Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są inne niż w przypadku zwykłych pracowników

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
kelnerka nastolatka młodociana praca wakacyjna dorywcza zatrudnienie młodocianych młodociani gastronomia pracownik młodociany urlop wypoczynkowy urlop bezpłatny wymiar urlopu / Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są inne niż w przypadku zwykłych pracowników / shutterstock

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten jest udzielany młodocianemu na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

Przygotowanie zawodowe pracowników młodocianych

Według Kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.

Autopromocja

Przygotowanie zawodowe młodocianych może odbywać się przez:

  • naukę zawodu w celu przygotowania młodocianego do pracy w charakterze wykwalifikowanego pracownika lub czeladnika, obejmującą praktyczną naukę zawodu, organizowaną u pracodawcy, oraz dokształcanie teoretyczne;
  • przyuczenie do wykonywania określonej pracy w celu przygotowania młodocianego do pracy w charakterze przyuczonego pracownika i które może dotyczyć wybranych prac związanych z nauką zawodu.

Nietypowy wymiar urlopu wypoczynkowego młodocianego

Jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi młodocianemu jest urlop wypoczynkowy. Urlop ten jest udzielany na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od roku nauki i wieku młodocianego. Z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy uzyskuje on prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, natomiast z upływem roku pracy przysługuje mu prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Obydwa wymiary podlegają sumowaniu i po roku pracy młodociany ma łącznie prawo do 38 dni urlopu wypoczynkowego.

Prawo do kolejnego urlopu pracownik uzyskuje z dniem 1 stycznia każdego roku. Wymiar tego urlopu wynosi 26 dni roboczych.

W roku, w którym pracownik kończy 18 rok życia, wymiar urlopu wypoczynkowego ulega obniżeniu. Wówczas młodocianemu przysługuje tylko 20 dni urlopu w roku kalendarzowym. Warunkiem takiego obniżenia wymiaru urlopu jest nabycie prawa do urlopu przed osiągnięciem 18 roku życia. W przeciwnym razie przysługuje mu jeszcze w tym roku prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy łącznie z urlopem bezpłatnym

Urlop wypoczynkowy jest udzielany na wniosek młodocianego. Pracodawca powinien pamiętać, że młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Jeżeli młodociany nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego, pracodawca może – na jego wniosek - udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii.

Pracodawca, na wniosek młodocianego będącego uczniem szkoły dla pracujących, zobowiązany jest udzielić mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

  • art. 190, art. 205 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
  • § 1, § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 2010 ze zm.)
Kadry
Praca tylko taka, którą da się dopasować do własnego stylu życia, na pewno nie na odwrót. Zetki w swoich wyborach w kwestii pracy nie idą na kompromisy
16 gru 2024

Zetki, nowe pokolenie mają bardzo radykalne oczekiwania co do pracy.według raportów, to ona musi się dostosować do życia prywatnego. Co drugi kandydat z tego pokolenia odrzucił pracę, która nie zgadzała się z osobistymi wartościami lub uniemożliwiałaby zachowanie równowagi między pracą, a życiem osobistym. Według raportów to praca  musi się dostosować do życia prywatnego Zetki, a nie na odwrót.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika młodocianego. Zasady jego udzielania są inne niż w przypadku zwykłych pracowników
16 gru 2024

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop ten jest udzielany młodocianemu na innych zasadach niż urlop należny pozostałym pracownikom.

4 dni urlopu na żądanie do końca 2024 roku i co dalej?
16 gru 2024

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Nie każdy pracownik wie, czym właściwie jest ten urlop. Czy urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, a może to dodatkowy urlop? Czy niewykorzystany przepada wraz z końcem roku?

Godziny pracy 2025 [Tabela]
16 gru 2024

Godziny pracy w 2025 roku - ile wynosi roczny wymiar czasu pracy i dla poszczególnych miesięcy? Artykuł zawiera tabelę do druku i kalendarz 2025 roku. Najwięcej pracowaliśmy w lipcu i będziemy pracować w październiku 2025 roku.

Komunikat ZUS: Wydłużone czasy dostępu do strony internetowej ZUS oraz usług elektronicznych
16 gru 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o wydłużonym czasie dostępu do strony www.zus.pl oraz usług elektronicznych.

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę?
16 gru 2024

Czy w 2025 r. osoba, która nigdy nie pracowała może dostać rentę albo inne świadczenie? Wprawdzie przepisy ubezpieczeń społecznych do nabycia emerytury czy renty wymagają minimalnego okresu składkowego i przepracowania chociaż jednego dnia, ale jest jedna możliwość na otrzymanie świadczeń z ZUS, gdy nie spełnia się kryteriów. Zobacz jaki to wyjątek.

Wysoka liczba ubezpieczonych w ZUS. Coraz więcej cudzoziemców pracuje legalnie
16 gru 2024

Na rynku pracy nadal utrzymuje się dobra sytuacja. Do końca września 2024 r. ponad 16 mln osób było objętych ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w ZUS. Z tej liczby w ZUS zarejestrowanych było blisko 1,2 mln cudzoziemców, co stanowi ok. 7 proc. ubezpieczonych.

Jakie praktyczne zmiany w sprawach kadrowych wprowadzi nowy dzień wolny w Wigilię? Co trzeba będzie zmienić?
16 gru 2024

6 grudnia 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta. Jeżeli zostanie podpisana, wejdzie w życie 1 lutego 2025 r. Co się w praktyce zmieni?

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym przed zwolnieniem z pracy w 2025 r.
16 gru 2024

Najczęstsze pytania osób, które zbliżają się już do emerytury to: Ile jest okresu ochronnego przed emeryturą? Czy pracownik po 50 jest chroniony? Kiedy nie obowiązuje ochrona przedemerytalna? Co przysługuje pracownikowi w okresie ochronnym przed emeryturą? Za co można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Co w 2025 r.?

Dni wolne od pracy 2025 [KALENDARZ]
15 gru 2024

Dni wolnych od pracy w 2025 roku będzie więcej. Do katalogu 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy dodana zostanie Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia). Oto nowy kalendarz dni wolnych od pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...