypowiedzenie jest uzasadnione, gdy choćby jedna ze wskazanych przyczyn była usprawiedliwiona,
  • wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy „braku dyscypliny pracy” nie narusza art. 30 § 4 k.p., jeżeli w okolicznościach sprawy stanowi uogólnienie zarzutów skonkretyzowanych wcześniej w pismach doręczonych pracownikowi i zamieszczonych w jego aktach osobowych.

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę nie wystarczy również podanie jednej z przyczyn wymienionych w art. 52 k.p. Muszą być one doprecyzowane, np. przez wskazanie, na czym polegało ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
Przyczyna wypowiedzenia musi być wskazana pisemnie, najpóźniej z chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę. Sprzeczne jest wskazanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w piśmie doręczonym pracownikowi później niż złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy. Doręczenie pracownikowi wypowiedzenia za pomocą faksu stanowi naruszenie art. 30 § 3 k.p., ale jest skuteczne, powoduje rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia.

Przyczyna nie może być uzupełniona po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu, w szczególności po wniesieniu przez pracownika powództwa do sądu pracy. Nie może również wykazać zasadności wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie innej przyczyny niż wskazana w wypowiedzeniu. Nie narusza przepisów wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli o wypowiedzeniu umowy o pracę błędnej podstawy prawnej odnoszącej się do przyczyny opisowo powołanej, rzeczywistej, konkretnej i uzasadniającej wypowiedzenie, o której pracownik wiedział.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę dotyczy także pracownika rozwiązującego umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy oraz z powodu mobbingu.

Kadry
Dni wolne dla dawców krwi. Czy będą musieli informować pracodawców o zamiarze oddania krwi?
17 paź 2024

Z tytułu oddania krwi honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne. Zdarza się, że niektórzy pracownicy nadużywają tego uprawnienia. Z tego powodu dezorganizowana jest praca przedsiębiorstw. Czy są prowadzone prace legislacyjne mające zmienić tę sytuację?

Dyżur w domu 100% płatny, nawet jeśli pracownik nie pracował [jest odpowiedź resortu pracy]
17 paź 2024

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła petycja w sprawie zmiany przepisów dotyczących dyżurów domowych. Wnioskujący zaapelował do resortu pracy aby zmienić przepisy dot. dyżurów domowych w taki sposób, aby dyżur domowy nakładający na pracownika obowiązki uniemożliwiające mu skupienie się na własnych sprawach - traktować jako czas pracy. Sprawa jest ciekawa bo polskie prawo może być niegodne z orzecznictwem TSUE.

Zmiany w Policji w 2024 r. co do postępowań kwalifikacyjnych do służby i inne [brak testu sprawnościowego i wiedzy. Ważna ustawa z podpisem Prezydenta]
17 paź 2024

Prezydent RP podpisał ważną ustawę, która dotyczy m.in. zmiany w Policji i Straży Granicznej w zakresie postępowań kwalifikacyjnych do służby. Pewne grupy osób, nie będą musiały przechodzić testu sprawnościowego i testu wiedzy. Co będzie z jakością polskiej policji?

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni?
17 paź 2024

Zasiłek macierzyński 2024 i 2025. Wysokość, czy coś się zmieni? Kiedy zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc., a kiedy można liczyć jedynie na 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku? Co zrobić, by pobierać go w wysokości 81,5 proc.?

Od czego zależy czy CV zostanie przeczytane? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy? [WYWIAD]
17 paź 2024

Okazuje się, że rekruterzy czytają tylko 25% nadesłanych CV. Od czego zależy czy zostanie przeczytane dane zgłoszenie kandydata do pracy? Ile czasu czeka się na odpowiedź w sprawie pracy po wysłaniu CV? W czym tkwi problem i jakie rozwiązania można zastosować tłumaczy ekspertka z zakresu rekrutacji Katarzyna Trzaska, Senior Marketing Manager w eRecruiter.

Pracownicze braki w zawodach uzupełnią cudzoziemcy
17 paź 2024

W czwartek opublikowano strategię migracyjną na lata 2025-2030. Podano w niej, że, aby uzupełnić niedobory w zawodach deficytowych, Polska będzie dopuszczać cudzoziemców na rynek pracy.

Zatrudnianie Ukraińców 2024 [Pytania i odpowiedzi]
16 paź 2024

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy w 2024 roku? Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadziła znaczne ułatwienia. Oto często zadawane pytania pracodawców dotyczące zatrudniania Ukraińców i odpowiedzi.

Płaca minimalna 2025 netto
16 paź 2024

W 2025 roku płaca minimalna będzie podnoszona tylko raz z dniem 1 stycznia. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie netto od nowego roku? Podwyżka będzie wyższa niż przewidywano. Jest rozporządzenie Rady Ministrów.

Polacy mieszkający za granicą załatwią swoje sprawy w ZUS bez przyjeżdżania do Polski
16 paź 2024

Do załatwienia sprawy w ZUS może wystarczyć e-wizyta. Taką możliwość mają także Polacy mieszkający za granicą. Umawiając się na spotkanie online należy uwzględnić różnice czasu między państwami czy kontynentami.

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025
16 paź 2024

Ekwiwalent za energię elektryczną dla pracownika zdalnego. Obowiązki pracodawcy w 2024 i 2025. Co należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną? Co w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej?

pokaż więcej
Proszę czekać...