"Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Konkurs rozstrzygnięty

oprac. Kinga Piwowarska
rozwiń więcej
Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Konkurs rozstrzygnięty / Shutterstock

Pracodawca Przyjazny Pracownikom - rozstrzygnięto konkurs, a Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji. Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ma na celu promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Co ważne kandydatów do nagrody zgłaszają pracownicy zrzeszeni w Związku Zawodowym „Solidarność”. 

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Nadawanie certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” miało swoje początki już w 2008 r. Pomysłodawcą był NSZZ „Solidarność” jak i ówczesny Prezydent RP. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął właśnie śp. Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński, który był związany z gałęzią prawa jaką jest prawo pacy i zabezpieczenia społecznego.

Autopromocja

Kto wygrał w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”?

Prezydent Andrzej Duda wręczył przedstawicielom siedemnastu przedsiębiorstw statuetki i certyfikaty laureatów XV edycji Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. 

Laureaci edycji w 2023 r. to:

  • Rolno–Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach
  • Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach
  • Kuratorium Oświaty w Białymstoku
  • Nadleśnictwo Oleśnica Śląska–Oleśnica
  • Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu Sp. z o.o.
  • Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o. Krosno
  • Enea Ciepło Sp. z o.o. Białystok
  • Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.
  • Arctic Paper Kostrzyn S.A. Kostrzyn nad Odrą
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o.
  • Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli
  • Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” S.A. Warszawa
  • CIECH Soda Polska SA Inowrocław

Prezydent Andrzej Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda: Konkurs przyczynia się do „cywilizowania rynku pracy”. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska staje się państwem coraz bardziej nowoczesnym, coraz bardziej zbliża się do tego idealnego modelu, jakim jest model społecznej gospodarki rynkowej –Ta nagroda jest tak ważna, ponieważ to sami pracownicy wskazują swoich pracodawców, jako tych, którzy zasługują na nagrodę za stworzenie takich warunków zatrudnienia i takich warunków pracy, które predestynują ich do tego, by mogli zostać nazwani pracodawcami przyjaznymi pracownikom.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda o konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

Jak wskazał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda działacze związkowi codziennie są informowani o łamaniu praw pracowniczych, o nieprzestrzeganiu kodeksu pracy, ustawy o związkach zawodowych. "To jest codzienność, z którą my jako związkowcy mamy do czynienia" - powiedział.

Jak podaje PAP: Piotr Duda podkreślił, że dlatego ważne jest, by każda inicjatywa poprawy relacji pracodawca-pracownik była wdrożona w życie. "Takim pomysłem był konkurs +Pracodawca Przyjazny Pracownikom+, żeby nie na siłę, nie poprzez protesty, nie poprzez strajki, promować pracodawców, którzy - wydawałoby się - nie robią nic nadzwyczajnego: przestrzegają czasu pracy, przestrzegają ustawy o związkach zawodowych, którzy w zakładzie pracy wychodzą ponad przeciętność, bo zawierają ponadzakładowe czy zakładowe układy zbiorowe pracy" - stwierdził.

Podmiotowe a nie przedmiotowe ujęcie pracy - praca to nie towar a wynagrodzenie nie jest ceną za ten towar

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał ważne słowa patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki: "Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz, jesteś człowiekiem, a nie narzędziem". "Dlatego tak dziękuję dzisiejszym laureatom za to, że pracownik w waszej firmie nie jest narzędziem, że jest podmiotem, który wykonuje zadania, ale traktowany jest jak człowiek" - podkreślił Piotr Duda.

Ważne
PRACA TO NIE TOWAR

Międzynarodowa Organizacja Pracy na swojej 26. sesji w Filadelfii 10 maja 1944 r. w tzw. Deklaracji filadelfijskiej potwierdziła, że jednym z jej głównych celów jest urzeczywistnienie zasady, że praca nie jest towarem (zdolność człowieka do pracy) i nie powinna być traktowana jako towar, a wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest ceną za ten towar. 

Ta podmiotowa koncepcja pracy z pewnością jest urzeczywistniania przez laureatów konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Kadry
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?
28 wrz 2024

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS o odmowie przeliczania emerytur. I wzór wniosku, który musisz złożyć w ZUS. I o odwołaniu do sądu? [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
28 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...