2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
kalendarz kartki z kalendarza święto sobota dzień wolny dzień wolny w zamian za święto święto przypadające w sobotę czas pracy okres roliczeniowy / 2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę / Shutterstock

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Święta będące dniami wolnymi od pracy

Ustawa o dniach wolnych od pracy określa święta, będące dniami wolnymi od pracy. Obecnie są to:

Autopromocja
  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
  • pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,
  • 1 maja – Święto Państwowe,
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,
  • dzień Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 25 i 26 grudnia –Boże Narodzenie.

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował ustawę o dniach wolnych od pracy i ustanowił nowy dzień wolny - 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia. Ustawa została skierowana do Senatu i czeka na dalsze procedowanie.

Święta przypadające w sobotę w 2025 r.

Czas pracy nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dlatego też, ustalając wymiar czasu pracy, pracodawca powinien odjąć od niego iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w okresie rozliczeniowym. Istotne jest, aby za święto przypadające w sobotę udzielać całego dnia wolnego - niedopuszczalne jest skracanie pracownikom pracy w sumie o 8 godzin, ale w różnych dniach.

W 2025 r. będą dwa święta przypadające w sobotę:

  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
Ważne

Każde święto określone w ustawie o dniach wolnych od pracy występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Jak wyznaczyć dzień wolny za święto

Przepisy prawa pracy nie określają, w których konkretnie dniach pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Dlatego nie ma znaczenia, czy dzień ten zostanie udzielony przed świętem wypadającym w sobotę, czy po nim. 

Przykład

Okres rozliczeniowy obowiązujący u pracodawcy obejmuje jeden miesiąc kalendarzowy. Za święto 3 Maja przypadające w sobotę pracodawca udzielił pracownikom dzień wolny w dniu 2 maja 2025 r. Postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Co należy zrobić w razie dłuższych okresów rozliczeniowych? To proste – dzień wolny należy ustalić w tym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto w sobotę. Oznacza to, że pracownik może otrzymać dzień wolny za święto w innym miesiącu. 

Przykład

Okres rozliczeniowy obejmuje 3 miesiące kalendarzowe. Święto 3 Maja przypada w okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień, maj i czerwiec. Pracodawca wyznaczył dzień wolny za święto na 20 czerwca 2025 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, bowiem dzień wolny został wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto przypadające w sobotę.

Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracowników o dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę. 

Pracodawca może udzielić dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w terminie indywidualnie uzgodnionym z pracownikiem. Ustalając termin należy jednak pamiętać, że dzień wolny musi być wyznaczony w okresie rozliczeniowym obejmującym to święto.

W przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego, należy pamiętać, że urlop udzielany jest na dni pracy. Z tego powodu dzień wolny z tytułu święta w sobotę nie będzie wliczany do dni urlopu.

Przykład

Pracodawca wyznaczył dzień wolny z tytułu Święta 3 Maja na piątek 2 maja 2025 r. Pracownik miał zaplanowany urlop wypoczynkowy od 28 kwietnia do 2 maja 2025 r. Ze względu na wyznaczony dzień wolny za święto jego urlop obejmie 3 dni – 28, 29 i 30 kwietnia. Do urlopu nie będą wliczone dni 1 maja (święto) i 2 maja (dzień wolny wyznaczony za święto 3 Maja przypadające w sobotę).

Podstawa prawna:

  • art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Kadry
SN: Jeżeli ZUS nie przyznał renty, to powinien przyznać rentę szkoleniową
04 gru 2024

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczy problemu, co należy zrobić jak osoba poszkodowana w wypadku stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z okoliczności sprawy wynika, że powinna taka osoba zmienić kwalifikacje zawodowe i otrzymać rentę szkoleniową. ZUS jednak nie przyznaje tej renty.

Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?
04 gru 2024

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek
04 gru 2024

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców
04 gru 2024

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej
04 gru 2024

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...