Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
praca, czas pracy / Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy / ShutterStock

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Czasem pracy – zgodnie z Kodeksem pracy – jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące czasu pracy w 2025 r.

Autopromocja

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika?

Zgodnie z art. 129 Kodeksu pracy, czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy. Z zastrzeżeniem równoważnego czasu pracy, zmodyfikowanego systemu równoważnego czasu pracy, systemu czasu pracy w ruchu ciągłym, systemu skróconego tygodnia pracy a także systemu pracy weekendowej. W każdym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy może być przedłużony, jednak nie więcej niż do 12 miesięcy. Przedłużenie powinno być uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi dotyczącymi organizacji pracy. Przy przedłużeniu okresu rozliczeniowego powinny być zachowane ogólne zasady dotyczące ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracownika. Zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Święta, które występują w danym okresie rozliczeniowym, a przypadają w innym dniu niż niedziela, obniżają wymiar czasu pracy o 8 godzin.

miesiącliczba godzin pracyliczba dni pracyliczba dni wolnych od pracy
styczeń1682110
luty160208
marzec1682110
kwiecień168219
maj1602011
czerwiec1602010
lipiec184238
sierpień1602011
wrzesień176228
październik184238
listopad1441812
grudzień1682110

Już teraz warto zacząć planować urlop wypoczynkowy na rok 2025. W artykule: Dni ustawowo wolne od pracy 2025 r. znajdują się m.in. informacje dotyczące długich weekendów w 2025 r.

Co z czterodniowym tygodniem pracy

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało, że jeszcze w trakcie trwania obecnej kadencji rządu wprowadzi zmiany dotyczące wymiaru czasu pracy. Badane są dwa scenariusze. Jeden z nich zakłada skrócenie tygodnia do 35 godzin pracy, a drugi - skrócenie tygodnia pracy do czterech dni. Jeszcze w trakcie wakacji szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że wprowadzenie zmian dotyczących czasu pracy w Polsce może być kwestią kilku lat.

W Kodeksie pracy (art. 143 Kodeksu pracy) istnieje zapis, który umożliwia pracownikom podjęcie pracy w systemie skróconego tygodnia pracy. Wystarczy, że pracownik wystąpi z wnioskiem o stosowanie systemu skróconego tygodnia pracy. W tym systemie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez pracownika przez mniej niż 5 dni w ciągu tygodnia, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

Kadry
Agencja zatrudnienia jako wsparcie działów HR – kiedy warto zdecydować się na outsourcing procesów rekrutacyjnych?
15 paź 2024

Kiedy przedsiębiorstwo powinno sięgnąć po zewnętrzne wsparcie rekrutacyjne? W świecie dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, pytanie o sensowność outsourcingu rekrutacji często pojawia się na agendzie wewnętrznych działów HR. Czy faktycznie potrzebujemy zewnętrznej agencji, skoro mamy własny zespół HR? Odpowiedź, choć nieoczywista, często brzmi "tak" – i to z kilku konkretnych powodów.

Czy 1 i 2 listopada jest wolny?
15 paź 2024

Czy 1 listopada jest dniem wolnym od pracy? Czy 1 listopada jest wolny od szkoły? Czy 1 listopada idzie się do kościoła? Czy sklepy są otwarte we Wszystkich Świętych? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu w dniu 1 listopada? Czy 2 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Zatrudnienie niepełnosprawnych a obniżenie wpłat na PFRON. Jak osiągnąć wskaźnik 6%? Praktyczne wskazówki dla pracodawców
15 paź 2024

Zatrudnienie pracowników z niepełnosprawnością to temat rzeka. Pojawia się w firmach w wielu kontekstach, że wspomnę tylko o raportowaniu CSR, dofinansowaniach z PFRON czy współpracy z Zakładami Pracy Chronionej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wpływowi zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnością na obniżenie wpłat na PFRON. 

Pokolenie Z lepiej ocenia pracę ze starszymi osobami niż starsi z nimi. Dlaczego? [RAPORT]
15 paź 2024

Pokolenie Z lepiej ocenia współpracę ze starszymi pracownikami i pracodawcami niż starsi z młodymi pracownikami. Dlaczego tak się dzieje? Czym się od siebie różnią i czy rzeczywiście jest między nimi przepaść? Oto raport Hays odpowiadający na te pytania.

Renta rodzinna: 31 października mija termin dostarczenia do ZUS wniosku i zaświadczenia
15 paź 2024

Uczeń lub student pobierający rentę rodzinną ma czas do końca października na złożenie do ZUS wniosku o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. W razie przegapienia tego terminu świadczenie za październik nie zostanie wypłacone.

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy
15 paź 2024

Czas pracy w 2025 r. Czy coś się zmieni dla pracownika? Co z czterodniowym tygodniem pracy. Jakie są zasady ustalania wymiaru czasu pracy? Jak będzie wyglądał wymiar czasu pracy w 2025 r.? W których miesiącach liczba godzin pracy wyniesie najwięcej?

Komunikat ZUS: Wyłączenie możliwości wystawiania e-ZLA
15 paź 2024

Od 1 listopada 2024 r. nie będzie można wystawiać e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Elastyczne godziny pracy w budżetówce, praca nawet od 10:00 ale czasami obsługa interesantów od 8:00 do 18:00. Decydują kierownicy jednostek [jest projekt, trwają konsultacje]
15 paź 2024

Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, co będzie oznaczało pracę urzędu do godz. 15:00, zaś najpóźniejszą godz. 10:00, co spowoduje, że taki urząd będzie pracował do godz. 18:00. W urzędach w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, kierownik urzędu ustala rozkład czasu pracy pracowników w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8:00 a godziną 18:00.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami. Będzie nowelizacja przepisów
15 paź 2024

Rząd pracuje nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Nowelizacja ma dostosować przepisy do obecnych warunków, co spowoduje poprawę dostępności profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w szkole.

Lider coraz bliżej pracownika
15 paź 2024

O pozytywnym feedbacku, roli liderów i o tym, jak przez lata zmieniał się dział HR i jak może wyglądać w przyszłości rozmawiamy z Dorotą Dublanką, dyrektorką zarządzającą, dyrektorką Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR.

pokaż więcej
Proszę czekać...